Hlavní navigace

Dnes budou zveřejněny PMI indexy v EMU za leden

Jiří Škop

Dnes v noci zveřejněný čínský HSBC PMI index z průmyslu se v lednu propadl pod 50 bodovou hranici na 49,6 bodu (trh 50,3 bodu).

Doba čtení: 2 minuty

Dnes budou zveřejněny PMI indexy v EMU za leden

Zprávy a události

Dnes v noci zveřejněný čínský HSBC PMI index z průmyslu se v lednu propadl pod 50 bodovou hranici na 49,6 bodu (trh 50,3 bodu).

Míra nezaměstnanosti se ve Velké Británii v listopadu snížila ze 7,4 % na 7,1 % (trh 7,3 %).

I středeční obchodování na trhu eura s dolarem bylo nezáživné

Tento týden je prozatím na trhu eura s dolarem nezáživný. Ve středu se držel kurz USD/EUR v úzkém pásmu 1,3530–1,3583 bez výraznější tendence nahoru či dolů. Určitě za to mohla i absence jakýchkoliv důležitějších dat z obou stran Atlantiku.

Dnešek by mohl být již zajímavější, pokud se však očekávání naplní, žádný nový impuls to pro trhy nebude. V EMU budou zveřejněny první PMI indexy za leden.  Za celou EMU trhy čekají zlepšení nálady manažerů z 52,1 bodu na 52,5 bodu. Růst se čeká u složky z průmyslu i ze služeb. Obdobně by tomu mělo být podle konsensu i v Německu. Ekonomové SG jsou ve svých odhadech o něco konzervativnější, když za celou EMU očekávají pouze marginální zlepšení o 0,1 bodu a v Německu dokonce mírné zhoršení.

Z druhé strany Atlantiku se dočkáme také lednového PMI indexu, když se očekává zlepšení nálady manažerů v průmyslu o 0,6 bodu na 55,0 bodu. Bude zveřejněn také obdobný index z Kansasu, údaje o prodejích stávajících domů a již tradiční čtvrteční nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by se měly stále držet v blízkosti úrovně 230 tis.

Česká koruna si ve středu připisovala mírné zisky

Ačkoliv ve světě ani v regionu žádná zajímavá data zveřejněna nebyla, česká koruna si včera připisovala mírné zisky, když kurz CZK/EUR se posunul z ranních úrovní okolo 27,60 na 27,50. Marginálního posílení dosáhl ještě maďarský forint, obchodování na polském zlotém pak bylo úplně nezajímavé.

dan_z_prijmu

Včera jsme se žádných ekonomických dat v regionu nedočkali a zajímavější to nebude ani dnes. V Polsku bude zveřejněn pouze zápis ze  zasedání centrální banky, které se konalo 8. ledna (centrální banka na něm v souladu s očekáváními ponechala sazby beze změny na úrovni 2,50 %).

Česká swapová výnosová křivka se ve středu nezměnila. Mírně zajímavější bylo obchodování na eurových sazbách, kde se křivka posunula paralelně nahoru přibližně o 2 bb. Ministerstvo financí včera také nabízelo své dluhopisy, když aukce byla úspěšná z pohledu cen i objemů. Ministerstvo prodalo 5 mld. CZK dluhopisů s fixním kuponem 0,5 % a splatností v roce 2016 při průměrném výnosu 0,379 %. Celková poptávka dosáhla vysokých 18 mld. CZK. Ve stejném množství ministerstvo prodalo i dluhopis s variabilním kuponem a splatností v roce 2023. Poptávka po tomto dluhopisu dosáhla 10,1 mld. CZK.

Našli jste v článku chybu?