Hlavní navigace

Dnes bude zveřejněna inflace za celou EMU

3. 6. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Evropská komise ukončila proceduru nadměrného schodku pro Rakousko, Belgii, Českou Republiku, Dánsko, Holandsko a Slovensko.

Čínský PMI ze služeb se v květnu zvýšil z 54,8 bodu na 55,5 bodu. Průmyslový HSBC PMI index byl za květen mírně revidován dolů o 0,3 bodu na 49,4 bodu.

Americký průmyslový ISM index se v květnu zlepšil z 54,9 bodu na 55,4 bodu (trh 55,5 bodu). Stavební výdaje se v dubnu zvýšily o 0,2 % meziměsíčně (trh +0,6 %). Průmyslový PMI index byl za květen mírně revidován nahoru o 0,2 bodu na 56,4 bodu (v dubnu 55,4 bodu).

Průmyslový PMI index za květen byl v EMU revidován dolů o 0,3 bodu na 52,5 bodu. Oproti předchozímu měsíci to znamená zhoršení nálady o 1,3 bodu. Směrem dolů proběhla revize u německého indexu, když v květnu poklesla nálada o 1,8 bodu na 52,3 bodu. Francouzský PMI se pak dokonce v květnu dostal pod 50 bodovou hladinu, která odděluje pásmo expanze a kontrakce (49,6 bodu po 51,2 bodech v dubnu). Německá inflace v květnu poklesla z 1,3 % meziročně na 0,9 % (trh +1,1 %).  

Český PMI za květen se zlepšil z 56,5 bodu na 57,3 bodu (trh čekal zhoršení na 55,4 bodu). Maďarský PMI se naopak zhoršil z 54,6 bodu na 53,9 bodu. Zhoršení nálady bylo zaznamenáno i v Polsku (z 52,0 bodu na 50,8 bodu, zatímco trh očekával zlepšení na 52,4 bodu). Důvodem byla i ukrajinská krize, která některým podnikům snížila objednávky. Český státní rozpočet skončil za leden až květen v deficitu 9,5 mld. CZK, což byl o 30,3 mld. lepší výsledek ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Na začátku týdne si euro připisovalo ztráty

Začátek týdne nebyl pro společnou evropskou měnu příliš příznivý. Kurz USD/EUR opět zamířil dolů, když se posunul z ranních hodnot okolo 1,3640 na 1,3600. Důvodem poklesu evropské měny byla zejména protiinflační data z EMU. Nejenže průmyslový PMI za květen byl revidován dolů o 0,3 bodu, důležitou roli s blížícím se zasedáním ECB sehrála i nižší německá inflace.

Německá inflace poklesla v květnu z 1,3 %  y/y na 0,9 %, což bylo výrazně pod očekáváním. Už nyní se od čtvrtečního zasedání ECB očekává dodání výrazného měnového stimulu, čísla o německé inflaci tato očekávání ještě zvýšila. Trhy dnes samozřejmě budou pozorně sledovat květnovou inflaci za celou EMU. Prozatím se očekává decelerace z 0,7 % na 0,6 % y/y a u jádrové inflace z 1,0 % na 0,8 %. Nicméně po německých číslech je riziko nižšího výsledku, což reflektovala i změna odhadu ekonomů SG (nyní vidí celkovou inflaci ve výši 0,5 % a jádrovou ve výši 0,7 %). 

V USA se dnes dočkáme ISM indexu z okolí New Yorku. Jelikož již byl zveřejněn index za celou americkou ekonomiku, pro trhy to tak zajímavý údaj nebude. To samé platí i pro tovární objednávky za duben, kde kolegové z SG předpokládají růst o 0,7 % meziměsíčně. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby zveřejněné minulý týden vzrostly o 0,8 % meziměsíčně.

Koruna na začátku týdne stabilní

Obchodování na koruně na začátku týdne příliš zajímavé nebylo. Česká koruna se vůči euru obchodovala v úzkém pásmu 27,47–27,50 bez výraznější tendence nahoru či dolů. Okolní měny v regionu oslabovaly, polský zlotý po 16. hodině ztrácel 0,1 % a maďarský forint 0,25 %.

Včera byly v regionu zveřejněny PMI indexy z průmyslového sektoru. Český PMI se jako jediný v regionu zlepšil v květnu již na 57,3 bodu. Sezónnost ukazuje na to, že v květnu obvykle dochází ke korekci. Letos tomu však nebylo. Důvěra v průmyslu měřená tímto indexem byla naposledy výše na začátku roku 2011. Hodnota 57 bodů je konsistentní s růstem průmyslu okolo 8 % meziročně. Prozatím tak důvěra v průmyslu měřená indexem PMI či konjukturálním průzkumem nenaznačuje, že by toto odvětví mělo v dalších měsících ubrat plyn. Nicméně jistá opatrnost je na místě, když německý PMI se v květnu zhoršil z 54,1 bodu na 52,3 bodu. Německo je samozřejmě pro naše průmyslové podniky stále největším obchodním partnerem.

FIN21

Dnes bude zasedat polská centrální banka, která by měla ponechat sazby na úrovni 2,50 %. Zajímavější budou následné komentáře z tamní centrální banky, zejména zda se odloží první zvyšování sazeb. Trh nyní očekává první růst sazeb na začátku roku 2015 (pouze dva ekonomové očekávají růst sazeb ještě do konce letošního roku).

Česká swapová výnosová křivka v pondělí poklesla o 1 bb na svém delším konci, když následovala vývoj na eurovém protějšku. Důvodem byl nečekaný propad německé inflace. Český státní rozpočet neměl na trhy velký dopad. Za leden až květen skončil v deficitu 9,5 mld. CZK, což bylo o 30,3 mld. lepší výsledek než ve stejném období vloni. Příjmy oproti loňskému roku vzrostly o 34,4 mld. CZK (zejména daňové), výdaje pak pouze o 4,1 mld. Příliš pozitivní zatím není uváděný pokles kapitálových výdajů o 4,5 mld. CZK, to by se nicméně mělo postupně začít měnit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).