Hlavní navigace

Dnes bude zveřejněna francouzská a italská průmyslová produkce

10. 4. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Čínské exporty v březnu poklesly o 6,6 % meziročně (předchozí měsíc –18,1 %). Propad zaznamenaly i dovozy (-11,3 %).

Zprávy a události

Čínské exporty v březnu poklesly o 6,6 % meziročně (předchozí měsíc –18,1 %). Propad zaznamenaly i dovozy (-11,3 %).

Americké velkoobchodní zásoby se v únoru v souladu s očekáváním zvýšily o 0,5 % m/m.

Německá obchodní bilance vykázala za únor přebytek 16,3 mld. EUR (trh 17,5 mld.), když exporty poklesly meziměsíčně o 1,3 % (trh –0,5 % SA) a dovozy vzrostly o 0,4 % (trh +0,1 %). Běžný účet za stejný měsíc skončil v přebytku 13,9 mld. EUR (trh 18,0 mld.).

České spotřebitelské ceny v březnu stagnovaly (trh +0,1 % m/m), meziroční inflace se tak stále nacházela na 0,2 %. Polská centrální banka dle očekávání ponechala sazby beze změny na úrovni 2,50 %. Maďarská obchodní bilance skončila v únoru v přebytku 766 mil. EUR (trh 750 mil.).

Euro i ve středu si připsalo další zisky

Středeční obchodování na trhu eura s dolarem probíhalo až do zápisu z posledního zasedání Fedu v poklidném duchu v pásmu 1,3780–1,3815. Holubičí zápis poté nicméně dolar oslabil až na dnešních ranních 1,3840.

Ze světa žádná zajímavá data nepřišla, za zmínku snad stojí růst německých dovozů v březnu o 0,4 % (největší exportní trh českých podniků). Naproti tomu německé vývozy v únoru poklesly o 1,3 %, čímž vymazaly velkou část lednového růstu o 2,2 %. Z USA jsme se dočkali pouze údajů o velkoobchodních zásobách za únor, které navázaly na lednový růst a zvýšily se o 0,5 % meziměsíčně. Pro trhy to však není žádný klíčový údaj.

Dnes bude zveřejněna francouzská a italská průmyslová produkce za únor. Ekonomové SG očekávají růst o 0,6 % meziměsíčně ve Francii a o 0,2 % v Itálii. V pondělí již byl zveřejněn průmysl v Německu, kde se výroba zvedla o 0,4 %. Z USA se dočkáme pravidelných nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které by dle ekonomů z SG měly poklesnout na 312 tis. U všech těchto čísel jsou kolegové z SG optimističtější. Pokud by se tak jejich očekávání naplnila, byla by to dobrá zpráva pro riziková aktiva.

Regionální měny ve středu bez výraznějších změn

Středeční obchodování na regionálních devizových trzích bylo relativně poklidné. Koruna se vůči euru i po zveřejnění březnových inflačních čísel držela v blízkosti otevírací úrovně 27,42 CZK/EUR. Maďarský forint měl ještě dopoledne tendenci posilovat, během odpoledních hodin však své zisky více než vymazal. Marginální ztráty také zaznamenal polský zlotý.

Meziroční spotřebitelská inflace v březnu stagnovala na úrovni 0,2 %, což bylo plně v souladu s naším očekáváním. Výraznější překvapení nepřinesla ani struktura. Centrální banka stejně jako v předchozích dvou měsících očekávala o něco rychlejší růst cen ve výši 0,4 % meziročně. Odchylka 0,2 pb však není tak výrazná, aby donutila centrální banku k novým krokům. Navíc data z reálné ekonomiky ukazují na pokračující oživení v české ekonomice. Stabilizace je pak patrná i na trhu práce, když míra nezaměstnanosti v únoru i v březnu poklesla na sezónně očištěné bázi. V dalších měsících by se již inflace měla začít pomalu šplhat nahoru, když na konci roku vidíme meziroční růst cen nad 1 %. Nad dvě procenta, což je cíl ČNB, by se inflace měla dostat na začátku příštího roku.

Polská centrální banka dle očekávání ponechala svoji klíčovou sazbu na úrovni 2,50 %. Centrální banka již dříve indikovala, že ponechá sazby beze změny minimálně do konce Q3. A stejný náhled má i náš ekonom v Polsku. Dle guvernéra Belky centrální banka pravděpodobně změní výhled na sazby až v červenci (pokud na to ukáže nová prognóza). Nízká inflace není problém, jelikož stimuluje spotřebu. Nad zvyšováním sazeb budou uvažovat až v případě, že růst ekonomiky začne být konsistentně vyšší než ten potenciální. V Maďarsku byl zveřejněn zápis z posledního zasedání centrální banky. Pro snížení sazeb o 10 bb hlasovalo 7 centrálních bankéřů (z devíti). Dle tohoto zápisu je již klíčová sazba na úrovni 2,6 % blízko úrovně, která zajišťuje cenovou stabilitu ze střednědobého pohledu a dodává dostatečný stimul reálné ekonomice. Pokud by se podmínky na finančních trzích zhoršily, centrální banka by již sazby dále nesnižovala.

skoleni_7_4

Dnes v regionu nebudou zveřejněna žádná zajímavá data, obchodování na regionálních trzích tak bude spíše poklidné a tažené vývojem v zahraničí.

Česká swapová křivka po celé své délce ve středu vzrostla o přibližně 1 bb. Následovala tak pohyb na eurovém protějšku (zde se výnosy na delším konci zvýšily o 3 bb).

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).