Hlavní navigace

Dluhy světem vládnou, tak na nich pojďte vydělat

5. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak při současné hospodářské krizi pohlížet na dluhopisy? A jsou skutečně bezpečnou investicí? A jak vybrat ty správné?

Vyhnání z dluhopisového ráje

O dluhopisech se traduje několik historií ověřených pravd. Například že jde o základní nástroj uchování hodnoty úspor či investice, že jde o základní stavební kámen každého portfolia, že jdou většinou „proti“ akciovým trhům (se ziskem překonaly i Velkou hospodářskou krizi 30. let). Co dodat, než že i současná krize většinu těchto pravd ověřila „na bojišti“. Co ale dál, vždyť mnohé historické zákonitosti právě v současném podivném finančním světě platit přestávají?

Dluhy světu vládnou

O tom, že na světě je peněz stále víc, nemusí nikdo pochybovat. Z rukávu je sypou nejen stále víc se zadlužující vlády (tedy státy), ale ve velkém je „dodávají“ i spořiví lidé – u nás spíš ze strachu, ale v asijských zemích z tradice. Další země vydělávají majlant na těžbě nerostného bohatství, zejména ropy. A všechny tyhle peníze hledají „bezpečný přístav“, tedy umístění jako kapitál. Nu a do akcií, které předvedly nepěkné divadlu, se jim tak moc nechce. Vlády se tedy chopily dluhopisy.

Sazby zas vládnou bondům

Poptávka po dluhopisech tedy citelně rostla (roste). Navíc je musí nakupovat i pojišťovny, penzijní fondy, banky a další instituce. Poptávka stále převyšuje nabídku, zejména těch důvěryhodných bondů, což se nutně projevuje v jejich ceně.

Také dluhopisové fondy tedy v uplynulých deseti letech vydělávaly hlavně díky klesajícím úrokovým sazbám. Asi každý ví, že v USA jsou sazby centrální banky u nuly, v Evropě se tam blíží a ani našich 0,5 % asi dlouho nevydrží. V dobách recesí je to rozumné, a dokonce se používají ještě méně klasické nástroje.

Ceny vzlétly jak Ikaros

Co to ale způsobilo? Neuvěřitelný růst cen dluhopisů. Tak jen zopakování základní školy: dluhopis je dlužní úpis s každoroční výplatou (obvykle v % pevně stanoveného) kuponu. Když tedy cena roste, výnos klesá a naopak. Tak se nedávno prodaly německé dvouleté bundy se záporným výnosem (jakoby investoři platili za to, že si takový hezký papír mohou vůbec koupit).

Tržní ocenění dluhopisů USA, Německa, ale i České republiky se dostává výrazně nad jmenovitou hodnotu dluhopisů. Pevný úrok, který dlužník každoročně vyplácí věřitelům, tudíž přináší investorům nižší výnosy.

Podle Jana Traxlera z portálu Finez například desetiletý český státní dluhopis s ročním kupónem 4,70 % dnes stojí na burze ve Frankfurtu 120 % jmenovité hodnoty. Anualizovaný výnos do splatnosti tohoto dluhopisu činí pouhých 2,4 % p. a. To je méně, než nabízí některé spořicí účty nebo termínované vklady.

Kam až to může stoupat?

Nikdo neví, i tato situace je „nenormální“. Proto se třeba mýlili analytici už před dvěma lety, když investovat do dluhopisů nedoporučovali. Kdo však neposlechl, vydělal (zatím). Tak třeba náš největší dluhopisový fond ISČS Sporobond vydělává za posledních 12 měsíců 6,8 % a najdeme i dvouciferné výnosy. Za poslední „krizové“ čtyři roky není výjimkou 30% výnos.

Takže otázka zní: bude ještě stoupat cena zmíněného českého dluhopisu a kam – třeba až na 140 % nominále, kdy už by nenesl žádný výnos do splatnosti v roce 2022? Anebo se vrátí někam (alespoň) do začátku roku 2010 na svých 100 % jmenovité hodnoty (tedy s výnosem 4,7 % ročně)?

Dluhopisová past

V budoucnu tedy dluhopisovým fondům hrozí opak: pokles cen dluhopisů. To zpochybňuje i základní premisu a někteří analytici již tvrdí, že se pro dlouhodobé investice tedy dluhopisové fondy vůbec nehodí. Už nyní jsou velmi silně limitovány v budoucích výnosech (náš dvouletý bond do konce splatnosti vynese jen 0,7 %, desetiletý je stlačen na hladinu 2,2 %). Navíc v případě růstu výnosu dojde ke snížení cen (již zakoupených) papírů.

V delším výhledu je nutně riziko postupného růstu výnosů, v první fázi pak zejména v segmentu dluhopisů delších splatností. Největším „nebezpečím“ je paradoxně vyšší globální hospodářský růst již v 2. polovině roku.

skoleni_4_3

Diverzifikovat, diverzifikovat, div…

Za výjimku jsou zatím považovány korporátní (firemní) dluhopisy a asi i dluhopisy většiny emerging markets. Ty by měly dosáhnout podstatně lepší výkonnosti než ty státní. Kreditní marže dluhopisů korporátních a finančních emitentů se nadále udržují na historicky nadprůměrných úrovních, které dokonce až neodpovídají solidním firemním fundamentům a měly by klesat. Nestátní dluhopisy by tak měly dosáhnout atraktivního zhodnocení vysoko nad jejich státními protějšky. Tip: Zbohatněte pomocí hodnotového investování

Obecně tedy zůstává v platnosti nejdůležitější pravidlo investora: diverzifikace. Nezůstat u jednoho košíčku s vejci, i když se v něm tak pěkně lesknou. Zatím…

Anketa

Uvažujete, že si koupíte státní dluhopisy?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).