Hlavní navigace

Dluhopisy zhýralých zemí přestávají mít pro banky hodnotu

18. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jen co Řecko na chvíli uvolnilo titulky ekonomických zpráv, už si je zase „zavlastnilo“ Španělsko.

Jen co Řecko na chvíli uvolnilo titulky ekonomických zpráv, už si je zase „zavlastnilo“ Španělsko. Ve včerejší aukci muselo zaplatit výrazně víc než před měsícem. Splatností bylo víc, výnos tříletého bondu šel nahoru z 4,04 na začátku května na 4,88. Pozitivní je, že aspoň poptávka byla slušná, B/C v tomto případě 3.

Kromě ekonomiky v recesi, vyššího než plánovaného deficitu a rekordní nezaměstnanosti se teď víc na světlo dostávají problémy španělských bank. A s tím jak čím dál víc trpí banky řecké (viz včerejší restart), se trhy budou čím dál víc podezíravě dívat i na ty v dalších problémových zemích. Podobně to vidí i agentura Moody’s, která včera 16 španělským bankám snížila rating. Mimo jiné za příčinu označila i omezenou kapacitu vlády bankám pomoci, jelikož se sama financuje jen obtížně. To má ještě jeden důsledek – dluhopisy, která banky překotně nakupovaly, aby měly kolaterál pro LTRO, teď ztrácejí svou hodnotu a představují tak dodatečnou zátěž pro banky. Pomalinku se nám začíná projevovat jedno z negativ LTRO – zvýšená provázanost bank a vlád.

A že run na banky nemusí být ani ve Španělskou moc daleko, naznačila nedávno částečně zestátněná Bankia, která musela ústy svého šéfa odmítat zprávy, že si klienti ve velkém vybírají depozita.

Euro dál oslabuje, už se dostalo pod 1,27. Regionální měny se poslední dva dny více méně drží. Výrazněji se pohnul jen forint, který dnes ráno vyrazil směrem k 300.

Jinak na Řecko se samozřejmě nezapomnělo úplně. Minimálně si vzpomněla agentura Fitch, která mu na základě povolební situace snížila rating na poslední stupeň před defaultem.

Francouzi to zřejmě myslí vážně s rozvrácením fiskálního kompaktu. To, co Hollande deklaroval před volbami i krátce po nich, teď potvrdil čerstvý ministr financí. Ve stávající podobě ho prý Francie nepodepíše – trvají na podpoře růstu. Teď je jen otázkou, jestli se smíří s nějakým dodatkem, který volně popíše prorůstovou strategii EMU, s tím by asi Němci problém neměli. Jakákoliv snaha o rozředění již dohodnutých parametrů, ale asi tvrdě narazí.

dane_z_prijmu

Negativní překvapení přinesl index filadelfského Fedu, z dubnových +8,5 se propadl na –5,8. A to se čekal mírný růst na 10,0.

Našly se i pozitivnější zprávy. Japonská ekonomika rostla mezikvartálně o 1%, hlavně díky vládním výdajům na rekonstrukci oblastní zničených loňským zemětřesením, Meziročně japonská ekonomika vzrostla v 1Q12 o 4,1%. Pomáhá i solidní poptávka domácností.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).