Hlavní navigace

Dluhopisy: současná situace mění konzervativní investici v bezcenný papír

31. 8. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Je na čase zapomenout na to, co nám říkají politici, makléři a finanční zprostředkovatelé. Riziko je příliš vysoké a je možné o část svých peněz nemilosrdně přijít.

Jeden velký chlév

Nejlépe si situaci ilustrujeme na příkladu chovatele prasat. Dluhová nemoc napadla slabá evropská prasata (Portugalsko, Irsko, Španělsko a Řecko) a je otázkou, zdali můžou vážnou nemoc přežít.

Chovatelé v podobě Evropské centrální banky a Evropské unie začínají panikařit a snaží se prasata léčit neustálým přísunem nových antibiotik. Některá prasátka začínají pomalu chodit a jíst, jen to řecké je stále před kolapsem.

Nemoc však z těl prasátek nezmizela, vesele si odpočívá a buduje nové rezistentní kmeny. Kmeny, které nejenom budou nebezpečnější, s resistencí vůči antibiotikům, ale v nejhorším můžou napadnout i silné čuníky, do kterých by to nikdo neřekl – Francii, Belgii, ale i Německo!

Co by rozumný chovatel měl dělat? U nemocných prasátek by následoval smutný konec v podobě uspání. Spotřebitelé (respektive investoři) by z něj žádné maso (peníze) nedostali. A co s těmi zdravými prasátky? Ta by hned zamířila do svého soukromého chlívku, kde na ně budou tyhle nemoci krátké.

Evropská unie a centrální banka však ordinuje ještě chlívek zmenšit pomocí užší politické a ekonomické integrace. Je nutné, aby čuníci sdíleli společné bolesti!

A teď vážně

Selská prasečí logika v případě Evropské unie neplatí. Zemím PIIGS se musí pomáhat, o tom žádná diskuze! Pro investory to vysílá jasný signál – tyto země nejsou schopny nadále splácet dluhy a musí jim v tom pomáhat centrální banka.

Situace je vážnější, než se na první pohled zdá, ono je to vlastně neoficiální přiznání bankrotu, tj. nemožnost hospodařit za současných tržních podmínek. Pro investory to znamená jediné – situace je kritická a jediné, co udržuje země PIIGS při životě, jsou zásahy centrální banky a stabilizačního fondu. Pokud s těmito zásahy přestanou, nastane opravdová krize.

Budou totiž požadovat mnohem vyšší výnosy, než tomu tak bylo před zásahem. ECB v podstatě nakupuje podřadné zboží za vysoké ceny, čím se údajně snaží uklidnit finanční trhy, ale efekt je přesně opačný – ještě větší nejistota.

Tento scénář není žádným fiktivním výstřelkem, potvrdil se v případě Řecka, kde žádné odkupy dluhopisů nepomohly. Efekt je jasný – Řecko není schopné nadále si na trzích půjčovat a jedinou možností pro něj jsou další peníze za stabilizačního fondu a MMF. Znamená to, že Evropská centrální banka vytváří stav, kdy Itálie, Španělsko, Portugalsko a Irsko budou závislé na nově vytisknutých penězích, což je dost děsivé. Čtěte také: Máte rádi hazard? Nemusíte do kasína, nakupujte na burze 


Zdroj: wikipedia.org

Obrázek 1: deficity veřejných financí, veřejný dluh a hospodářský růst

Nyní se na situaci ekonomik, které stále oficiálně nevyhlásily bankrot podíváme konkrétně. 

Itálie


Zdroj: bloomberg.com

Obrázek 2: italské dluhopisy (10leté)

Rizika u nákupu italských dluhopisů jsou enormní. Tím největším je především stagnující produktivita práce zapřičiněná naprostou nepružností italské ekonomiky. Ta je zaviněna z velké části značně neflexibilním pracovním trhem a ochranou zaměstnanců.

Neflexibilní pracovní trh může paralyzovat výrobu a způsobit rozsáhlé škody. Příkladem může být Fiat, který dokonce zvažuje, že během několika dekád přesune většinu své výroby do okolních levnějších zemí. Všechny italské závody automobilky téměř nic nevydělávají nebo jsou ve ztrátě. Opatření navržená současnou vládou, jsou z velké části založena na nárůstu zdanění nejbohatších, což povede k tomu, že „daňové optimalizace“ budou stále častější. Příjmy z těchto daní tak nejspíše poklesnou.

Španělsko


Zdroj: bloomberg.com

Obrázek 3: španělské dluhopisy (10leté)

Španělsko položila na zem obrovská nemovitostí bublina, která vedla k vystřelení nezaměstnanosti na současných 21 procent. Vývoj Španělské ekonomiky záleží především na strukturálních škrtech, které nejsou dostatečné. Protesty mladých lidí žádající větší pravomoci státu a regulace nevyvolávají u investorů klidné spaní. Více: Je Španělsko další čuník na porážku?

Irsko


Zdroj: bloomberg.com

Obrázek 4: irské dluhopisy (10leté)

Irský tygr zažíval od 90. let jeden z největších ekonomických růstu na světě. Veškeré západní mocnosti tiše přihlížely a záviděly. Irským prokletím se stala společná měna, kdy úrokové sazby ECB, které nereflektovaly vývoj místní ekonomiky a místo inflace vyvolaly obrovské nemovitostí a finanční bubliny.

To vedlo k pádu irských bank, které se vláda rozhodla zachránit za peníze budoucích generací. Argumentovala to jako krok, který měl zachránit Irsko před hospodářskou depresí.

Skutečnost je však taková, že se depresi nejen nepodařila zastavit, ale země se kvůli tomu nachází krůček od oficiálního bankrotu. Jediné, co ji od tohoto scénáře odvrací, jsou peníze ze stabilizačního fondu a čerstvě vytisknuté papírky prostřednictvím Evropské centrální banky. 

Portugalsko


Zdroj: bloomberg.com

Obrázek 5: portugalské dluhopisy (10leté)

Portugalsko se oprávněně řadí mezi nejchudší země evropské sedmadvacítky, byla to koneckonců první země ze západní Evropy, kterou jsme hospodářsky dohnali.

Je proto s podivem, že Portugalci oproti nám mají o polovinu vyšší mzdy, důchody a samozřejmě i nejrůznější sociální výdaje. Co to znamená? Zkrátka to, že vývoj produktivity dané země v posledních letech se vyvíjel zcela opačně než mzdová úroveň. Lze se tak oprávněně domnívat se, že stav portugalské ekonomiky je z výše zmiňovaných zemí nejvíce problematický. V tomto případě je tak oprávněné označení v podobě druhého Řecka.

Závěr

Současná dluhová krize mění pohled na dluhopisy – až vám bude finanční poradce tvrdit o bezrizikových konzervativních investicích do státních dluhopisů, raději ho přerušte. Současný dluhový průšvih se neustále rozšiřuje. Zadlužení u nás neudržitelně roste a není důvod, proč by nás dluhový vývoj nemohl během několika let katapultovat mezi zhýralé ekonomiky.

A co je nejdůležitější – jako investor do dluhopisů se stáváte závislým na politických rozhodnutích. Vzhledem k tomu, že hloupost politiků je nekonečná, lze současné výnosy u dluhopisů považovat za nedostatečné.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).