Hlavní navigace

Dluhopisové trhy se radují, euro propadá

23. 1. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

ECB potěšila dluhopisové trhy v Evropě, příznivě reagovaly i akciové trhy. Kurz eura proti dolaru se ale propadl o výrazných 1,7 % na nové jedenáctileté minimum.

Zprávy a události

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dosáhl za minulý týden 307 tis. (trh 300 tis.).  

ECB oznámila rozšíření svého programu odkupu aktiv. Ten bude od března zahrnovat i státní dluhopisy zemí EMU a nadnárodních institucí, celkový objem odkupů dosáhne 60 mld. EUR. Program by měl trvat minimálně do září 2016.

Kurz eura proti dolaru se propadá, QE pozitivní zprávou pro dluhopisy

ECB včera na dlouho očekávaném zasedání rozhodla o zahájení kvantitativního uvolňování, když výrazně rozšířila svůj program odkupu aktiv. K už probíhajícím nákupům cenných papírů v tempu cca 13 mld. EUR přidává ECB i odkupy vládních dluhopisů zemí eurozóny a evropských institucí. Celkový měsíční objem kvantitativního uvolňování by měl dosáhnout 60 mld. EUR (o 10 mld. více než na co ukazovaly spekulace, které se na trhu objevily ve středu), přičemž program by měl trvat od března minimálně do září příštího roku (může i déle, pokud se inflace nedostane ve střednědobém výhledu ECB k dvouprocentnímu cíli). Bilanční suma ECB by se tak měla zvýšit nejméně o 1140 mld. EUR, z čehož cca 800 mld. EUR bude díky státním dluhopisům.

Detaily oznámeného QE byly do velké míry shodné s očekáváním ekonomů SG. Aktiva budou nakupovat jednotlivé národní centrální banky podle svého podílu kapitálu v ECB (např. Bundesbank má cca 25% podíl na splaceném kapitálu, Národná banka Slovenska má 1,1 %). Program se bude týkat především aktiv v investičním ratingovém stupni, ale je otevřený i pro země, kde probíhá program MMF nebo EU, tedy pro Kypr a Řecko (to vytvoří tlak na novou řeckou vládu, kterou po víkendových volbách pravděpodobně sestaví levicová Syriza). Měnověpolitické sazby ponechala ECB beze změn, když Mario Draghi zopakoval, že dosáhly svého dna.

Rozhodnutí ECB je pozitivní zprávou pro dluhopisové trhy v Evropě, příznivě reagovaly i akciové trhy. Kurz eura proti dolaru se propadl o výrazných 1,7 % na nové jedenáctileté minimum, když se euro dostalo až dokonce na dohled úrovni 1,13 USD/EUR. Trend silnějšího dolaru a slabšího eura by měl nadále z důvodu rozdílných měnových politik pokračovat. Pro finanční trhy bude zajímavé, jaká bude reakce na březnové spuštění odkupu dluhopisů. Analytici SG očekávají tlak na další pokles výnosů, efekty na reálnou ekonomiku by však neměly být nikterak zásadní (největší příznivý efekt bude mít zřejmě oslabení eura a podpora exportů). Podle jejich odhadů by mělo QE zvýšit evropskou inflaci o 0,2–0,8 pb v horizontu dvou let, EMU by tak podle SG potřebovalo QE ve výši 2–3 biliony EUR.

Závěr týdne bude ve znamení pokračující reakce trhů na zasedání ECB. Z ekonomických dat budou zveřejněny předběžné PMI indikátory především v Německu a za celou eurozónu, které by se měly mírně zlepšit díky propadu cen ropy. 

QE krátkodobě pozitivní zprávou pro regionální měny

Regionální měny reagovaly na oznámení kvantitativního uvolňování ECB pozitivně. Vyšší tempo odkupů aktiv (60 mld. EUR měsíčně) oproti původním spekulacím (ve středu unikla informace hovořící o 50 mld. EUR) představuje příznivou zprávu pro finanční trhy v Evropě, včetně regionálních dluhopisů a akciových indexů. Středoevropské měny tak během včerejšího odpoledního obchodování proti euru zaznamenávaly výrazné zisky: zlotý si polepšil o více než procento k úrovni 4,25 PLN/EUR a forint o procento na 312,3 HUF/EUR. Kurz koruny byl tradičně méně volatilní, i tak ale bylo její posílení značné. Česká měna si vůči euru připsala pět desetin procenta, když se posunula k hodnotě 27,85 CZK/EUR.

Regionální kalendář zveřejněných ekonomických údajů byl včera v regionu prázdný. Publikován byl pouze zápis z posledního zasedání polské centrální banky, podle kterého měnověpolitická rada projednávala a zamítla několik návrhů na uvolnění měnových podmínek (snížení sazeb o 100 či 25 bb). Někteří centrální bankéři však preferovali rozhodnutí odložit a reagovat na kroky ECB – její politika nyní pravděpodobnost poklesu sazeb v Polsku snižuje.

skoleni_27_5

I dnes budou investoři ve střední Evropě postrádat nové regionální fundamentální zprávy. Zajímavé však bude sledovat, jak se na trzích stabilizuje situace po včerejším rozhodnutí ECB. V krátkodobém horizontu je agresivnější QE pro regionální aktiva dobrou zprávou. Vzhledem k nízkému potenciálu QE opravdu nastartovat ekonomický růst v Evropě však může efekt lepšího sentimentu na trzích vyprchat. Pokud dojde k dalšímu poklesu cen ropy, inflace může dále zpomalit, na druhou stranu potenciál pro výraznější oživení hospodářského růstu není nijak závratný (i kvůli trvajícím problémům v EMU). Lokální centrální banky se tak mohou opět dostat pod tlak a uvažovat o uvolnění domácích měnových podmínek. Tyto zprávy, případně horší makroekonomická data mohou představovat riziko pro regionální měny.

Česká swapová výnosová křivka včera v reakci na rozhodnutí ECB poklesla na krátkém konci o 2 bb a na dlouhém dokonce o 5 bb.   

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).