Hlavní navigace

Dividendoví aristokrati: nudné akcie vydělávají víc

1. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jak by se Vám líbila investice, která přinese každý rok větší výnos? A bude to s železnou pravidelností opakovat nejméně 25 let v řadě? Něco takového splňuje skupina akcií, které se říká dividendoví aristokrati.

Řecké slovo aristos znamená nejlepší a dividendoví aristokrati rozhodně patří mezi prvotřídní akciové tituly. Jsou to firmy, které dlouhodobě dokázaly každý rok navyšovat dividendu bez ohledu na to, že burzami mezitím zatřásla technologická bublina, světová finanční krize nebo propad cen komodit. A nepochybujte o tom, že zvládnou i Brexit.

Takto vynikajících výsledků dosáhly mimo jiné i známé společnosti jako Coca-Cola (firma každoročně zvyšuje dividendu od roku 1962), McDonald’s (1976) nebo Procter&Gamble (dokonce od roku 1956). Takové tituly spojuje i to, že na první pohled mohou působit jako poměrně nudné. Jejich tržby rostou pomalu, nepodnikají v dynamických odvětvích. Ale právě v této předvídatelnosti a spolehlivosti je jejich největší síla.

dan_z_prijmu

Rostoucí dividenda znamená neustále se zvyšující výnos z původní investice. V praxi je dividendový výnos takových akcií poměrně stabilní, ale místo toho se dlouhodobě zvyšuje jejich cena. To lze pozorovat například na indexu S&P 500 Dividends Aristocrats, který za posledních 10 let včetně vyplacených dividend přinesl zhodnocení o 175 % (tj. o 10,7 % p.a.). Tržní index S&P 500 přitom za stejné období včetně dividend přinesl průměrný roční růst jen o 7,3 %.

Akciovými tituly, které historicky vyplácí atraktivní dividendy a zároveň je momentálně analytici Société Générale doporučují koupit, jsme se zabývali v našem nedávném reportu:

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).