Hlavní navigace

Dividenda z letošního zisku ČEZ by mohla dosáhnout nejméně loňské úrovně

24. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle zástupců společnosti ČEZ je růst společnosti a výplata dividendy nad snižováním dluhu, protože dividenda by měla být důvodem, proč držet akcie ČEZ.

Hlavní události

Finanční ředitel ČEZ řekl, že výplata dividendy stojí nad snižováním dluhu.

Západoevropské akciové indexy by měly do nového týdne vstoupit velmi prudkým poklesem v reakci na výprodeje na zámořských trzích.

Dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové makroekonomické ukazatele, ve zbytku týdne bude důležitá např. čtvrteční revize amerického HDP za Q2 15.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy v pátek propadly o více než 3 % kvůli rozšiřujícím se obavám o globální růst. Hluboko v červených číslech byly všechny sektory, relativně nejhůře se dařilo mediálním a technologickým titulům. Proti proudu šly např. akcie Hewlett-Packerd, které díky výsledkům hospodaření nad odhady trhu posilovaly skoro o 5 %, nakonec však zavřely jen v půlprocentním zisku.

Noční obchodování na asijských trzích přineslo další pád akciových indexů. Masivní výprodeje nastaly především na čínských burzách, když investory zklamalo, že přes víkend nedošlo k uvolnění měnové politiky v podobě snížení povinných minimálních rezerv bank. Hlavní pevninské indexy tak momentálně odepisují 7–8 %. Velmi vysoké ztráty si ale připisují i ostatní asijské indexy.

skoleni_29_6

ČEZ

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že růst společnosti a výplata dividendy stojí nad snižováním dluhu. Dividenda je totiž podle něj velmi významným důvodem, proč držet akcie ČEZ. Na upřesnění výše dividendy z letošního zisku je ale zatím příliš brzy.

Komentáře naznačují, že dividenda z letošního zisku by mohla dosáhnout nejméně loňské úrovně 40 Kč na akcii. To by vzhledem k předpovědi letošního zisku přibližně odpovídalo horní hraně pásma nového výplatního poměru 60–80 % ze zisku a velmi atraktivnímu dividendovému výnosu přes 7 %. Zpráva by tak mohla akciím ČEZ poskytnout určitou podporu, byť většina trhu již vysokou dividendu očekávala. Je navíc možné, že dnes převáží globálně negativní sentiment a prudký růst averze vůči rizikovým aktivům.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).