Hlavní navigace

Dividenda ČEZu by mohla zůstat na letošní úrovni

Josef Němý

Ačkoli analytici předpokládali, že oslabení koruny ČEZu prospěje, firmě se proti kurzovým pohybům zajistila. I přesto by mohla dividenda zůstat na letošní úrovni.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

OKD se dohodlo s odbory na nové kolektivní smlouvě pro roky 2014–18

Dopad oslabení koruny na nejbližší výsledky ČEZ bude minimální

Evropské burzy by dnes měly otevřít růstem

Výsledková sezóna v USA večer pokračuje např. čtvrtletními čísly maloobchodního řetězce Wal-Mart

V 11h bude zveřejněn první odhad HDP v eurozóně za Q3 13, odpoledne pak v USA údaje z trhu práce

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera vzrostly přibližně o 1 %, když nejvíce se dařilo technologickému Nasdaqu. Téměř o 10 % vyletěly akcie obchodního řetězce Macy´s, jehož výsledky překonaly očekávání analytiků.

Noční obchodování na asijských trzích také přineslo růst. Spekulace o delší trvání velmi uvolněné měnové politiky v USA a oslabení jenu pomohlo k silným ziskům japonským indexům. Růst tamního HDP navíc mírně překonal očekávání trhu.

NWR

NWR oznámilo dohodu dceřiné společnosti OKD s odbory na nové kolektivní smlouvě pro roky 2014–18. Dohoda počítá se stagnací mezd v roce 2014, jejich růstem o inflaci v roce 2015 a snížením příspěvků na dovolenou a Vánoce. Zaměstnanci dále budou mít podíl na hospodářském výsledku společnosti.

Výsledkem nové kolektivní smlouvy by mělo být snížení personálních nákladů v příštím roce přibližně o 8 % (v korunovém vyjádření), což nezahrnuje případné propouštění v souvislosti se zavřením dolu Paskov. Zprávu vnímáme jako pozitivní pro akcie NWR, přestože firma musela částečně ustoupit v oblasti příspěvků nad rámec běžné mzdy, které chtěla úplně zrušit. Je však dobrou zprávou, že je odstraněna nejistota okolo kolektivní smlouvy i riziko stávky.

Personální výdaje tvoří přibližně třetinu nákladů NWR a jejich snížení se projeví v poklesu jednotkových nákladů těžby vyjádřených v eurech, kterým navíc prospěje i oslabení koruny po intervencích ČNB. NWR však bude muset provést značné úspory nákladů i v dalších oblastech, aby dokázalo splnit ambiciózní cíl poklesu jednotkových nákladů ze současných přibližně 80 euro za tunu až na 60 EUR/t ke konci příštího roku. 

dan_z_prijmu

ČEZ

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák včera řekl, že dopad oslabení koruny po intervenci ČNB na hospodářské výsledky nejbližších let bude minimální, protože firma se již dostatečně zajistila. M. Novák dále potvrdil, že rozhodování o dividendě z letošního zisku by mělo přihlédnout k tomu, že odpisy snižující účetní zisk nejsou hotovostní operací.

Věřili jsme, že slabší koruna se výsledcích ČEZ projeví pozitivně, měnové zajištění tomu ale zřejmě zabrání. Na druhou stranu, komentář M. Nováka potvrzuje předchozí vyjádření šéfa ČEZ Daniela Beneše naznačující, že dividenda by mohla zůstat na letošní úrovni 40 Kč na akcii. Celkově vnímáme zprávy neutrálně pro cenu akcií.

Našli jste v článku chybu?