Hlavní navigace

Díky prohibici o nás globální finanční média už zase vědí

17. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ČR se dostala na přední stránky globálních finančních médií. Bohužel ne v kontextu pozitivních překvapení, tématem je prohibice.

Česká republika se po delší době opět dostala na přední stránky globálních finančních médií. Bohužel, jak už to tak v posledních letech bývá, neděje se tak v kontextu nečekaných pozitivních překvapení, ale tématem je prohibice tvrdého alkoholu zavedená v souvislosti s otravami metanolem.

Ne, nehodláme na tomto místě rozvíjet úvahy o tom, zdali jsou odhady ztrát, které může prohibice generovat měsíčně pro státní rozpočet (prý kolem 750 mil. korun) relevantní či nikoliv. Stejně tak nehodláme zabřednout do akademické debaty o tom, zdali je prohibice dostatečně tržně-konformní řešení a zdali dříve či později bude dávat prostor pro existenci rozsáhlého černého trhu. Spíše bychom chtěli upozornit na to, že prohibice, která nás může zaměstnávat několik týdnů či měsíců, bude znamenat, že úsilí vlády a potažmo pozornost veřejnosti bude napřeno směrem, který nás sice logicky mediálně zviditelňuje (a to i ve finančním světě), avšak bohužel pouze v souvislosti s tímto nešťastným incidentem.

skoleni_13_10

Česká republika se tak např. dostává do zajímavé mediální konfrontace s Polskem. O tom se shodou okolností po delším čase také dnes píše ve Wall Street Journal, avšak téma je zcela jiné. Dotyčný článek je tom, že polská ekonomika v poslední době výrazně zpomaluje (růst podle nás činí stále ještě závidění hodné 2 %) a tak vláda ve Varšavě začíná řešit, kterak ekonomiku podpořit. Zajímavé přitom je, že nemá dojít jen na krátkodobá poptávková opatření, ale liberální premiéra Tuska chce podpořit strukturálními reformami i nabídkovou část ekonomiky. Polská vláda se přitom pokouší najít ideální mix opatření, aby ekonomice pomohla optimálním způsobem a přitom ji v krátkém horizontu příliš nepřiškrtila.

Co k tomu dodat? Snad jen, že skutečnost, že se Poláci právě vinou takových “trablů” dostanou na přední stránky globálních finančních periodik, můžeme našim severním sousedům jenom závidět.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).