Hlavní navigace

Názor k článku Devizové intervence povedou k dražším úvěrům a hypotékám od Karel - Jsme země plná montoven. Moc nevyrábíme a živíme...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 11. 2013 13:40

    Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

    Jsme země plná montoven. Moc nevyrábíme a živíme se spíše montáží. V jedné takové montovně pracuji. Cca 60 procent nákladů jsou náklady mzdové. Montujeme pro zákazníka z USA, takže ceny jsou v USD. Jenže platy lidí jsou v CZK. Kdykoliv koruna posílí, tak zisk firmy klesá. Kolem 16 CZK za USD se firma propadne do ztráty. Pak musí buď omezit mzdové náklady (= propouštět), nebo zvýšit ceny. A tady přichází druhý problém - montovny jsou vázané na zákazníky a mají kontrakty na X let, včetně cen. Zákazníci navíc mají ve zvyku čas od času vypisovat výběrová řízení a vybírat si montovny jiné.

    Firmy v ČR nejsou nejlevnější, ale máme vysokou úroveň vzdělání (negramotná je necelá desetina populace), máme 3 velká letiště (Praha, Vídeň, Bratislava) a relativně dobré dálnice do zbytku Evropy. Proto zatím výběrová řízení vyhráváme. Jenže Poláci staví dálnice, Maďaři tlačí na snižování mezd a Rumuni se snaží vzdělávat. Dnes ještě nevíme, kam se bude naše montovna stěhovat (já sázím na Rumunsko nebo Bulharsko, mají přístavy). Ale víme, že toto oslabení koruny nám umožní udržet si kontrakt o trochu déle.

    Chápu, že řada lidí by byla raději, kdyby se montovny zavřely a lidé jako já skončili na úřadu práce. Ale já osobně tento názor nesdílím a jsem rád za tuto intervenci. Pro exportéry hmotných statků to možná až takový efekt nemá, ale pro vývozce služeb (kteří nakupují za CZK a prodávají za USD/EUR) je to zásadní výhoda. Co se kupní síly obyvatelstva týká - pokud bych přišel o práci, tak by má kupní síla klesla mnohem víc. A teď si zkuste uvědomit, kolik set tisíc lidí v ČR je na tom podobně jako já.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).