Hlavní navigace

Názory k článku Devizové intervence povedou k dražším úvěrům a hypotékám

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 11. 2013 13:40

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  Jsme země plná montoven. Moc nevyrábíme a živíme se spíše montáží. V jedné takové montovně pracuji. Cca 60 procent nákladů jsou náklady mzdové. Montujeme pro zákazníka z USA, takže ceny jsou v USD. Jenže platy lidí jsou v CZK. Kdykoliv koruna posílí, tak zisk firmy klesá. Kolem 16 CZK za USD se firma propadne do ztráty. Pak musí buď omezit mzdové náklady (= propouštět), nebo zvýšit ceny. A tady přichází druhý problém - montovny jsou vázané na zákazníky a mají kontrakty na X let, včetně cen. Zákazníci navíc mají ve zvyku čas od času vypisovat výběrová řízení a vybírat si montovny jiné.

  Firmy v ČR nejsou nejlevnější, ale máme vysokou úroveň vzdělání (negramotná je necelá desetina populace), máme 3 velká letiště (Praha, Vídeň, Bratislava) a relativně dobré dálnice do zbytku Evropy. Proto zatím výběrová řízení vyhráváme. Jenže Poláci staví dálnice, Maďaři tlačí na snižování mezd a Rumuni se snaží vzdělávat. Dnes ještě nevíme, kam se bude naše montovna stěhovat (já sázím na Rumunsko nebo Bulharsko, mají přístavy). Ale víme, že toto oslabení koruny nám umožní udržet si kontrakt o trochu déle.

  Chápu, že řada lidí by byla raději, kdyby se montovny zavřely a lidé jako já skončili na úřadu práce. Ale já osobně tento názor nesdílím a jsem rád za tuto intervenci. Pro exportéry hmotných statků to možná až takový efekt nemá, ale pro vývozce služeb (kteří nakupují za CZK a prodávají za USD/EUR) je to zásadní výhoda. Co se kupní síly obyvatelstva týká - pokud bych přišel o práci, tak by má kupní síla klesla mnohem víc. A teď si zkuste uvědomit, kolik set tisíc lidí v ČR je na tom podobně jako já.

 • 18. 11. 2013 14:44

  Honza (neregistrovaný) 88.103.74.---

  Příliš vysoké mzdové náklady by se měly řešit snížením mezd a ne státním penězokazectvím.

 • 18. 11. 2013 19:25

  M (neregistrovaný) 194.50.240.---

  A státní dluh zaplatíme vyššími daněmi, zboží od zbankrotovaných zemědělců dovezeme z EU (která tiskne peníze o závod s USA a Japonskem), ... No až nám zase sníží mzdy, jako se to v mnoha firmách už děje, tak zase zvýšíme daně, protože jak se málo vybere na daních, tak stání dluh bude zase o něco vyšší. A tak dál... Hlavně, že máme tu nezávislou korunu, kterou se ale pro měnovou politiku bojíme použít, aby lidi nenadávali. Oni raděj budou s Vaškem Klausů nadávat na EU, kde Německo zatím využívá "levné" Euro, které jim jih EU společně s ECB dál zlevňuje.
  Spíš se ptám, proč to trvalo tak dlouho?

 • 18. 11. 2013 22:38

  laik (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Devizové intervence ČNB omlouváte nekompetentním hospodařením státu a neschopností vybrat daně? No, ta sekera 100 miliard zatnutá nyní do žil naší ekonomiky tomu teď jistě moc pomůže. Však ona nám data už za pár čtvrtletí řeknou, jestli nakupujem (a vyvážíme), jak o závod.

 • 19. 11. 2013 9:52

  Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

  Vždyť jsme se po r. 1989 capili, jak nebudeme muset nic vyrábět, protože všechno levně dovezeme ze zahraničí v nevídané kvalitě. Tak co se čertíme, když se ten plán uskutečňuje?
  A co se týká vzdělané pracovní síly: ta za pár let bude tak vzdělaná, že všichni budou mít maturitu nebo vysokou školu. Akorát nebude nikdo, kdo bude umět dělat rukama, protože to ho PowerPointová prezentace nenaučí, na to bude muset mít taky praxi. Jak jí dosáhne, když nedostane materiál, poněvadž ten je drahý, už je ve hvězdách.

 • 28. 11. 2013 0:56

  petík (neregistrovaný) ---.i2net.cz

  100 miliard Kč nejsou náklady této intervence. Ty peníze ČNB vydala (vytvořila účetní operací) a směnila za € - takže narostly její devizové zásoby. Koruna je teď více kryta eurem.

  Rozhodnutí ČNB je problematické v několika oblastech:
  1. ČNB špatně vyhodnotila inflaci - bát se deflace jen kvůli tomu, že mobilní operátoři zavedli konečně rozumnější tarify v době, kdy rostou ceny potravin v desítkách procent a klesá cena elektroniky - to je prostě špatně.
  2. ČNB se odvolává na Švýcarsko, ale tam byla situace způsobena spekulací zahraničních investorů, kteří chtěli uklidit prostředky do "bezpečné měny", Švýcarsko neomezeným nákupem € jen řeklo, že není bezpečnější než €.
  3. ČR má dlouhodobě aktivní obchodní bilanci - více vyváží než dováží a to musí tlačit korunu nahoru. Mám určité pochybnosti o tom, kolik z té bilance mají na svědomí automobilky a zda tak tlakem na silnou korunu neškrtí ostatní exportéry - potom by měla jemná intervence opodstatnění.
  4. Chováme se jako Čína/Německo - exportujeme na dluh - tj. bilanci doháníme (ČNB) investicemi do zahraničních (USA,Kanada,Švéd­sko,Švýcarsko,Ně­mecko) cenných papírů - to ale vede k nesplatitelné pasti a ty investice tak budou ohroženy. Německo mělo velký problém dostat své peníze vydělané exportem z Řecka a Čína má problém dostat něco za peníze půjčené USA.
  5. ČNB tedy vytvořila 100 000 000 000 Kč a ty investovala do cizích dluhopisů - podpořila tak jiné "úspěšné" země. Kdyby raději ČNB za tyto peníze nakoupila naše vládní dluhopisy - za své obvyklé sazby, tak by to pomohlo snížit úroky našeho státního dluhu. Dělá to Velká Británie, Švýcarsko, USA, Japonsko - inflaci lze brát jako daň z peněžní hotovosti - ale měla by směřovat do státního rozpočtu, minimálně na snížení státního dluhu.

  Pokud by tyto peníze dostal náš stát, tak by je mohl použít k oživení naší! ekonomiky - nepotřebujeme oživovat Švédskou!

  Pokud je potřeba zvednout inflaci, tak bych zvedl horní sazbu DPH na 23% (už tam byla a všichni to přežili) a snížil spodní. Samozřejmě by to zvýšení bylo oznámeno rok dopředu, aby si všichni ještě stihli nakoupit za staré ceny a podpořili tak HDP.

 • 20. 11. 2013 14:20

  K.H.Frank (neregistrovaný) 67.159.36.---

  Kadle, a co budou delat, az se firma rozhodne prestehovat bez ovlivnovani ojra? To budou kvicet zase? Z jakyho duvodu tentokrat? Akorat se oddaluje nevyhnutelny, tak nevidim duvod, proc presouvat problem jedny skupiny na druhou. Teda chapu, nekdo ze znamych potentatu z CNB mel informace nekolik dni dopredu...

 • 20. 11. 2013 19:28

  Kozel (neregistrovaný) ---.vslesy.cz

  Nevzdělaný národ si nic jiného než montovny nezaslouží. Vždyť 48 % firem (banky,pojišťov­ny,automobilky atd.) produkujících zisk jsou v cizích rukou a výhradně jejich zahraniční matky určují finanční podmínky. Jedině vysoká přidaná hodnota domácích finálních výrobků nás přivede na výsluní.

 • 20. 11. 2013 8:14

  Honza (neregistrovaný) 160.44.230.---

  Zatímco komunisté okrádali vlastní lidi měnovou reformou, kapitalisti je okrádají umělým udržováním vysoké inflace. Kupujte dluhopisy, my vám je znehodnotíme inflací.
  Měnová reforma 2.0

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).