Hlavní navigace

Názor k článku Desetník: Úvěry na poslední chvíli mají zelenou od anonym - Máte jako obvykle pravdu, paní Jarmilo. Tuhle mi známý...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 23. 12. 2008 10:00

  anonymní
  Máte jako obvykle pravdu, paní Jarmilo.

  Tuhle mi známý zase řkal, že u nich ve Spořce mají nějakou akci na úvěr, teď nevím jestli 50 tisíc za 888,-. A lidi vůbec nezajímá, jak dlouho to budou platit a kolik je vlastní úroková sazba a kolik RPSN a kolik dají vlastně navíc. Možná je to fakt pro lidi výhodné, ale jak znám Spořku, tak u ní jen 2x měřit a 1x říznout je nebezpečné - vždy se najde něco "skrytého", co neprezentují a co je pro klienta kolikrát vyloženě morbidní. Já první co počítám u nějakých nabídek na půjčky či leasingy, že vynásobím splátky jejich počtem, přičtu případné poplatky za vystavení či vedení a zjistím, že auto za 1/4 milionu mi vyjde sice s pojištěním, ale přes splátky na skoro jednou tolik. Takže takové "úžasné" nabídky odmítám a naposledy před využil "novomanželksou" půjčku před r. 1989.
  Zrovna tak Škodovka prezentuje "úžasně levnou" Fabii "něco" přes čvrt milionu možná s airbagem a volantem místo řidítek. A tuhle jsem viděl Megay zcela nové skoro v plné výbavě (klima, ABS, hafo airbagů atd.) za ty samé peníze. Jenže tyhle Renaulty jsou nejen velikostně o třídu výš. Tak nevím, co lidi vede k nákupu předražených a hnusných škodovek. Že by národní hrdinství? A to i v době, kdy krize údajně ještě nebyla?
  Chápu půjčit si na nečekaně podělanou ledničku či pračku - lidi nemusí mít zrovna volné finance - mají je třeba na termínovaném vkladu bez možnosti dřívějšího uvolnění. Nebo někteří prodejci nabízejí úvěr bez navýšení, do určité doby splatnosti. Když se ta doba splatnosti prošvihne, nastává běžné úročení. Když si to člověk pohlídá, není problém, ale někde jsem četl, že lidi se při sjednávání takovýchto úvěrů capí, že to budou mít bez úroků a pak nějak "zapomenou" na termín a úvěr je ji normálně úročen. A těch bezúročných je pak mizivé procento. Kdyby asi bylo nějaké větší, obchodníci či úvěrové společnosti by je nenabízeli, protože by z toho měli náklady navíc spojené s papírováním okolo vystavení úvěru.
  Ale půjčovat si na dovolenou, kterou pak budu 4 roky splácet? Nesmyslné. Nehledě na to, že nyní v době krize se výdělky mnohým zvyšovat nebudou, ceny všeho ovšem ano, a řada lidí přijde o práci. Pak není z čeho splácet a přijít kvůli 10 dnům zážitků za hranicemi všedních dnů o střechu nad hlavou nebo jinou hodnotnou věc, kterou exekutoři samozřejmě prodají pod cenou a k tomu exekuční náklady - to není příliš dobré. A prognozy hovoří i o hypotékách, že i na ty lidi nebudou mít a budou se jich možná zbavovat (dobrovolně nebo nuceně) možná i pod cenou.

  Zadlužení za podobné píčo*inky hovoří o úrovni státu jako takového i lidí v něm žijících. Takové voly západ potřeboval. Na západě to pomohlo k oddálení krize o cca 20 let - mohli k nám valit přebytky. Kdyby východní blok nedělal převrat, mohli si kapitalisti ten přetlak výroby nebouchat někam už před těmi 20ti lety. Tím, že se zvyšoval život obyvatel na dluh, pomohlo sice na nějakou chvíli k oddálení krize, protože výrobci měli zajištěn odbyt, který by se bez úvěrování jinak nekonal. A kdyby si lidé nemuseli půjčovat na podělanou pračku nebo lednici a mohli tyto nečekané výdaje běžně utáhnout z platu (zde nnyní pomíjím variantu momentálně nedostupné hotovosti vázené někde na termíňáku), bylo by to určitě lepší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).