Hlavní navigace

Názor k článku Desetník: Oranžovomodrá válka s nejasným koncem od mofo - Máte jednoznačně pravdu, že snížení daní nebylo ideální....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 29. 10. 2008 16:36

  mofo (neregistrovaný)
  Máte jednoznačně pravdu, že snížení daní nebylo ideální. Ani mně se zcela nezamlouvá způsob provedení a některé detaily mě vysloveně iritují. Na druhou stranu skupina lidí, ve které se nalézám i já, byla po celou dobu bita nejvíce. Člověk, který vydělával 10x více než člověk s minimální mzdou neplatil 10x větší daň z příjmu. Ve skutečnosti platil skoro 30x tolik.

  Alespoň v tomto se situace určitě zlepšila. Nyní se nemusíte bát, že náhodou o pár korun, např. kvůli přesčasům, přelezete hranici jednoho pásma a paradoxně budete mít menší výplatu. Motivace více pracovat a vydělávat je v současném systému o poznání lepší. V tom se mnou snad budete souhlasit.

  Jak jsem však předeslal hned v první větě, tak nejsem rozhodně spokojen. Pro vás možná paradoxně mi nejvíce vadí zastropování sociálního pojištění. S tímto nesystémovým opatřením naprosto nesouhlasím. Myslím si, že by strop existovat neměl. Měl by se však také zrušit strop při vyplácení nemocenské a proporcionálně upravit výše důchodů, podle toho, kdo kolik přinesl do systému. V tomto směru nebylo provedeno vůbec nic.

  Bohatší člověk se musí chovat mnohem zodpovědněji než lopata s 12k, pro kterou je výhodnější ležet "s nemocí" měsíc za pecí u televize. Člověk, který bere 100k/měsíc a je "zdravě zadlužen" s měsíčními náklady v přibližné výši 25%, v případě nemoci těžko vyjde s 12k za nemocenskou. Musí si tvořit finanční rezervu nebo platit další komerční připojištění. Tyto problémy lopata neřeší a jsem přesvědčen, že stejně zodpovědně by se měla chovat i ona lopata.

  Jinak nevím o jakém zdražení ze strany ODS hovoříte. ODS, v souladu s EU, sblížila dolní sazbu DPH s horní. Pokud se však podívate do spotřebního koše, tak byl dopad zvýšení dolní sazby zcela marginální. Mimochodem spotřební koš beru jako poměrně přesný instrument k modelování nákladů většiny rodin. K mnohem většímu zdražení došlo za vlády ČSSD, kdy potichu převedli spoustu výrobků z dolní sazby do horní. Vzpomínáte si?

  K největšímu zdražení za vlády ODS došlo kvůli zvýšení cen na globálním komoditním trhu. Za to však těžko můžete obviňovat jakoukoli vládu. Mimochodem nyní, kdy začíná krize, začínají komodity výrazně klesat a domnívám se, že příští rok budou ceny ještě nižší než po zvýšení dolní sazby DPH. Podívejte se např. na cenu ropy před a po krizi. Téměř 150$/barel a nynější 60$/barel je sakra rozdíl. Budete pak po snížení cen v příštím roce blahořečit ODS? Alespoň v takové míře jako na ni na dnes absurdně nadáváte?

  Mně se také spousta věcí nelíbí, přijde mi však, že si bez nějaké větší úvahy vybíjíte vztek. To, co předvádíte, ale není kritické myšlení. Vaše příspěvky jsou totiž prosté jakýchkoli argumentů. Obsahují pouze emociálně zabarvené prvotní a neměnné dojmy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).