Hlavní navigace

Názor k článku Desetník: Do důchodu později, ale někdy za více peněz od anonym - Zrovna dnes při cestě do práce ve vývěsní...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 7. 2008 9:09

  anonymní
  Zrovna dnes při cestě do práce ve vývěsní skříňce nové parte: 56 let, zemřel po těžké nemoci. Formulace "po těžké nemoci" se objevuje nejčastěji a znamená většinou rakovinu. ještě se užívá "náhle" - to bývají infarkty, sebevraždy.
  Pak hodně lidí umírá v požehnaném věku - jsoui to ti, co zažili válku, koncentrák. Ale že by ve stejném poměru umírali lidé ve věku, kdy by si měli užívat důchod - to ne. Věk 65 - 75 let není mnoho zastoupen, tzn. že lidé umírají většinou ještě před důchodem nebo těsněn v něm. A moc si jej neužijí.
  Oficiální statistiky budou jistě hovořit něco zcela jiného - ´jako i v ostatních údajích o životě v ČR.

  Rozdílné je, v jakém stavu jdou lidi do důchodu. Nebudu se ohánět horníky, tam to s. Nečas snad již pochopil, ale je řada dalších profesí, kde jdou do důchodu zhuntovaní ať již díky náročnému pracovnímu procesu za minuléhop režimu (nebyla mnohá mechanizace, lidi např. v zemědělství dřeli v zimě v mrazu, v průvanu, v létě v horku a prachu) nebo díky zbytečnému nervovému vypětí v dnešním režimu. Naopak byla za socialismu ale je i nyní řada profesí bez kterých bychom se obešli a tito lidé v důchodovém věku vypadají mnohdy o 10 - 15 let mladší, než jim ve skutečnosti je. A jelikož mnohé z těchto profesí byly i finančně nadhodnoceny, mohl si takový pracovník dobrovolně přispořovat k důchodu a i ten vlastní důchod bude pobírat vyšší než ten, který bral plat stačící na uspokojení základních potřeb, ale už si nemohl přispořovat. Jedno souvisí s druhým.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).