Hlavní navigace

Deprese stavebnictví nebere konce

7. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Zatímco průmysl do jisté míry překvapil svým nízkým říjnovým výsledkem, propad ve stavebnictví už nikoliv. Tentokrát se produkce ve stavebnictví snížila o 8,5 %, což po očištění znamená útlum o 7,3 %.

Zatímco průmysl do jisté míry překvapil svým nízkým říjnovým výsledkem, propad ve stavebnictví už nikoliv. Tentokrát se produkce ve stavebnictví snížila o 8,5 %, což po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů znamená útlum o 7,3 %.

Důvod poklesu stavebnictví je stejný jako v předcházejících měsících, a tak jej není třeba příliš rozvádět. V první řadě je to nedostatek zakázek – především ze strany veřejného sektoru. Loňský boom čerpání peněz z EU fondů je dávno pryč a nové projekty se rozjíždějí jen velmi pomalu. Trpí tím především inženýrské stavitelství, jehož výkony se aktuálně snížily téměř o pětinu.

skoleni_27_5

O něco lépe je na tom pozemní stavitelství, které zažívá rostoucí zájem ze strany soukromého sektoru, nicméně ani jeho nejslibnější část – bytová výstavba – neprochází zrovna silným růstem. A to dokonce realitnímu boomu navzdory. Nová bytová výstavba stále vázne na administrativních překážkách a nedokáže tak vycházet vstříc vysoké poptávce po nových bytech. Výsledkem je tak jen rychlejší růst cen nemovitostí a nakonec i nájemného. Symbolicky nás může utěšit nárůst dokončených bytů v říjnu (+75,4 %), ale vzhledem k tomu, že jsou to již dávno prodané nemovitosti, tak situaci na trhu nijak viditelně nezmění.

Nové zakázky, které byly zveřejněny už před měsícem, nic příliš pozitivního pro stavebnictví zatím neslibují. Objem veřejných zakázek se propadá někam k úrovním roku 2000, a tak alespoň u těch privátních se drží na dlouhodobém průměru. Propad stavebnictví za celý rok o zhruba 10 % by neměl být překvapením a výhled pro stavebnictví tak zůstává pro následujícího půl roku stále nepříznivý.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).