Hlavní navigace

Dění kolem řecká dále oslabuje euro

2. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz eura k americkému dolaru během včerejšího dne dále oslaboval a ztratil přibližně 0,9 %.

Kurz eura k americkému dolaru během včerejšího dne dále oslaboval a ztratil přibližně  0,9 %. Dostal se tak až k hranici 1,100 EUR/USD.

Zveřejněné PMI indexy zaznamenaly růst ve Spojených státech amerických, kdežto v Evropě PMI indexy pro Německo i eurozónu stagnovaly. Vzrostl pouze PMI ve Francii. Aktivita kolem řešení řecké krize se včera během dne nesla v pozitivním duchu, kdy se proslýchalo, že by řecký premiér Tsipras mohl přistoupit na dohodu s věřiteli. Ovšem nakonec jeho včerejší odpolední vystoupení v řecké televizi přineslo korekci tohoto dojmu.

Podle očekávání také euroskupina na večerním jednání v Bruselu potvrdila, že zváží třetí záchranný program až na základě výsledků nedělního referenda. V souladu s odhadem ekonomů SG ECB potvrdila, že program na dodávání likvidity řeckému bankovnímu sektoru ELA bude pokračovat beze změn (89 mld. EUR). Podle posledních průzkumů veřejného mínění v Řecku by s nepatrným rozdílem vyhrála podpora přijetí záchranného programu. (Tedy v podstatě vyjednání nového, protože platnost minulého druhého programu skončila v úterý 30. června a podle vyjádření euroskupiny se už nebude obnovovat.) Toto by ovšem pravděpodobně bylo následováno novými volbami a do ustanovení nové vlády by se žádná jednání nevedla. Pokud by se tento scénář naplnil, tak by ale také nebyla 20. července splacena půjčka ECB ve výši 3,4 mld. EUR.

 uplatnovani-dph-v-roce2021

Koruna nereagovala na domácí ani zahraniční zprávy

Česká koruna se včera pohybovala v úzkém pásmu několika haléřů okolo úrovně 27,25 CZK/EUR. Žádný impuls pro obchodování s korunou nepřinesla ani včera zveřejněná data. Obě čísla doplnila pozitivní informace z české ekonomiky z poslední doby, takže trh už na ně specificky nereagoval. Včera dopoledne byl publikovaný index PMI, který byl vyšší o 1,5 bodu, než očekával konsensus trhu. Odpoledne pak bylo zveřejněno pokladní plnění státního rozpočtu. Rozpočet ke konci června vykázal přebytek 22,6 mld. CZK.

Ostatní středoevropské měny během včerejšího dne posilovaly, i když jak maďarský forint, tak polský zlotý svoje zisky během dne zkorigovaly. V obou státech také včera byly publikovány indexy PMI. V Polsku předčil očekávání trhu o skoro bod a dosáhl úrovně 54,3 b (v květnu 52,4 b). Na druhou stranu v Maďarsku v podstatě zůstal na úrovni z minulého měsíce, 55,1 b.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).