Hlavní navigace

Dění kolem řecká dále oslabuje euro

2. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz eura k americkému dolaru během včerejšího dne dále oslaboval a ztratil přibližně 0,9 %.

Kurz eura k americkému dolaru během včerejšího dne dále oslaboval a ztratil přibližně  0,9 %. Dostal se tak až k hranici 1,100 EUR/USD.

Zveřejněné PMI indexy zaznamenaly růst ve Spojených státech amerických, kdežto v Evropě PMI indexy pro Německo i eurozónu stagnovaly. Vzrostl pouze PMI ve Francii. Aktivita kolem řešení řecké krize se včera během dne nesla v pozitivním duchu, kdy se proslýchalo, že by řecký premiér Tsipras mohl přistoupit na dohodu s věřiteli. Ovšem nakonec jeho včerejší odpolední vystoupení v řecké televizi přineslo korekci tohoto dojmu.

Podle očekávání také euroskupina na večerním jednání v Bruselu potvrdila, že zváží třetí záchranný program až na základě výsledků nedělního referenda. V souladu s odhadem ekonomů SG ECB potvrdila, že program na dodávání likvidity řeckému bankovnímu sektoru ELA bude pokračovat beze změn (89 mld. EUR). Podle posledních průzkumů veřejného mínění v Řecku by s nepatrným rozdílem vyhrála podpora přijetí záchranného programu. (Tedy v podstatě vyjednání nového, protože platnost minulého druhého programu skončila v úterý 30. června a podle vyjádření euroskupiny se už nebude obnovovat.) Toto by ovšem pravděpodobně bylo následováno novými volbami a do ustanovení nové vlády by se žádná jednání nevedla. Pokud by se tento scénář naplnil, tak by ale také nebyla 20. července splacena půjčka ECB ve výši 3,4 mld. EUR.

Koruna nereagovala na domácí ani zahraniční zprávy

Česká koruna se včera pohybovala v úzkém pásmu několika haléřů okolo úrovně 27,25 CZK/EUR. Žádný impuls pro obchodování s korunou nepřinesla ani včera zveřejněná data. Obě čísla doplnila pozitivní informace z české ekonomiky z poslední doby, takže trh už na ně specificky nereagoval. Včera dopoledne byl publikovaný index PMI, který byl vyšší o 1,5 bodu, než očekával konsensus trhu. Odpoledne pak bylo zveřejněno pokladní plnění státního rozpočtu. Rozpočet ke konci června vykázal přebytek 22,6 mld. CZK.

Ostatní středoevropské měny během včerejšího dne posilovaly, i když jak maďarský forint, tak polský zlotý svoje zisky během dne zkorigovaly. V obou státech také včera byly publikovány indexy PMI. V Polsku předčil očekávání trhu o skoro bod a dosáhl úrovně 54,3 b (v květnu 52,4 b). Na druhou stranu v Maďarsku v podstatě zůstal na úrovni z minulého měsíce, 55,1 b.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).