Hlavní navigace

Den díkuvzdání v USA přinese poklidnou seanci na EUR/USD trhu

26. 11. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Příjmy amerických domácností v říjnu vzrostly o 0,4 % m/m a jejich výdaje o 0,1 % m/m v nominálním i v reálném vyjádření, když výdaje negativně překvapily tržní konsenzus i očekávání SG.

Zprávy a události

Říjnový deflátor spotřeby také zaostal za odhadem SG i trhu, když vrostl o 0,1 % m/m a 0,2 % y/y. V jádrovém vyjádření pak meziměsíčně stagnoval a meziročně vzrostl o 1,3 %.  Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v říjnu vzrostly o 3 % m/m, očištěné o objednávky v dopravě pak o 0,5 % m/m. V obou případech jde po překonání tržního očekávání.  Objednávky kapitálového zboží také překonaly konsenzus trhu, když vzrostly o 1,3 % m/m.  Naopak počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti byl nižší než očekávání (trh 270 tis., SG 275 tis.) a v minulém týdnu požádalo o podporu v nezaměstnanosti 260 tis. lidí. Naopak počet stávajících žadatelů vzrostl na 2207 tis., když trh i SG očekávaly pokles této hodnoty.  Ceny nemovitostí v září vzrostly o 0,8 % m/m. Taktéž i říjnové prodeje nových domů, které zaznamenaly růst o 10,7 % m/m.  Index PMI vzrostl o 1,1 bodu na 56,1 v kompozitním vyjádření. Specificky pro služby vzrostl o 1,7 bodu na 56,5 bodu.  Na druhou stanu konjukturní index Michiganské univerzity poklesl o 1,8 bodu na 91,3 bodu, což bylo hlavně v důsledku nižšího indexu očekávání, který poklesl o 2,7 bodu. Index hodnocení současné situace poklesl pouze o 0,5 bodu.

Francouzská spotřebitelská důvěra stagnuje na hodnotě 98 bodu.

Nezaměstnanost v Polsku v říjnu podle očekávání poklesla o 0,1 pb. na 9,6 %.

Balík ekonomických dat podpořil dolar

Včera zveřejněná záplava dat o různých segmentech americké ekonomiky v celku pro americkou ekonomiku vyzněla pozitivně, a tak podpořila dolar, který během dne posílil až o procento. Později pak část svých zisků umazal, ale i tak uzavřel na o 0,6 % silnější hodnotě 1,062 USD/EUR.

Podívejme se ovšem na jednotlivá včera zveřejněná data blíže. Příjmová situace amerických domácností se sice vyvíjela podle očekávání, ale útraty byly spíše slabší a z toho plyne i horší vývoj spotřebitelského deflátoru.

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby překvapily trhy lepšími výsledky stejně jako i objednávky kapitálového zboží. Ačkoliv výdaje domácností jsou tedy nižší, tak objednávky rostou nad očekávání dobře.

Týdenní indikátory trhu práce o počtu osob pobírajících či žádajících o podporu v nezaměstnanosti vyslaly spíše také pozitivní signál, protože více sledovaný počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti nedosáhl očekávaného čísla 270 tis. osob, ale pouze 260 tis. osob. Na druhou stranu počet stávajících osob pobírajících podporu v nezaměstnanosti byl o něco větší než v předcházejícím týdnu i než tržní očekávání.

Nemovitostní trh se vyvíjí pozitivně, kdy cenová hladině roste, ale i počet nových domů zaznamenal nárůst. To dokazuje, že domácnosti mají prostředky, které jsou ochotny uvolnit do nákupu realit. Růst hodnoty reality zase zpětně zvýší bohatství domácností a umožní jim větší úvěrovou angažovanost či posílí spotřebitelskou důvěru.

Konjukturní indikátory se na druhou stranu neshodly na jednotném vývoji. Index PMI vzrostl, jak v kompozitním vyjádření, tak pro služby. Na druhou stranu index michiganské univerzity poklesl především ve složce hodnotící očekávání respondentů.

Celkově tak situace byla hodnocena pro dolar pozitivně. Tato nálada by na trzích měla pravděpodobně přetrvat i ve zbytku týdne, protože dnes nebudou ani na jedné straně Atlantského oceánu zveřejněna žádná zásadní data. V USA to bude v důsledku dnešního státního svátku dne Díkuvzdání.

Regionální měny včera zažily smíšený vývoj

Regionální měny včera po několika klidných obchodních seancích prožily relativně volatilnější den. Kurz koruny se včera postupně odpoutal od hodnoty 27,02 CZK/EUR, kde se už pravděpodobně objevuje i ČNB jako protistrana, a oslabil k úrovni 27,03 CZK/EUR. Maďarský forint během dopoledne ztratil o 0,2 %, aby pak tento zisk během odpoledne v podstatě vrátil. Jak koruna, tak i forint se obchodovaly bez vlivu domácích dat.

Polský zlotý včera posílil o 0,15 %, když nezaměstnanost v říjnu poklesla podle očekávání o 0,1 pb. na 9,6 %.

skoleni_13_10

Ekonomická data nebudou dnes tahounem obchodní aktivity, protože v regionu se nečeká žádné číslo.

Česká swapová výnosová křivka včera následovala svůj eurový protějšek a po celé své délce poklesla o 2 bb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).