Hlavní navigace

Den díkůvzdání a Black Friday poznamenají obchodní aktivitu na trzích

24. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Máme tady čtvrtý listopadový čtvrtek a tedy Den díkůvzdání v USA. Hned poté, co Američané stráví krocaní večeři, se zítra ráno vypraví ve velké předvánoční nákupy, které obchodníci podpoří velkými slevami.

Maloobchodní tržby za nadcházející víkend budou ekonomy velmi sledovaným indikátorem celkové síly americké spotřebitelské důvěry. Zatímco v maloobchodě budeme svědky nákupního šílenství, finanční trhy budou naopak trpět ze stejného důvodu nízkou obchodní aktivitou. Dnešní struktura německého HDP ukáže, proč předběžný odhad za Q3 16 zklamal. Listopadový Ifo ale potvrdí vzestup aktivity s blížícím se koncem roku. Solidní ekonomickou důvěru by měl potvrdit i český konjunkturální průzkum.

Německo míří s koncem roku k vyšší hospodářské dynamice

Dnešní den bude patřit číslům z německé ekonomiky. Údaje tamního statistického úřadu by měly vysvětlit, co stálo za zpomalením německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí (z 0,4 % q/q v Q2 16 na 0,19 % q/q v Q3 16). Podle našeho odhadu domácí poptávka zůstala silná, což naznačují statistiky maloobchodních tržeb i průmyslové výroby. Záporný příspěvek tak zřejmě přinesl zahraniční obchod, když vývozy podle odhadu SG ubraly 0,2 % m/m. V posledním čtvrtletí letošního roku by měla ekonomika největšího českého hospodářského partnera znovu přidat na dynamice; růst by dokonce mohl překonat 0,5 % q/q. To by měl potvrdit i Ifo index, který se drží na velmi slušných hodnotách a v listopadu podle našeho odhadu znovu zaznamenal mírný nárůst.

Silná americká data sráží euro na dekádní minimum

PMI za eurozónu jako celek poukázal na nejlepší letošní výsledek. Ukazuje se tak, že se nálada s blížícím koncem roku v evropské ekonomice zlepšuje. Za expanzí v soukromých podnicích stojí rostoucí produkce i razantní růst nových objednávek. To je příslibem pro to, že se vyšší produkční aktivita udrží i v dalších měsících. Díky těmto povzbudivým datům hladina 1,06 USD/EUR tlaku na prolomení během včerejší dopolední seance odolala.

Nicméně odpolední silná americká data již kurz definitivně poslala pod hladinu 1,06 USD/EUR, když dnes v noci byla atakována hodnota 1,0525 USD/EUR. Takto silný byl dolar naposledy před rokem. Dolar ale neposiloval pouze vůči euru. Dolarový index měřící výkonnost dolaru proti 10 nejvýznamnějším měnám je dokonce nejvýše od roku 2005. Za opravdu extrémně silnými objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby stály z drtivé většiny objednávky letadel. I po očištění o tento fakt je ale říjnové číslo příslibem pro příznivý vývoj americké ekonomiky v závěru roku. Zvýšení dolarových sazeb na prosincovém zasedání Fedu tak zůstává reálným scénářem. To vyplynulo i ze zveřejněného zápisu z posledního jednání FOMC. Američtí centrální bankéři ocenili utažený trh práce, což podle některých z nich je důvodem pro brzké zvýšení dolarových sazeb.

Konjunkturální průzkum potvrdí solidní důvěru v české ekonomice

Důvěra v českou ekonomiku zůstává velmi dobrá a listopadový konjunkturální průzkum by to měl potvrdit. Situace na trhu práce podporuje důvěru spotřebitelů, zatímco stále rostoucí zahraniční poptávka se projevuje v dobré náladě podnikatelů. Říjnová slabší poptávka po autech z eurozóny by se ale mohla projevit i v mírném snížení domácí podnikatelské důvěry.

Guvernér Rusnok s korunou nepohnul

Guvernér ČNB J. Rusnok včera zopakoval, že tvrdý závazek centrální banky neukončit intervenční program držící korunu na slabší straně úrovně 27,0 CZK/EUR platí do konce prvního čtvrtletí 2017. Pak se podle něj může stát cokoliv. My se domníváme, že k opuštění režimu kurzového závazku dojde již ve druhém čtvrtletí. Náš inflační výhled totiž naznačuje, že dvouprocentní úrovně inflačního cíle může být dosaženo již v prvních měsících příštího roku. A jak J. Rusnok uvedl, pokud bude inflace neochvějně směřovat k cíli či spíš nad něj, tak centrální bankéře nebude příliš trápit ani možné prodloužení programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Nicméně nadále platí, že ČNB podle slov guvernéra považuje za nejpravděpodobnější exit v polovině roku 2017. Domácí devizový trh na guvernérova slova nijak nereagoval, a to ani spotový ani forwardový trh. Okolní regionální měny ve světle očekávaných vyšších dolarových sazeb včera ztrácely.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).