Hlavní navigace

Deflátor osobní spotřeby téměř na cíli Fedu

1. 3. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dnes by měla přicházet příznivá data z obou břehů Atlantiku. Lednové osobní příjmy a výdaje Američanů by měly vykázat solidní růst, deflátor soukromé spotřeby se přiblíží inflačnímu cíli Fedu, index ISM dosáhne nejvyšší hodnoty od roku 2011.

Dnes by měla přicházet příznivá data z obou břehů Atlantiku. Lednové osobní příjmy a výdaje Američanů by měly vykázat solidní růst, deflátor soukromé spotřeby se přiblíží inflačnímu cíli Fedu, index ISM dosáhne nejvyšší hodnoty od roku 2011. Německá únorová inflace zřejmě překročí 2 %, zatímco PMI za celou eurozónu bude potvrzen na nejvyšší úrovni za posledních 70 měsíců. V regionu PMI potvrdí dobrou situaci v oblasti průmyslu.

Německá inflace nejvýše od října 2012

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn vývoj osobních příjmů a výdajů za leden. Osobní příjmy by měly podle ekonomů SG vzrůst o slušných 0,3 % m/m, osobní výdaje pak o 0,5 % m/m. Deflátor osobní spotřeby by měl vyskočit na 1,9 % y/y, podle očekávání trhu by dokonce mohl poprvé od dubna 2012 dosáhnout inflačního cíle Fedu. Kromě toho bude dnes zveřejněn ISM index z oblasti zpracovatelského průmyslu, který by měl dosáhnout nejvyšší hodnoty od roku 2011.

Únorový PMI za celou eurozónu bude pravděpodobně potvrzen na 55,5 bodech. To je nejvyšší hodnota za posledních 70 měsíců. Z vývoje PMI je patrné, že zpracovatelskému průmyslu v eurozóně se vede dobře. Únorový výsledek by byl konzistentní s růstem HDP eurozóny v Q1 17 o vysokých 0,9 % q/q. Oficiální odhad ekonomů SG je však opatrnější, když počítá s růstem HDP o 0,4 % q/q.

Německá inflace za únor pravděpodobně dosáhne nejvyšší úrovně od října 2012 (+2,1 % y/y). Pomůže ji k tomu statistická základna vyplývající z vývoje cen ropy a také vyšší ceny potravin. V březnu se však inflace vrátí zpět pod 2 % y/y, kde zůstane po celý zbytek letošního roku. Za celý rok 2017 by měla dosáhnout v průměru 1,6 % po 0,4 % v roce 2016. Jádrová inflace naproti tomu zůstane na relativně nízkých úrovních. V únoru by to mělo být 1,1 % y/y, za celý letošní rok pak v průměru 1,3 %. Počet nezaměstnaných v Německu v únoru podle odhadu ekonomů SG poklesl o 15 tisíc. Míra nezaměstnanosti se zřejmě udrží na 5,9 %, což je nejnižší hodnota od sjednocení Německa v roce 1990.

Vyšší šance na březnové zvýšení sazeb v USA oslabila euro

Euro si včera přes den užívalo poklidné obchodování. Za celý den si připsalo 0,3 %, když posílilo na 1,06 USD/EUR. K oslabení ho nedonutila ani americká spotřebitelská důvěra, která vyskočila na nejvyšší hodnotu od července 2001. Zvrat přineslo až večerní vystoupení dvou zástupců Fedu, Dudleyho a Williamse, které vyznělo ve prospěch březnového zvýšení sazeb. To vedlo i k výraznému přehodnocení tržních očekávání. Zatímco před jejich vystoupením trh dával březnovému zvýšení sazeb pouze 50% šanci, dnes ráno ji vidí již na 78 %. O tom zda k březnovému zvýšení sazeb skutečně dojde, by mělo ještě více napovědět páteční vystoupení Yellenové a Fischera. Euro reagovalo oslabením na 1,056 USD/EUR. Vystoupení prezidenta Trumpa před americkým kongresem už velkou reakci na trzích nevyvolalo. Trump zopakoval řadu svých předvolebních slibů, včetně toho že se zasadí o radikální reformu daňového systému či o zrušení Obamovy reformy zdravotnictví. 

Regionální PMI potvrdí dobrou náladu v průmyslu

Únorové PMI by měly potvrdit dobrou kondici v oblasti průmyslu jak v České republice, tak Polsku i Maďarsku. Index nasadil vysokou laťku již v lednu, kdy si ve všech zemích výrazně polepšil. V České republice stoupl dokonce o necelé dva body. Úspěch tedy bude, pokud si PMI dokáží alespoň udržet své lednové hodnoty. Celkově PMI ukazují, že start regionu do letošního roku byl úspěšný. To by se mělo odrazit i na vyšším růstu HDP, než tomu bylo v loňském roce.

skoleni_4_3

Ceny průmyslových výrobců dosáhly po třech letech meziročního zvýšení

České ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,7 % m/m a po třech letech dosáhly růstu i v meziročním srovnání (+2,1 % y/y). Zvyšovaly se zejména ceny ropných produktů a chemických látek. Stejně jako v loňském roce poklesly ceny plynu (-1 % m/m) a elektřiny (-1,9 %). Pro spotřebitele však jejich ceny paradoxně stouply. Ceny se zvyšovaly i v potravinářském průmyslu, a to v důsledku rostoucích cen zemědělských výrobců.

Kurz koruny zůstal stejně jako v minulých dnech beze změny na úrovni 27,02 CZK/EUR. Necelé 0,1 % ztratil polský zlotý, když oslabil na 4,32 PLN/EUR. Maďarský forint spadl o 0,3 % na 308,4 HUF/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).