Hlavní navigace

Deflační tlaky sílí, koruna oslabuje

10. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodem s eurem na mezibankovním trhu dnes představoval pouhých 12 haléřů

Kurz CZK/EUR otvíral v novém týdnu poblíž hranice 25,20, během dne pak koruna vůči společné měně několik haléřů ztratila.

Na makroekonomické indikátory koruna prakticky vůbec nereagovala. O největší překvapení se postarala míra inflace. Spotřebitelské ceny v listopadu klesly o 0,2 %, čímž se razantně snížila i meziroční dynamika na 2,7 % z říjnových 3,1 %. Ze zveřejněné struktury se potvrdilo, že poptávkové tlaky v ekonomice neexistují. Korigovaná inflace dokonce meziměsíčně i meziročně poklesla o 0,1 %. Listopadová inflace se tak nachází 0,3 pb pod prognózou ČNB, která tak může i nadále praktikovat velmi uvolněnou měnovou politiku a kompenzovat negativní dopady fiskální restrikce na domácí ekonomiku. Naopak pokud deflační tlaky nadále zesílí, očekáváme, že by se centrální banka pokusila měnovou politiku dále uvolnit přes kurzový kanál. A právě následný komentář ČNB v reakci na zveřejněné údaje (ta ve svém prohlášení uvedla, že data o inflaci svědčí o protiinflační ekonomice) si vysloužil reakci koruny, která skokově oslabila o pět haléřů.

Účto_tip_změny21

Průmysl i stavebnictví potvrdily slabost domácí ekonomiky. Růst průmyslové výroby byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní v letošním říjnu, pokud však data očistíme o tento vliv, průmysl zaznamenal propad o 3,3 %. Stavebnictví pak kleslo o 4,3 % y/y, po očištění o kalendářní vlivy pak dokonce o 8,0 %. To se negativně promítá i na vývoji na trhu práce, kde opatrnost firem ohledně budoucího vývoje vede k propouštění zaměstnanců. Míra nezaměstnanosti tak v listopadu vzrostla na 8,7 % nejen vlivem negativních sezónních faktorů.

Swapová i dluhopisová křivka se dnes posunula jen nepatrně dolů. Na makroekonomická data výrazněji nereagovala.   

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).