Hlavní navigace

Deflační tlaky sílí, koruna oslabuje

Miroslav Frayer

Rozdíl mezi nejdražším a nejlevnějším obchodem s eurem na mezibankovním trhu dnes představoval pouhých 12 haléřů

Doba čtení: 1 minuta

Kurz CZK/EUR otvíral v novém týdnu poblíž hranice 25,20, během dne pak koruna vůči společné měně několik haléřů ztratila.

Na makroekonomické indikátory koruna prakticky vůbec nereagovala. O největší překvapení se postarala míra inflace. Spotřebitelské ceny v listopadu klesly o 0,2 %, čímž se razantně snížila i meziroční dynamika na 2,7 % z říjnových 3,1 %. Ze zveřejněné struktury se potvrdilo, že poptávkové tlaky v ekonomice neexistují. Korigovaná inflace dokonce meziměsíčně i meziročně poklesla o 0,1 %. Listopadová inflace se tak nachází 0,3 pb pod prognózou ČNB, která tak může i nadále praktikovat velmi uvolněnou měnovou politiku a kompenzovat negativní dopady fiskální restrikce na domácí ekonomiku. Naopak pokud deflační tlaky nadále zesílí, očekáváme, že by se centrální banka pokusila měnovou politiku dále uvolnit přes kurzový kanál. A právě následný komentář ČNB v reakci na zveřejněné údaje (ta ve svém prohlášení uvedla, že data o inflaci svědčí o protiinflační ekonomice) si vysloužil reakci koruny, která skokově oslabila o pět haléřů.

dan_z_prijmu

Průmysl i stavebnictví potvrdily slabost domácí ekonomiky. Růst průmyslové výroby byl ovlivněn vyšším počtem pracovních dní v letošním říjnu, pokud však data očistíme o tento vliv, průmysl zaznamenal propad o 3,3 %. Stavebnictví pak kleslo o 4,3 % y/y, po očištění o kalendářní vlivy pak dokonce o 8,0 %. To se negativně promítá i na vývoji na trhu práce, kde opatrnost firem ohledně budoucího vývoje vede k propouštění zaměstnanců. Míra nezaměstnanosti tak v listopadu vzrostla na 8,7 % nejen vlivem negativních sezónních faktorů.

Swapová i dluhopisová křivka se dnes posunula jen nepatrně dolů. Na makroekonomická data výrazněji nereagovala.   

Našli jste v článku chybu?