Hlavní navigace

Deflace v české ekonomice potrvá do třetího čtvrtletí

2. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V lednu poprvé od října 2009 zaznamenáme deflaci ve výši 0,3 % y/y. Pozitivní meziroční růst cen analytici předpokládají až v posledním čtvrtletí letošního roku.

Údaje z reálné ekonomiky ke konci loňského roku by měly vykázat solidní výsledky. Průmyslová výroba a maloobchodní tržby by měly v prosinci meziměsíčně růst  (SWDA), míra nezaměstnanosti na sezónně očištěné bázi v lednu dále poklesla a HDP v Q4 14 přidal slušných 0,5 % mezikvartálně (SWDA). Spotřebitelská inflace by se na začátku roku měla propadnout do deflace zejména díky poklesu cen regulovaných položek a pohonných hmot.

Maloobchodní prodeje by v prosinci měly meziměsíčně vzrůst o 0,7 % (SWDA). Zatímco prodeje aut by měly stagnovat, ostatní prodeje by se měly zvýšit o 1,0 %. Spotřebitelská důvěra se v české ekonomice zvyšuje, když v listopadu se dostala do kladných hodnot a v lednu vylepšila prosincové maximum od března 2007. Ochotu utrácet podporuje nízká inflace, vyšší zaměstnanost a fiskální politika, která má pozitivní dopad na reálné disponibilní příjmy domácností.

České předstihové indikátory z průmyslu zaznamenaly v prosinci smíšené výsledky. Při pohledu do většího detailu těchto indikátorů zjistíme, že složka produkce by se měla zlepšit. Již zveřejněné údaje o produkci aut za prosinec také ukazují na zlepšení (meziměsíčně +1,6 % SWDA), to samé platí o polském průmyslu (+1,1 % SWDA), který je zveřejněn s předstihem. Průmyslová výroba by se tak měla meziměsíčně zvýšit  o 0,5 % (SWDA). V meziročním vyjádření očekáváme růst o 6,9 % podpořený vyšším počtem pracovních dní (po očištění o rozdílný počet pracovních dní a sezónnost by měla být výroba vyšší o 4,3 %). Průmysl podporuje slabší koruna, která výrazně zlepšila provozní ziskovost podniků v tomto sektoru. Dalším pozitivním faktorem jsou i klesající ceny ropy (například skrze nižší dopravní náklady).

Situace na trhu práce se zlepšuje, především pokud se jedná o míru nezaměstnanosti. Podle dat z úřadu práce se podíl nezaměstnaných vloni snížil o 0,71 pb (SA), když nejvýraznější zlepšení bylo patrné v posledních čtyřech měsících. V lednu očekáváme další pokles sezónně očištěné míry nezaměstnanosti ze 7,27 % na 7,20 %. Bez sezónního očištění by pak podíl nezaměstnaných měl vzrůst o 0,39 pb na 7,87 %. Ke konci roku tradičně končí smlouvy na dobu určitou, roli sehrává i úbytek sezónních prací během zimních měsíců.

FIN21

Lednový vývoj cen bude do velké míry ovlivněn změnou regulovaných cen, které by v tomto měsíci měly ubrat z inflace 0,33 pb (mezi nejvýznamnější změny patří očekávaný pokles cen elektřiny o 2,3 % a zrušení poplatků ve zdravotnictví kromě pohotovosti). Výrazný pokles okolo 11% lze očekávat i u cen pohonných hmot. Na druhou stranu vyšší by měly být kvůli sezónnosti ceny potravin (+0,8 %; –0,4 % SA). Jádrové ceny by se měly také v lednu zvýšit (+0,45%; +0,24 % SA), když patrně výrazně vzrostly ceny piva a vína. Celkově očekáváme, že v lednu poprvé od října 2009 zaznamenáme deflaci ve výši 0,3 % y/y. Pozitivní meziroční růst cen pak vidíme až v posledním čtvrtletí letošního roku.

Podle našeho odhadu založeného na měsíčních statistikách by se mělo HDP v posledním čtvrtletí letošního roku zvýšit o 0,5 % mezikvartálně. Hlavním motorem byla domácí poptávka, když spotřeba domácností patrně přidala 0,4 %, fixní investice 1,8 % a vládní spotřeba 2,0 %. Negativní příspěvek očekáváme pouze z titulu změny zásob (-0,6pp). Z celý rok 2014 by se hrubý domácí produkt měl v průměru zvednout o 2,3 %. Dle naší prognózy by oživení mělo pokračovat i během letošního a příštího roku. Ekonomiku totiž podporuje domácí měnová i fiskální politika a propad cen ropy. V souhrnu očekáváme růst české ekonomiky v letošním roce o 2,3 %, tedy podobně jako vloni, a v příštím roce dokonce o 2,7 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).