Hlavní navigace

Deficit veřejných financí se podle ministerstva sníží do roku 2018 na nejnižší úroveň v tomto tisíciletí

26. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Deficit veřejných financí bude podle ministerstva financí postupně klesat z letos odhadovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) až na 0,6 procenta HDP v roce 2018.

Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, kterou v pondělí projedná vláda. Loni byl deficit veřejných financí 1,98 procenta HDP.

Plán ministerstva financí na snižování deficitu hodnotíme jako realistický a kýžený. Česká republika se, co se tohoto ukazatele týče, loni pohybovala pod průměrem jak zemí Evropské unie, tak eurozóny, což je jistě pozitivní. Podobnou situaci lze očekávat i letos. Přesto je třeba zdůraznit, že k ozdravení veřejných financí je nutné hospodařit vyrovnaně, eventuálně v dobrých ekonomických časech tvořit rozpočtové přebytky. Stabilizace státního dluhu, k níž v poslední době dochází, není výsledkem tvorby přebytků, ale rozpouštěním rezervních prostředků.

Přebytkově loni v EU hospodařily například Dánsko nebo Estonsko, země s ČR dobře srovnatelné. Pokud by deficit v roce 2018 opravdu klesl až na 0,6 procenta HDP, jak plánuje ministerstvo financí, jednalo by se o nejnižší deficit veřejných financí v tomto tisíciletí.  Takový vývoj by dále snížil náklady na obsluhu českého dluhu, neboť by se investoři díky sníženému riziku investice do českého dluhu spokojili s nižším výnosem. Odhady ekonomického růstu, z nichž ministerstvo vychází, jsou přiměřené.

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).