Hlavní navigace

DAX se pomalu vrací na 8 000 bodů

David Jelínek

Vypadá to, že se trhy na čas vzpamatovaly z prudkých poklesů po Bernankeho proslovu a dnes navázaly na včerejší růst.

Doba čtení: 1 minuta

Po otevření trhů v Německu se čekalo na proslov šéfa ECB – Draghiho, který vystupoval na půdě francouzského parlamentu. Draghiho projev se nesl v obecném stylu, kdy v podstatě neřekl nic nového a spíše potvrzuje, co už dříve zaznělo. Zdůrazňuje připravenost ECB zasáhnout v případě nutnosti a jako jeden z úkolů zmiňuje opětovné nastartování úvěrového trhu pro menší a střední firmy. Také chválí OMT program a z jeho řeči je opět cítit pozitivní nádech, což mohlo napomoct dnešním růstům.

Z Německa se nejvíce dařilo akciím Infineon, které kolem 16:30h jsou 6,50EUR (+5 %), dále výrazně rostly akcie společnosti SAP 57,30 EUR (+4,5 %) a Bayer 81,60 EUR (+3,3 %). Naopak se dnes nedařilo akciím Lanxess 48,10 EUR (-3,7 %) a Commerzbank 6,85 EUR (-2,5 %) .

Amerika otevřela v návaznosti na Německo v kladných číslech a v 16:30 SEČ se nachází těsně pod 1.600 body. Dnes se reportovalo americké HDP, které vyšlo hůře než předpoklady, ale pozitivní náladu na trzích to nezkazilo.

Na pražské burze zaznamenaly největší pokles akcie společnosti NWR, které spadly o –13 % a dostaly se tak pod 20 CZK za akcii. Naopak nejvíce se dařilo ERSTE bank +3 %, která začala pomalu umazávat ztráty po zprávách o nové emisi akcií a nachází se na ceně 593 CZK.

Komodity ovšem tak pozitivně nevypadají a stále klesají. Zlato aktuálně –3 %(16:30 SEČ), stříbro se nachází poprvé od roku 2010 pod úrovní 19 USD (-3,7 %), platina –2,1 % a nejvíce pokleslo palladium –4,4 %.

Dnešní otevření amerických trhů by mohlo napomoct Německu, aby se DAX dostal nad hranicí 8.000 bodů a vrátil se tak do rostoucího trendu.

Našli jste v článku chybu?