Hlavní navigace

Data z trhu práce překvapila. Firmy nepropouštějí

12. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Míra nezaměstnanosti v červnu podle očekávání klesla o 1 desetiny na 8,1%. Data z trhu práce jsou nadále velmi solidní a ukazují, že firmy nepropouští.

Komentář k trhu

Pražská burza obrátila propad a uzavřela 0,3 % v plusu. Zajímavý pohyb nahoru předvedly zejména akcie ČEZu, které se v závěru obchodování dokonce dostaly přes hladinu 720 Kč, když uzavřely na 723 Kč (+1,4 %). Růst indexu PX však zpět vyrovnávaly akcie Komerční banky, které se opět ocitly pod prodejním tlakem, i zde k intenzivnějším prodejům došlo až v druhé polovině dne a titul uzavřel na 3410 Kč slabší o 2,1 %. Obecně banky v Evropě předvedly smíšený vývoj. Na udržení dopoledních zisků nestačila ani zpráva ohledně španělského balíku rozpočtových opatření. Premiér Mariano Rajoy, představil souhrn výdajových škrtů a zvýšení daní, které by měly do roku 2014 ušetřit 65 mld. Eur. V souvislosti s tím klesly zejména výnosy italských a španělských dluhopisů. Erste Group posílila o 1,0 % na 383,1 Kč. NWR získalo další snížení cílové ceny z 120 Kč na 105 Kč, tentokrát od Deutsche Bank, vyhlídky ocelářského průmyslu zatím nejsou růžové., nicméně titul udržel hladinu 103 Kč. 

Makroekonomika

Inflace – červen

Inflace v červnu nečekaně zrychlila na 3,5% z 3,2% v květnu (očekávání 3,3%). Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,2%. Hlavním faktorem se opět staly ceny potravin (+1,4% m/m; příspěvek k celkovému m/m růst 0,2 p.b.), kdy rostly hlavně ceny zeleniny (+14% m/m), velkou roly sehrál příchod raných brambor (+58%), ovšem vedle toho opět rostly ceny u řady dalších položek potravin. Meziročně jsou ceny potraviny vyšší o 8,4% (příspěvek k celkové r/r inflace 1,3 p.b.) a jejich význam pro celkovou inflaci nadále roste. Dále vzrostly ceny cigaret a tabákových výrobků (1,4% m/m), jako opožděný vliv zvyšování spotřebních daní. Se začátkem turistické sezóny mírně vzrostly ceny dovolených (2,7%). Naopak výraznější pokles cen zaznamenaly pouze pohonné hmoty (-2,2 % m/m) díky předchozímu propadu cen ropy. Ostatní položky zůstaly bez výraznějších změn. Vývoj cen potravin snižuje šance, že by mělo v druhé polovině roku dojít k výraznému zpomalení inflace, která se pravděpodobně přes letní měsíce udrží kolem 3,5% a na konci roku zpomalit k úrovní 3%. Celoroční průměrná inflace by letos měla dosáhnout 3,4%. Po červnovém snížení sazeb ČNB další změnu v nastavení měnové politiky letos už nečekáme.

Nezaměstnanost – červen

Míra nezaměstnanosti v červnu podle očekávání klesla o 1 desetiny na 8,1%. Data z trhu práce jsou nadále velmi solidní a ukazují, že firmy nepropouští. Čtvrtý měsíc v řadě dramaticky propadly nové registrace na úřadu práce (30,0 tis. vs. průměr 47,1 tis.). Na druhou stranu se objevila opatrnost při nabírání nových pracovníků. Výrazně zpomalil přechod z úřadu práce do zaměstnání a také mírně klesl počet volných pracovních míst (42,8 tis ze 43,7 tis.), který je ale stále druhý nejvyšší za poslední 3 roky. Červnová úroveň nezaměstnanosti by mělo být letošní dno a díky sezónnosti a oslabení ekonomické aktivity by měla postupně vzrůst na 8,5% do konce roku. 

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy se během včerejšího obchodování nedokázaly přehoupnout do zelených čísel ani s podporou Fedu. Hlavní index S&P500 zakončil den na nule, Dow Jones ztratil 0,4 %, Nasdaq 0,5 %. Záznam z posledního zasedání FEDu ukázal na rostoucí počet členů podporující další uvolňování měnové politiky v podobě “nových nástrojů”. Investorům však tato slova nestačila, i když v závěru dokázaly indexy většinu ztrát umazat. Negativní sentiment ovlivňuje rovněž začátek výsledkové sezóny v USA, kdy se hromadí obavy nad jejím vývojem. Průměrně by mohly v druhém kvartálu společnosti z indexu S&P 500 vykázat 1,8% pokles zisků. Firmám DuPont (47 USD, –1 %) a Google (571 USD, –1,8 %) snížili analytici hodnocení ještě před zveřejněním výsledků. Akcie na Wall Street tak prodloužily sérii ztrát již na 5 dnů v řadě. Více než 1% pokles zaznamenaly necyklické tituly, díky rostoucí ceně ropy (WTI +2,7 %) se dařilo naopak energiím. Cena “černého zlata” vystřelila vzhůru po zveřejnění nižších zásob u amerických břehů. V zelených číslech se obchodovaly i ostatní komodity, zlato přidalo 0,6 %, stříbro 1 %. I přes růst ceny “žlutého kovu” se nedařilo spol. Goldcorp (33 USD; –10 %), která snížila odhad produkce na r. 2012 o 8 % z důvodu problémů ve svém kanadském dole. Únik investorů do bezpečí potvrzuje i posilující dolar a rekordně nízké výnosy 10 letých amerických vládních dluhopisů. 

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).