Hlavní navigace

Data z Evropy nejsou nijak radostná. V USA si vedou lépe

8. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z Německa i z Francie přicházejí nevalná data o továrních zakázkách a nezaměstnanosti. USA se naopak na trhu práce možná blýská na lepší časy.

 • Zasedání bankovní rady ECB v souladu s očekáváním ponechalo úrokové sazby beze změny na 0,75%. O snížení sazeb se však diskutovalo (rozhodnutí bylo nakonec jednomyslné), což je do jisté míry indikativní pro budoucí vývoj: možnost snížení sazeb je teď podstatně reálnější, ale stále podmíněné zhoršením jejího stavu. Tuto vyšší pravděpodobnost potvrdila i nová makroekonomická predikce, která počítá s nižším růstem HDP. V letošním roce by HDP měl klesnout o 0,1% až 0,9% (takže už jsou mírně pesimističtější než my). Příští rok čeká ECB růst mezi 0% a 2% (minule 0,2% až 2,2%). Inflace by se pak jak letos tak příští rok měla udržet pod 2%, tedy na cíly ECB. Podle prezidenta Draghiho by oživení v eurozóně mohlo začít ve druhém pololetí (s čímž souhlasíme, přičemž dost důležité je slovo mohlo). Euro reagovalo posílením z úrovně lehce pod 1,300 lehce přes 1,310. 

• BoE ponechala svou měnovou politiku beze změny. Trh čekal, že by mohla zvýšit objem odkupovaných dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování. Část trhu čekala navýšení, pro které na minulém zasedání hlasovala část členů bankovní rady včetně guvernéra Kinga. Libra reagovala posílením, k dolaru se dostala z 1,500 na 1,505. Libra však i přes toto posílení zůstává velmi slabá. 

• Německé tovární zakázky nečekaně klesly o 1,9% meziměsíčně, čekal se růst o 0,5%. Příčinou byl především podstatný pokles objednávek z eurozóny. Údaj připomíná citlivost a závislost německé ekonomiky na vývoji v EMU a tím to také omezuje optimismus ohledně dalšího vývoje německé ekonomiky. Přesto by měl být vývoj německé ekonomiky podstatně lepší než na jihu Evropy a Německo by se tak mělo vyhnout recesi. 

• Nezaměstnanost ve Francii narostla na 10,6%, což je maximum od roku 1999. Jde o další potvrzení slabosti francouzské ekonomiky a její divergence od vývoje německé ekonomiky, jejíž míra nezaměstnanosti se drží poblíž minim od sjednocení Německa. Je to hodně nepříjemné především pro prezidenta Hollanda, který svou předvolební kampaň postavil na slibu zotavení trhu práce. 

• Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dále klesl na 340 000. Méně volatilní čtyřtýdenní klouzavý průměr klesl na 348 750, což je minimum od března 2008. Údaje pochopitelně podporují optimismus ohledně americké ekonomiky a mohou také podpořit očekávání pozitivního překvapení při dnešním zveřejnění oficiálních údajů z trhu práce. 

• Americký deficit obchodní bilance narostl poněkud více než se čekalo na 44,45 mld USD (minule 38,14 mld USD). Nepříjemný je pokles exportu o 1,2%, další faktorem zvyšujícím deficit byl vyšší dovoz ropy. 

skoleni_4_3

• Naopak čínskému zahraničnímu obchodu se dařilo. Export překonal očekávání, což by mělo pomoci udržet čínskou v růstu. 

• Koruna včera posílila na 25,44, takže se rychle blíží k cíli našeho doporučení, který je na 25,30. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).