Hlavní navigace

Data z amerického trhu práce umetou cestu k růstu sazeb

10. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Příznivá data z amerického trhu práce potvrdí, že Fed může na zasedání příští týden zvýšit sazby.

Příznivá data z amerického trhu práce potvrdí, že Fed může na zasedání příští týden zvýšit sazby. Tento krok trhy očekávají, reakce na dnešní čísla by proto měla být umírněná, pokud nedojde k nějakému velkému překvapení. Růst českých reálných mezd v Q4 16 zřejmě zpomalil kvůli vyšší inflaci.

Data z amerického trhu práce umetou cestu k růstu sazeb

Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny údaje z trhu práce, poslední střípek do mozaiky před zasedáním Fedu příští týden. Očekáváme, že americká ekonomika vytvořila v únoru 200 tisíc nových pracovních míst a průměrné hodinové výdělky přitom vzrostly o slušných 2,8 % y/y. Nezaměstnanost by měla zůstat beze změny. Tyto údaje by měly potvrdit příznivé trendy v americkém hospodářství a přesvědčit většinu amerických centrálních bankéřů, aby příští středu (v souladu s konsenzem trhu) zvýšili měnově-politické sazby.

ECB ponechala měnovou politiku beze změn, kvantitativní uvolňování bude zřejmě trvat déle

Evropská centrální banka ponechala měnovou politiku beze změn, stejně jako svůj holubičí pohled na ekonomiku a inflaci. Změnil se tak i výhled SG na budoucí kroky ECB. Očekáváme, že k dalšímu snížení měsíčního tempa odkupů aktiv dojde až v září, kdy zároveň ECB oznámí prodloužení QE do června 2018. Ani to nebude konec kvantitativního uvolňování. Inflace nedosáhne cíle ani v dalších letech, takže ECB zřejmě později prodlouží QE až do září 2018. Poté ale bude muset ECB měnovou politiku utahovat rychleji. Očekáváme proto dvojí zvýšení sazeb na přelomu let 2018 a 2019.

Reálný růst mezd zbrzdila vyšší inflace

Růst mezd v české ekonomice dosáhl v Q4 16 podle našich odhadů 4 % y/y v nominálním vyjádření. Vyšší inflace ale z tohoto tempa ukrojila podstatnou část, a tak růst reálných mezd činil zřejmě jen 2,5 % y/y.

Česká inflace dále zrychlila

Česká spotřebitelská inflace opět zrychlila, když v únoru dosáhla v souladu s naším očekáváním 2,5 % y/y. Růst cen tak o 0,4 pb přesáhl prognózu ČNB. Za vyšším tempem inflace stojí meziročně dražší pohonné hmoty (kvůli jejich mimořádně nízkým cenám před rokem) a potraviny (to souvisí s neúrodou v jihoevropských státech). Jádrové ceny podle našich výpočtů rostou o 2 % y/y. Klesají pouze regulované ceny, a to díky zlevnění zemního plynu. Meziměsíční inflaci 0,4 % způsobily především vyšší ceny potravin a ubytování a stravování, klesly naopak ceny plynu. Vývoj inflace je v souladu s naším očekáváním, že ČNB ukončí režim kurzového závazku už 4. května. Je dokonce možné, že k tomuto kroku dojde dříve v průběhu dubna.

skoleni_29_6

Zahraniční obchod uzavřel v lednu v přebytku 19,4 mld. CZK. Data potvrdila, že poptávka po českém zboží zůstává vysoká, vidět to bylo především v růstu aktivní bilance motorových vozidel. Za celý letošní rok však očekáváme nižší přebytek zahraničního obchodu kvůli růstu dovozů.

Koruna zůstala včera beze změn na úrovni 27,02 CZK/EUR. Forwardové body překvapivě pokračovaly v korekci započaté na začátku týdne, dochází zřejmě k uzavírání některých spekulativních pozic. Polský zlotý a maďarský forint proti euru oslabily zhruba o třetinu procenta. Tento pohyb zřejmě odrážel posílení eura na světových trzích.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).