Hlavní navigace

Data ubírají argumenty pesimistům a nahrávají obezřetným realistům

Jan Čermák

Tento týden jsme začínali s varováním, že všudypřítomný pesimismus ohledně vývoje v roce 2013 dále stoupá a již zjevně překonal naši skepsi artikulovanou v podstatě již několik měsíců.

Doba čtení: 1 minuta

 Jak již bylo řečeno – ne, že bychom se chtěli rovnou zařadit do tábora optimistů, ale připusťme, že bychom se v tuto chvíli chtěli přesunout z rostoucí skupiny pesimistů do tábora obezřetných realistů.

K tomu, že posun mezi názorovými skupinami odhadující hospodářský vývoj v roce 2013 dává smysl, nás podněcují i data zveřejňovaná v průběhu tohoto týdne, která mimo jiné ukázala, že:

• americký trh práce se nehledě na hrozbu pádu americké ekonomiky z fiskálního útesu vylepšuje;

• v důsledku toho americký spotřebitel nemá problém s tím dále utrácet, neboť se již tolik nebojí, že přijde o práci;

dan_z_prijmu

• jak tvrdá, tak i měkká konjunkturální data se pozvolna vylepšují, což je známkou toho, že poptávka ve druhé největší ekonomice světa (resp. její růst) se drží na stále slušné úrovni a může dokonce dále sílit.

Posledním kamínkem do této mozaiky by měly být dnešní důležité předstihové indikátory podnikatelských nálad v eurozóně (PMI v průmyslu a službách). Pokud i zde dojde k pozitivně laděné stabilizaci, což vzhledem ke stále se vylepšujícím finančním podmínkám (viz utažení rizikových marží) nelze vyloučit, bude naše zařazení k obezřetným realistům dávat ještě větší logiku.

Našli jste v článku chybu?