Hlavní navigace

Data příští týden ukážou na silné oživení české ekonomiky

4. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Příští týden bude zveřejněna baterie statistických údajů z české ekonomiky. Průmyslová produkce a zahraniční obchod by měly potvrdit, že se jedná o motory českého oživení.

Nálada v průmyslu vyjádřená v konjunkturálních průzkumech zůstává na velmi dobré úrovni, výroba aut se zvyšuje a exportérům pomáhá i oslabení koruny po devizových intervencích. Očekáváme tak meziroční růst průmyslové produkce o 6,7 % a přebytek v zahraničním obchodě ve výši 12,2 mld. CZK (podle přeshraniční statistiky).

legislativni_zmeny_21

Vysokých 16,9 % y/y by měl dosáhnout růst vývozů, zatímco dovozy porostou slušných 14,9 %. Dobře se pravděpodobně vyvíjelo stavebnictví, které by v únoru mělo přidat 10 % y/y.Dobrý výsledek zahraničního obchodu by se měl promítnout i do běžného účtu. Ten by měl v únoru skončit v přebytku 22 mld. CZK (-2,5 mld. CZK SA), což je o 10,8 mld. méně než vloni. V poměru k HDP by měl běžný účet za posledních 12 měsíců dosáhnout deficitu 1,3 % (za rok 2013 skončil běžný účet v deficitu 1,4 % HDP). Na lepší časy se blízká také na trhu práce. Již během posledních měsíců loňského roku jsme byli svědky postupné stabilizace podílu nezaměstnaných na sezónně očištěné bázi, v únoru se již míra nezaměstnanosti zlepšila o 0,03 pb. I v březnu vidíme další zlepšení o 0,02 pb na 7,93 % (SA).

Míra nezaměstnanosti bez sezónního očištění by měla v březnu poklesnout z 8,6 % na 8,4 %, jelikož pozitivně začínají působit sezónní faktory.Spotřebitelská inflace v roce 2014 zůstane navzdory prudkému oslabení koruny z konce loňského roku nízká. V únoru se meziroční inflace nacházela na úrovni 0,2 %, kde by měla zůstat i v březnu. Meziměsíčně by měly ceny v březnu stagnovat. Ceny regulovaných položek a potravin budou působit pouze mírně proinflačně, zatímco ceny pohonných hmot tlačí celkový cenový vývoj směrem dolů. Jádrové ceny by sice měly v březnu poklesnout o 0,08 %, nicméně po sezónním očištění by měly být vyšší o 0,07 %. Meziroční jádrová inflace by se měla postupně vzdalovat od červených čísel, když za březen očekáváme růst o 0,38 %.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).