Hlavní navigace

Data potvrdí dobrou poptávku po českém zboží z domova i ze zahraničí

6. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dnešek mnoho zajímavých údajů z eurozóny, ani z USA nepřinese. Vzhledem ke špatnému výsledku statistiky tvorby pracovních míst v USA minulý týden by na sebe pozornost mohla upoutat čísla o počtu volných pracovních míst na americkém trhu práce v dubnu.

Domácí data v podobě maloobchodních tržeb a bilance zahraničního obchodu ukážou na silnou domácí i zahraniční poptávku po českých výrobcích.

Důvěra investorů v eurozóně na dlouhodobých maximech

Dnešek bude na údaje z hlavních ekonomik poměrně chudý. Očekáváme, že důvěra investorů v eurozóně měřená společností Sentix se vyšplhala na svou nejvyšší hodnotu od července 2007. Počet otevřených pracovních pozic pak naznačí, jaká je situace na trhu práce v USA poté, co minulý týden zklamaly statistiky tvorby nových pracovních míst.

Americký ISM naznačil tvorbu nových pracovních míst

PMI z eurozóny se stabilizovaly na velmi vysokých úrovních. Jejich hodnota odpovídá mezičtvrtletnímu anualizovanému růstu o 2,8 %. Nicméně PMI je podle nás příliš optimistický a za celý rok 2017 ekonomika eurozóny poroste pouze o 1,8 %. Nicméně vidíme i riziko, že oživení světového obchodu, které přichází zejména z Asie, by mohlo mít větší vliv na evropskou ekonomiku, než nyní předpokládáme.

Americký ISM index ze služeb sice zaznamenal mírný pokles, ale jeho složka sledující zaměstnanost výrazně zrychlila. Mohla by tak naznačovat, že zklamání, které přinesl trh práce v květnu, by mohlo být v červnu vykompenzováno vysokým růstem nových pracovních míst.

Euro mělo včera tendenci ztrácet, když investoři pravděpodobně reagovali na slova prezidenta ECB M. Draghiho. Ten prohlásil, že ECB bude ustupovat od programu odkupu aktiv velmi pozvolna. Euro se tak odpoledne obchodovalo za 1,124 USD/EUR.

Spotřeba domácností by měla zůstat silná

Maloobchodní tržby zahájily rok ve velkém stylu. Přestože jejich meziroční dynamika v dubnu pravděpodobně o něco zvolnila, měla by se udržet na velmi silných hodnotách. Maloobchod i nadále podporuje velmi nízká nezaměstnanost a zrychlující růst mezd. Spotřebitelé ztrácejí obavy o svou budoucnost a jejich důvěra v ekonomiku se tak drží stabilní.

skoleni_13_10

Tuzemské hospodářství podporuje i zahraniční poptávka, což by se podle našeho odhadu mělo projevit v bilanci zahraničního obchodu. Přebytek zahraničního obchodu za květen by se tak měl udržet na silných úrovních z dubna. I přes nižší počet pracovních dní a tím pádem i slabší průmyslové produkci by kladná bilance zahraničního obchodu za duben měla dosáhnout 20,2 mld. CZK. Zahraniční obchod tak i nadále půjde ve stopách loňského rekordního roku.

Koruna nejsilnější od konce intervencí

Průměrné hrubé mzdy v Česku v prvním čtvrtletí akcelerovaly. Jejich dynamika dosáhla silných 5,3 % meziročně. V kombinaci s rostoucí zaměstnaností přidalo zvyšování výdělků na objemu celkem vyplacených mezd silných 7,2 %. Tento růst bude podporovat soukromou spotřebu a bude tlačit na další zdražování. Centrální banka proto podle našeho odhadu ještě letos zvýší své úrokové sazby. K tomu by podle nás mělo dojít ke konci roku. Investoři na tuto zprávu reagovali nákupem koruny a její kurz proti euru se tak dostal na svou nejnižší hodnotu od začátku intervencí, 26,29 CZK/EUR.
Koruna své zisky ještě v průběhu dopoledne smazala a vrátila se k úrovni 26,34 CZK/EUR, na které své obchodování dnes začínala. Polský zlotý měl mírnou tendenci oslabovat, když přes den ztratil přibližně 0,2 % a jeho kurz se tak dostal na 4,19 PLN/EUR. Maďarský forint včera zůstal téměř bez pohybu, když se jeho kurz proti euru výrazněji neodchýlil od hladiny 307,4 HUF/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).