Hlavní navigace

Data o inflaci by mohla dále posílit euro

30. 6. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pátek bude patřit údajům o růstu cen v eurozóně i ve Spojených státech. Po včerejší silné německé inflaci revidovali ekonomové SG svůj výhled pro růst cen v EMU směrem nahoru, ukazatel jádrové inflace by dokonce měl překonat konsenzus trhu.

Naopak ve Spojených státech očekáváme zklamání, a to i z pohledu dat o reálné ekonomice. Euro by tak mohlo proti dolaru dále posílit.

Data ze Spojených států zřejmě zaostanou za očekáváním

růstu cen v eurozóně by měl potvrdit oprávněnost posílení eura a růstu tržních úrokových sazeb z posledních dnů. Ekonomové SG především na základě včerejší silné německé inflace revidovali svůj výhled pro dnešní údaj na 1,2 % y/y, který je v souladu s konsenzem trhu. Jádrová inflace by měla podle odhadu SG dosáhnout 1,1 % y/y, což by znamenalo její zrychlení o 0,2 pb oproti květnové hodnotě. Tato čísla by zřejmě byla pro euro příznivá a jeho kurz vůči dolaru by mohl atakovat 1,15 USD/EUR.

Zároveň totiž očekáváme zveřejnění nepříznivých dat ve Spojených státech. I tam budou hlavní roli hrát inflační údaje, především jádrový deflátor soukromé spotřeby za květen (preferovaný ukazatel cenového růstu pro Fed). Odhadujeme, že růst cen měřený tímto indikátorem zpomalí. Zároveň předpokládáme horší ukazatele osobních výdajů a příjmů oproti konsenzu trhu.

Euro proti dolaru dále posílilo i díky vyšší německé inflaci

Euro včera pokračovalo v posilování vůči dolaru. Připsalo si dalšího půl procenta, když se kurz dostal těsně pod hladinu 1,145 USD/EUR. Eurové zisky tak od začátku týdne přesahují dvě procenta.

Ve čtvrtek euru pomohlo zveřejnění německé červnové inflace. Ceny v Německu překvapily výrazně vyšším růstem, než očekával konsenzus trhu, což by se mělo promítnout i do dnešních údajů za celou eurozónu. Příjemně překvapil i výsledek červnového průzkumu Evropské komise ohledně nálady v ekonomice EMU. Navzdory poklesu PMI se důvěra podnikatelů v červnu dále vylepšila, a to na nové šestileté maximum.

Druhá revize amerického HDP za Q1 17 přinesla mírně vyšší růst (1,4 % q/q anualizovaně), a to díky silnějšímu růstu soukromé spotřeby Američanů. Tato čísla však nemohla zvrátit včerejší dolarové ztráty.

Mezitím britský parlament odhlasoval důvěru nové vládě Theresy May.

Třetí čtení českého HDP přinese i sektorové účty

Dnes bude v České republice zveřejněn třetí odhad HDP za Q1 17. Zajímavý bude pohled na sektorové účty, konkrétně jestli se dále projevuje růst mezd a dobrá ekonomická výkonnost na míře úspor domácností a profitabilitě firem. Zisky firem totiž v posledních čtvrtletích začaly klesat právě kvůli nutnosti více zaplatit zaměstnance.

Rusnokova slova posílila korunu a zvýšila výnosy dluhopisů

Slova guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka po zasedání Bankovní rady posílila korunu vůči euru o zhruba deset haléřů. Kurz se tak během čtvrtečního odpoledne dostal i pod 26,20 CZK/EUR, nejsilnější korunovou úroveň od minulého úterý. Rusnok totiž překvapivě prohlásil, že růst sazeb centrální banky zřejmě nastane v souladu s minulou prognózou ČNB. To znamená, že prvního zvýšení sazeb bychom se měli dočkat už ve třetím čtvrtletí, zřejmě v srpnu (to bude mít Bankovní rada na svém příštím zasedání k dispozici novou prognózu).

Sám Rusnok a někteří další členové Bankovní rady přitom v minulých týdnech prohlásili, že současný trend posilování koruny by měl růst sazeb spíše posunout na závěr roku. I naše prognóza počítala s tímto scénářem. Konsenzus trhu přitom předpokládal zvýšení sazeb ČNB až v příštím roce.

Celou analýzu včerejšího jednání ČNB naleznete na našem webu: http://bit.ly/CNB0617post

Jestřábí postoj centrální banky se projevil i v tržních úrokových sazbách. Pětileté swapové sazby vzrostly na tříleté maximum 1,01 %. Pokud se udrží nad 1 %, mohla by zdražit fixace hypoték právě v oblíbeném pětiletém horizontu.

Významně ve čtvrtek vzrostly i výnosy českých státních dluhopisů. Desetiletý výnos se dostal na 1,08 %, nejvyšší úroveň od července 2015.

skoleni_4_3

Posílení eura vůči dolaru na globálních trzích a zisky koruny se promítly do dalšího zlevnění dolaru proti koruně. Americká měna se na mezibankovním trhu propadla poprvé od přelomu let 2014 a 2015 pod úroveň 23 CZK/USD.

Ostatním středoevropským měnám impuls k posílení proti euru chyběl. Kurz forintu vůči společné evropské měně se tak během čtvrtka prakticky nezměnil, zlotý dokonce o třetinu procenta oslabil.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).