Hlavní navigace

Dáreček pro nového ministra financí

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer dostal včera hned několik dárečků.
Jan Čermák 9. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kromě toho, že byl nominován premiérem Rusnokem na post ministra financí a začali se hned hlásit sponzoři na úhradu jeho dluhů, představila instituce, kterou má vést, novou strategii, jež může dále posílit fiskální image státu a tím ulehčit i jeho ministerské konání.

Ministerstvo financí totiž včera radikálně přehodnotilo svoji výpůjční potřebu na letošní rok směrem dolů. Oproti původnímu plánu (230,7 mld. korun) si hodlá půjčit o 110–140 mld. korun méně. Po včera oznámené revizi klesá hrubá výpůjční potřeba na 90,7–120,7 mld., přičemž jen do konce června z této aktualizované částky MF získalo přes 71 mld. korun. Již tak dobrá pozice státu na finančním trhu při příštích emisích může dále zpevnit, neb emisní potřeba je již v tomto roce prakticky naplněná. Kromě toho však deset let poté co systém státní pokladny zavedli Slováci, jej konečně objevili i Češi, takže se podařilo sesypat veškerou likviditu ve veřejném sektoru na jednu hromadu. Ta aktuálně dosahuje cca 250 mld. korun,
takže ministerstvo financí si již samo nebude muset tolik půjčovat “do zásoby”.

KL20

Ruku v ruce se sníženou potřebou emisí jde tentokrát redukce objemu státních pokladničních poukázek ve prospěch dluhopisů, což bude mít za následek vcelku rozumné prodloužení splatnosti dluhu. Revidovaná strategie financování a řízení státního dluhu ČR tak stále nabízí prostor pro další emise bondů na tuzemském a případně i zahraničním trhu, přičemž se i nadále počítá se zachováním úspěšné praxe spořících státních dluhopisů pro obyvatelstvo a vybrané instituce. Tomu odpovídá i kalendář emisí na červenec a srpen, který počítá s bondy v objemu 4–16 mld., respektive 4–14,5 mld. korun.

Pokud se podaří dotáhnout záměr využití státní pokladny do deklarovaného cíle, může letos skutečně dojít k avizovanému poklesu státního dluhu ČR…, nemluvě o dalších významných efektech, jako jsou úspory úrokových nákladů nebo vyšší transparentnost systému. A co více by si do začátku své práce mohl nový – zimní – ministr financí Jan Fischer přát.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).