Hlavní navigace

Názory k článku Daňové povinnosti v roce 2005

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 1. 2005 9:01

  VZ (neregistrovaný)
  Podle novely zákona o dani z nemovitostí platí daň z pozemků nájemce, pokud je pozemek ve zjednodušené evidenci podle katastrálního zákona. V katastrálním zákoně, tuším v §29 odst. 3, je poměrně srozumitelné to, že pokud je pozemek ve staré pozemkové evidenci, a nebyla na něm provedena pozemková úprava, jedná se o zjednodušenou evidenci. Takže tam se nic nemění - plátcem daně z pozemků by měl zůstat nájemce i podle novely.

  Naopak ze stejného paragrafu je velmi nejasné to, kdy z této zjednodušené evidence pozemek přechází do normální evidence - zobrazením v katastrální mapě nebo příp. dokončením pozemkové úpravy? Jak zjistit, kdy byla pozemková úprava v určité oblasti dokončena? Je pozemková úprava ukončena rozhodnutím, zapsáním nových parcel do katastru nebo až jejich vytyčením? Jak zjistit, kdy byl určitý pozemek po pozemkové úpravě zobrazen v katastrální mapě? Podle katastrálního zákona a z něho vyplývajícího nejasného ukončení zjednodušené evidence pozemků by se totiž asi mělo rozhodnout, zda má být plátcem daně z pozemků nájemce či vlastník.
 • 12. 1. 2005 19:12

  JirkaZ (neregistrovaný)
  No máte pravdu, je v tom trochu bordel. Ale jak píše ministerstvo, uvedené opatření "posílí právní jistoty vlastníků". Bohužel už nepíšou, jak.
 • 13. 1. 2005 8:43

  Hashim Habiballa (neregistrovaný)
  Javovská aplikace pro výpočet daní a automatické vygenerování daňového přiznání MFČR ve formátu PDF funguje opravdu dobře - myslím, že to ušetří čas plátcům i samotnému FÚ. Máte možnost uložit si kdykoliv své údaje do malého souboru XML, ze kterého pak právě FÚ může jednoduše náhrát údaje bez nutnosti otrockého přepisování údajů. Ovšem nezkoušel jsem to posílat elektronicky, pouze jsem si vygeneroval ten PDF soubor, který pak má vzhled jako klasické DAP vyplněné na psacím stroji. Vyplńoval jsem tak Přiznání k dani z nemovitosti - to funguje skvěle až na drobné přetékání některých údajů (obec s delším názvem na první straně), pokud si je necháte předvyplnit. Řešení je trochu nesystémové - musíte vnutit do kolonky vlastní popis obce - teoreticky stačí dodat tečku, pomlčku...

  Ovšem POZOR! Chtěl jsem takto rovněž vyplnit Přiznání k dani z příjmu FO-B a i když teoreticky vám vezme rok 2004, tak fakticky je to prozatím (13.1.2005) přiznání za rok 2003!! Nemusíte to poznat - chybí tam jen minimální základ daně a zejména se tam jinak vyplní odečitatelné položky za dítě (za rok 2004 jsou vyšší). Zatím jsem nepřišel na to, jak ten formulář z roku 2003 "ošálit", aby fungoval s ručně zadaným údajem platným pro rok 2004.... Naštěstí existují Excelovské tabulky, které fungují správně a udělají vám stejnou službu. Ale jinak je to myslím krok dopředu - škoda jen, že elektronický podpis stále ještě něco stojí, lidem kteří si přivydělávají SVČ pár korun ke mzdě se to nevyplatí...
 • 5. 3. 2005 18:21

  Pavel (neregistrovaný)
  A je to xml podporované úřady např. oficiálně zdokumentované nějakým dtd? Protože pak by se třeba dal využít nástroj editující xml formuláře (ci podobné řesení od Microsoftu či Adobu) a příprava dat bz se dala efektivněji propojit s vnitrofiremní procesy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).