Hlavní navigace

Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny nevyloučil propad ziskovosti do ztráty

18. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ČEZ
Daniel Beneš nevylučuje v případě nepříznivého vývoje cen elektřiny propad do ztráty. Prioritním akvizičním trhem je Německo, popř. Polsko, naopak na prodej by mohlo být Bulharsko.

Západoevropské akciové indexy by měly otevřít růstem.

Jediným zajímavějším makroekonomickým údajem bude dnes spotřebitelská důvěra michiganské univerzity ve Spojených státech.

Hospodářské výsledky dnes reportuje například Deutsche Wohnen.

Société Générale snížila doporučení na držet pro akcie švédské finanční skupiny SEB a na prodat pro akcie španělské banky Santander.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy zakončily včerejší seanci v zisku. Index S&P 500 si polepšil o 0,7 %, když kromě farmaceutických titulů (-1,1 %) posílily všechny hlavní sektory. Mezi nejvíce rostoucí tituly patřily akcie těžařských a průmyslových společností, které přidaly 2,2 %, resp. 2,0 %. Kromě rostoucích cen komodit pomohl americkým akciovým trhům i slábnoucí dolar.

Naopak posilující jen se negativně promítá na vývoji japonských akcií. Ty tak dnes přišly o 1,25 %, což znamená i celkovou týdenní ztrátu, zatímco ještě na začátku týdne se pohybovaly v ziscích přesahujících 1,5 %. Ostatní asijské trhy však během dnešního ranního obchodování rostly. Nejvíce se dařilo čínským titulům, když index CSI 300 vzrostl o 1,5 %. V celém týdnu si polepšil o 5,1 %.

skoleni_29_6

ČEZ

Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny nevyloučil propad ziskovosti do ztráty, pokud se budou nadále nepříznivě vyvíjet ceny elektřiny. Přestože výhled managementu na letošní rok není optimistický ve srovnání s předešlými roky, hodnotí jej stále za velmi solidní ve srovnání s jinými výrobci elektřiny (E.ON, RWE, Vattenfall), kteří se nacházejí ve ztrátě. Atraktivní je dle něj i dividendová politika ČEZ.

Ohledně akvizice německých aktiv společnosti Vattenfall zopakoval, že za současných podmínek mají zápornou hodnotu, a proto závaznou nabídku ČEZ nepodal. Nicméně dodal, že pokud se změní některé podmínky, bude společnost ochotna o akvizici znovu jednat. Vattenfall považuje za nejpřirozenějšího partnera. Prioritním trhem pro budoucí akvizice zůstává Německo s obnovitelnými zdroji, Polsko je pak zajímavé z pohledu tepláren. V hledáčku může být i přeprava plynu a možná akvizice společnosti Thyssengas. Naopak mezi aktiva, která by ČEZ nabídl k prodeji, je Bulharsko. Daniel Beneš však tuto možnou transakci nechtěl více komentovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).