Hlavní navigace

Daně se spotřebních hmot se možná sníží

21. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslanec Milan Urban chce tento týden hlasovat o snížení spotřebních daní z pohonných hmot.

Hlavní události

Poslanec Milan Urban chce tento týden hlasovat o snížení spotřebních daní z pohonných hmot.

Ministerstvo zdravotnictví chce do prosince předložit nový zákon regulující kouření.

Evropské burzy by měly nový týden zahájit mírný růstem.

Dnes bude zveřejněn pouze chicagský předstihový index výrobní aktivity. Během týdne se ve Spojených státech dočkáme spotřebitelských cen, údajů z trhu nemovitostí a dlouhodobých objednávek. V Evropě budou v závěru týdne publikovány předběžné indexy PMI. 

Výsledková sezóna pokračuje i během dneška. Kvartální výsledky dnes reportuje například internetová společnost Netflix.

Société Générale snížila doporučení pro amerického výrobce výpočetní techniky IBM na prodat a také pro společnost Coca Cola na držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy během pátečního obchodování vymazaly prakticky všechny čtvrteční ztráty, když index S&P 500 vzrostl o jedno procento. Technologický Nasdaq si polepšil dokonce o 1,6 %. Za celý týden si index 500 amerických společností připsal 0,5 %, což je srovnatelné s evropským Stoxx 600. Přes geopolitické problémy na Ukrajině a Středním východě vděčí americké burzy za zisky zejména zveřejněným výsledkům například firem Intel, Google, Goldman Sachs či JP Morgan a na vývoji se příznivě podepsala i zpráva, že mediální společnost Time Warner odmítla atraktivní nabídku na převzetí od firmy 21st Century Fox.

Asijské burzy se na začátku nového týdne vyvíjejí smíšeně. Zatímco japonský Nikkei 225 klesá zhruba o jedno procento a čínské indexy pod tíhou obav z kvartálních výsledků ztrácejí okolo půl procenta, australská či indická burza rostou o čtvrt, respektive půl procenta.

Unipetrol

Poslanec Milan Urban chce tento týden k hlasování o zelené naftě pro zemědělce přidat ještě celoplošné snížení spotřební daně z pohonných hmot. Dle jeho slov by odvod z nafty měl klesnout o 2,5 koruny ze současných 10,95 Kč. U benzinu by se mělo jednat o pokles o 1,5 Kč z 12,84 Kč. Očekává, že by o podobné částky mohly klesnout ceny paliv u čerpacích pump a zároveň by to znamenalo zvýšení prodeje pohonných hmot o 23 %. Návrh však nemá jednoznačnou podporu.

Navrhované snížení spotřebních daní je poměrně razantní. Sama Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu by uvítala snížení alespoň o jednu korunu. Pokud by skutečně došlo k takovému snížení odvodů, představovalo by to dodatečný stimul pro poptávku po pohonných hmotách ze strany firem a spotřebitelů. Velký otazník však visí nad dopadem do státního rozpočtu. Zprávu hodnotíme prozatím neutrálně, a to i z důvodu nejasného výsledku hlasování.

FIN21

Philip Morris

Ministerstvo zdravotnictví chce nejdéle do prosince předložit nový zákon regulující kouření. Norma by měla zakazovat kouření v restauracích a omezit také prodej cigaret. Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Valenta uvedl, že se cigarety nebudou smět prodávat v drogériích a zvýší se pokuta na 30 tis. Kč za prodej tabáku nezletilým.

Jakákoliv regulace tabákového průmyslu se negativně dotýká celé profitability firem. O přísnějším zákonu se ale mluví již dlouhou dobu, proto nečekáme reakci na dnešní zprávu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).