Hlavní navigace

Názor k článku "Daně jsou vysoké." A jsou vyšší než ve středověku? od Patrik Chrz - Takhle v rychlosti jsem našel třeba toto: http://www.novakoviny.eu/archiv/historie/768-bata-tomas-totalita...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 20. 9. 2012 17:51

    Patrik Chrz

    Takhle v rychlosti jsem našel třeba toto: http://www.novakoviny.eu/archiv/historie/768-bata-tomas-totalita , což už je trochu extrémistický pohled. Byl o tom ale kdysi i pořad v České televizi, možná budou mít něco v archivu nebo něco bude na YouTube.
    Ona "pravda" byla někde uprostřed. Faktem je, že značná část obyvatel těchto domků (možná i většina) přicházela z chalup, kde nebyla ani podlaha (jen udusaná hlína), elektřina nebo tekoucí voda (natož teplá). Pokud by se tam nechali "bez dozoru", tak by ony domky brzy tzv. vybydleli. Zákaz chovu zvířat tam byl proto, že by byli schopni chovat uvnitř slepice, jak byli zvyklí ze svých chalup, atd. Zákaz pěstování plodin byl pravděpodobně proto, že chtěl jednotný vzhled domků a jejich okolí a nechtěl, aby lidé po návratu z práce měli druhou šichtu doma (a do práce pak chodili unaveni). Na druhou stranu by dnes těžko někdo překousl, kdyby mu domů pravidelně chodil zástupce zaměstnavatele a kontroloval, jestli má umytou podlahu, atd.

    Co měl Tomáš Baťa v hlavě nevím a asi to nikdo už nezjistí. Jestli jen "chladně kalkuloval" co se mu vyplatí (a vyšlo mu, že starost o sociální zázemí dělníků ano), nebo jestli to byl lidumil co by se rozdal, nebo jen trpěl jakýmsi "mesiášským komplexem" a dělalo mu dobře, cítit se jako "tatíček těch dělníků, co si neumí poradit sami". Faktem je, že jeho jednání bylo prospěšné oběma stranám (na druhou stranu takoví ševci ho moc nemuseli :) ). A určitě je lepší vydělávat za situace, kdy vás ostatní milují, než když vás nenávidí :D.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).