Hlavní navigace

Daň z finančních transakcí se rozšiřuje Evropou

10. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Německu se podařilo vyjednat dostatečnou podporu pro daň z finanční transakce. Po té, co se za ní včera postavily další čtyři země, jí nyní podporuje 11 zemí EU.

Německu se podařilo vyjednat dostatečnou podporu pro daň z finanční transakce. Po té, co se za ní včera postavily další čtyři země, jí nyní podporuje 11 zemí EU. To je dostatečný počet na to, aby EK mohla spustit legislativní proces jejího schválení. Nově se přidali Itálie, Španělsko, Estonsko a Slovensko. Zdaleka to ale ještě neznamená, že daň projde. Jen v EMU jsou stále ostře proti Finsko, Nizozemí a Irsko. A mimo určitě zůstane UK.

Před Evropským parlamentem včera vystoupil šéf ECB M. Draghi. Neřekl nic převratného, v podstatě zopakoval, co už zaznělo dříve. OMT je ochranou proti destruktivnímu scénáři vývoje v ohrožených zemí, k dalším rozpočtovým úsporám neexistuje alternativa, EMU stále trpí krizí důvěry a čeká ji zdlouhavá cesta k opětovnému nastartování růstu.

Britský premiér D. Cameron odmítl doporučení MMF, který s tím, jak snížil výhled růstu Británie pro další rok, zároveň doporučil vládě aby slevila z dalších plánovaných úsporných opatření.

A. Merkelová včera navštívila Atény. Cílem nebylo přislíbení nějaké další konkrétní pomoci nebo ústupků. Šlo o formální vyjádření podpory premiéru Samarasovi v zavádění dalších úsporných opatření a ujištění všech ostatních Řeků, že si i nadále přeje jejich účast v EMU. Ti jí ale asi moc neposlouchali, věnovali se hlavně svým protestů a mávání vlajkami s hákovým křížem.

MMF včera vydal pravidelnou půlroční zprávu o finanční stabilitě. Rizika se proti poslední zprávě zvýšila, největší dále představuje EMU. Její banky se podle MMF v následujících 2 letech budou muset zbavit 2,8 biliónu dolarů aktiv (před půl rokem byl jeho odhad 2,6 bil.). V periferních zemí by to znamenalo propad úvěrů o 9%. Lékem by měla být větší fiskální a finanční provázanost.

skoleni_13_10

Rostoucí napětí mezi Sýrií a Tureckem, a zněj plynoucí obavy o rozšíření se konfliktu i na další země regionu, se promítlo do ceny ropy. Brent se vyšplhal o 2 dolary až nad 114 USD za barel.

Spotřebitelské ceny v ČR v září klesly o 0,1% m/m. My čekali o trochu větší pokles. Sázeli jsme hlavně na sezónní pokles cen zájezdů. Ten sice opravdu přišle, ale překvapivě rostly ceny potravin. V meziročním srovnání rostla inflace o 3,4%. Podle ČNB jde o potvrzení jejich stávající prognózy ohledně protiinflačního působení ekonomiky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).