Hlavní navigace

Další – snad už poslední – pokles reálných mezd

Petr Dufek

Podle očekávání se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla průměrná mzda zaměstnanců v české ekonomice.

Nominálně téměř o dvě procenta (-1,8 %), reálně dokonce skoro o tři (-2,9 %).

O něco lépe na tom byli zaměstnanci z nepodnikatelské sféry, kde platy reálně poklesly „jen“ o půl procenta, zatímco v podnikatelské části ekonomiky o 1,5 %.

Důvodem poklesu v závěru roku byl fakt, že o rok dříve se v tomto období předčasně vyplácely odměny v řadě odvětví ekonomiky ještě před tím, než začala platit tzv. solidární přirážka.

O něco více na výplatních páskách měli jen zaměstnanci v sedmi z devatenácti tuzemských odvětví ekonomiky.

Rok 2013 byl druhým rokem v řadě, kdy se reálné mzdy v průměru propadly. Samozřejmě i nadále platí, že na průměr si většina zaměstnanců ani nesáhne.

Ale reálný propad nicméně zaznamenal i medián mezd.

Reálně více vydělali jen zaměstnanci hotelů a restaurací a lehce v plusu bylo i školství. Všichni ostatní si za svůj plat v průměru loni koupili méně.

Nakonec méně než o rok i dříve si lidé vydělali i ve srovnání se zahraničím. V důsledku oslabení koruny se průměrná mzda snížila na 968 EUR. Kupní síla se tak snížila nejen na domácím trhu, ale i při výjezdu či internetových nákupech lidí v zahraničí.

Výhled na letošní rok je lehce pozitivní. I tak se dá jen těžko čekat, že se podaří zcela smazat reálný propad z posledních dvou let. Předpokládáme, že se mzdy letos v průměru zvýší nominálně o 2,5 %, reálně jen o 1,5 %.
Našli jste v článku chybu?