Hlavní navigace

Další ošetřovné: Dosáhnou na něj snad i podnikatelé čerpající bonus

21. 12. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Školy se opět zavřou dříve, než měly. Ošetřovné dostanete za dva dny. Dosáhnou na něj snad i podnikatelé, kteří nově budou moci kombinovat kompenzační bonus s dalšími programy podpory.

Podle usnesení vlády ze 14. prosince 2020, které zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů základních a středních škol (a škol jim na roveň postavených) a vysokých škol, se uzavřou školy před Vánoci dříve, konkrétně už od 21. prosince. Rodiče tak musí opět řešit, kdo se o jejich děti postará. Ze tří dnů ale dostanou „ošetřovačku“ jen za dva z nich.

Do budoucna by také na Ošetřovné pro OSVČ (a další programy podpory) měli dosáhnout i podnikatelé, kteří už čerpají kompenzační bonus.

Peníze za dva ze tří dnů

Nárok na krizové ošetřovné můžete uplatnit jen za 21. a 22. prosince. Nárok na ošetřovné však nebude dán za den 23. 12. 2020, neboť v daný den se jedná o plánované školní prázdniny a za dny prázdnin se ošetřovné dle ust. § 3 odst. 4 zákona 438/2020 Sb. nevyplácí, uvádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) s tím, že se tedy jedná o stejnou situaci jako u podzimních prázdnin 29. a 30. 10. 2020.

Na předškolní zařízení, tedy mateřské školy, se usnesení vlády o uzavření výchovných zařízení nevztahuje, nejsou proto povinně uzavřena. Nárok na ošetřovné na děti umístěné v předškolním zařízení tak vznikne, jen pokud splníte podmínky pro nárok na tuto dávku, které ale nijak nesouvisejí s tímto usnesením vlády. Tedy například pokud musíte zůstat s dítětem doma kvůli nemoci nebo proto, že školku zavřela hygiena.

Dostanete 70 % za dítě mladší 10 let

Podle podmínek zákona 438/2020 Sb. náleží ošetřovné rodičům pečujícím o děti mladší 10 let (věk platí ke dni 21. 12. 2020) nebo o dítě ve věku až 26 let, které je závislé na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost).

Ošetřovné činí 70 % denního vyměřovacího základu.

Kdo má nárok na dávku?

Jak serveru Měšec.cz potvrdila ČSSZ, jedná se stále o tzv. krizové ošetřovné poskytované  podle zákona č. 438/2020 Sb. v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii. Na rozdíl od běžného ošetřovného na něj tedy mohou získat nárok i osoby pracující na dohodu o provedení práce nebo o pracovní činnosti, pokud je výše jejich měsíčního příjmu z této dohody dost vysoká, aby se z ní odvádělo pojistné.

V případě dohody o pracovní činnosti je touto hranicí příjmu 3000 Kč měsíčně, u dohody o provedení práce pak 10 000 Kč měsíčně.

OSVČ na ošetřovné vyplácené z účtů ČSSZ nárok nemají. Je jim vyplácena podpora v podobě Ošetřovného pro OSVČ, které nově budou moci čerpat spolu s kompenzačním bonusem. Více o tématu si přečtěte na konci tohoto textu.

O těchto limitech a jejich chystaných změnách pro rok 2021 si můžete více přečíst v textu: Mění se pravidla pro účast na nemocenském pojištění a limit pro uplatnění srážkové daně

Co dělat, když musíte zůstat doma s dětmi?

Formulář pro Žádost o další ošetřovné při péči o dítě při zavření škol najdete na ePortálu ČSSZ. Nevíte-li si rady s vyplněním, podívejte se na podrobný návod od ČSSZ nebo videonávod.

Bez ohledu na to, zda jste ošetřovné z důvodu zavření škol čerpali už v říjnu a v listopadu, či nikoli, prosincová uzavírka škol znamená, že musíte vyplnit novou žádost o ošetřovné s nově vygenerovaným číslem žádosti.

Jedná se o nový případ péče, rodič tedy vyplní novou žádost o ošetřovné s nově vygenerovaným číslem žádosti, jako tomu bylo v měsíci říjnu, a předá ji zaměstnavateli k doplnění měsíčního výkazu za prosinec a připojení přílohy k žádosti o ošetřovné, uvádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Ve formuláři tedy uveďte do prohlášení o uzavření školy datum jen od 21. 12. do 22. 12. 2020 a po vyplnění ho předejte zaměstnavateli, který sem uvede rozpis směn za tyto dva dny a údaj o datu, kdy opět nastoupíte po ošetřovačce do práce.

Potvrzení školy při tomto plošném uzavření nepotřebujete.

Dávku ošetřovného vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byly zaměstnavatelem doručeny podklady.

Pro OSVČ ošetřovné i kompenzační bonus

Jak už jsme zmínili, OSVČ mohou místo klasického ošetřovného čerpat příspěvek stejné povahy, který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a je nazván jako Ošetřovné pro OSVČ.

Postoj Ministerstva financí k souběhu programů podpor pro podnikatele se během podzimu měnil. Souběhu prý bránila pravidla EU, kterým ale nyní opatření neodporuje. Podrobněji o tom informuje náš sesterský server Podnikatel.cz v textu Podmínky pro kompenzační bonus pro OSVČ se změnily. Čtěte, co se upravilo.

Na webu ministerstva zatím proběhla teprve výzva na Ošetřovné pro OSVČ za říjen. Ta už je ukončena a čeká se na výzvu a příjem žádostí za listopad, která bude zveřejněna na stejné stránce. MPO dle vyjádření na webu čeká na schválení zákona o spotřebních daních (sněmovní tisk 1095 – návrh v době vydání článku ještě nedošel na konec legislativního procesu), který má umožnit kombinaci kompenzačního bonusu v jeden den s jinou podporou.

Jde o poměrně zásadní novinku pro OSVČ, kterou schválili poslanci v podobě přílepku na návrh senátora Tomáše Goláně.

OSVČ by tak mohly spolu s čerpáním kompenzačního bonusu podporu kombinovat s:

  • podporou k úhradě nájemného (COVID – Nájemné),
  • podporou poskytovanou zaměstnavatelům (Antivir),
  • Ošetřovným pro OSVČ.

Pokud měli podnikatelé během podzimu nárok na souběh více těchto podpor a nedosáhli na ně právě kvůli zapovězené možnosti je vzájemně kombinovat, mohou o ně požádat zpětně. Novela totiž upravuje teprve podmínky kompenzačního bonusu za říjen a listopad.

skoleni9_11

Na místě se sluší upozornit, že konkrétně o Ošetřovné pro OSVČ ale zpětně žádat nelze, takže z pohledu tohoto druhu podpory by novinka umožnila čerpat Ošetřovné pro OSVČ v kombinaci s kompenzačním bonusem jen za listopad (pokud podnikatel nečerpal ošetřovné a oželel kompenzační bonus, ten tedy půjde čerpat zpětně i za říjen).

Snad tato pravidla zůstanou v platnosti i v době, kdy bude vyhlášena výzva pro čerpání Ošetřovného pro OSVČ za prosincovou uzavírku škol.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).