Hlavní navigace

Čtyři horké tipy, jak zhodnotit peníze v roce 2012

30. 1. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Rok 2012 přinesl další investiční příležitosti, kterých by byla velká škoda nevyužít.

Rok 2012 je rokem velkých příležitostí. Pamatujte však, že každou investici musíte důkladně zvážit z hlediska akceptovatelného rizika. Některé investice jsou navíc náročnější a pro jejich realizaci je třeba mít určité znalosti. 

Akcie energetických společností

  • Riziko: střední
  • Náročnost investice: střední

Němci udělali šílený německý krok v podobě uzavření velkých elektráren, který nejsou schopni kompenzovat výrobou z alternativních zdrojů společně s klesajícím podílem těžby uhlí. Výsledek bude jediný: zdražování energie. Z energetické mapy vytvořené Evropskou komisí vyplývá, že by cena elektrická energie měla růst až do roku 2030! Jako investora do energetických společností vás to trápit nemusí, bude to pro vás možná i dobrá zpráva. 

Za velkou investiční příležitost lze pokládat akcie skupiny ČEZ, které se prodávají za 768 korun. Dividenda pro rok 2012 se očekává kolem hranice 40–45 korun za akcii, což znamená, že výnosnost na akcii dosáhne nad 5 %. Postupná deregulace energetického sektoru v zahraničí také slibuje další růst akcií ČEZu. Čtete také: Nová realita: blackouty a dražší elektřina

Zlato

  • Riziko: střední
  • Náročnost investice: střední

Současná cena zlata poklesla oproti svému nedávnému vrcholu ve výši 1889 amerických dolarů o více než 300 dolarů. Od té doby se cena vzpamatovala a v současnosti se zlato pohybuje na 1726 dolarech. Další růst však bude následovat. Jsou zde velmi silné fundamentální vlivy, které povedou ke zvyšování ceny. Centrální banky zvyšují svá aktiva prostřednictvím politiky kvantitativního uvolňování. 

Zatímco jsme se mohli v minulosti uklidňovat tím, že kroky Evropské centrální banky jsou rozumnější než kroky amerického Federálního rezervního systému, nyní už to neplatí. Aktiva ve vlastnictví jednotlivých bank jsou téměř vyrovnaná. Nové peníze povedou k dynamickému zvyšování cen komodit. Zlato je totiž skvělou ochranou před šílenou politikou znehodnocování měny. Na počátku 80. let, kdy mnozí spekulovali nad budoucím osudem amerického dolaru, se to potvrdilo. Cena zlata se vyšplhala na rekordních 800 dolarů, v současných cenách cca 2100 dolarů! Více: Aktuální ceny komodit.

 Je velmi pravděpodobné, že tento rok bude tím, kdy tato psychologická hranice (2100 USD) bude dosažena, popřípadě překonána. Pokud se pro nákup rozhodnete, tak pečlivě vybírejte obchodníka a raději nakupte zlato ve větším množství. Kilogramové slitky jsou o mnoho výhodnější než malé mince. V případě, že zlato hodláte nakupovat opravdu ve velkém, podnikněte výlet do Švýcarska nebo Dubaje. Jedná se o dvě centra obchodu se zlatem, marže obchodníků jsou zde na minimech. Čtěte více: Může být unce zlata za milión dolarů?

Termínovaný vklad s nejvyšším úrokem

  • Riziko: nízké
  • Náročnost investice: malá

Vybrat spořící účet s nejvyšším úrokem nemusí být složité. Na historii banky nebo kampeličky nemusíte brát zřetel. Od té doby, co existuje fond pojištění vkladů, vás nic takového zajímat nemusí. Vklady jsou (teoreticky) pojištěné do výše 100 000 eur. Naopak se do popředí dostává i názor, že peníze jsou v drobných kampeličkách a záložnách ve větším bezpečí než v případě obrovských a etablovaných bank. Kdyby totiž nastalo zhroucení velkých bank, nebude mít fond pojištění vkladů (ani stát) na výplatu střadatelů. U malé kampeličky je sice riziko krachu vyšší, na druhé straně je  však velká pravděpodobnost, že stát vám uhradí velké závazky. Bude na to ještě mít. 

Aneb existuje zde uměle vytvořený morální hazard a vůbec nejabsurdnější na celé věci je to, že fond pojištění vkladů  musí peníze vyplatit i s výnosem. Tento nesmysl vás trápit nemusí a můžete ho využít ve svůj prospěch. Čtete více: Jsou úspory na spořicích účtech v ohrožení?

Půda

  • Riziko: nízké
  • Náročnost investice: velká

V roce 2012 se nejspíše konce světa bát nemusíme. V něčem však měli „katastrofičtí prog­nostici“ pravdu: zemědělská půda se stává dobrou investicí v současných nejistých časech. Zatímco například zásoby ropy neustále rostou s tím, jak roste její cena a jednotlivá místa pro těžbu stávají rentabilní, u půdy to neplatí. Kvalitní půdy je zkrátka omezený počet, a pokud nebudeme podnikat za desítky let výlety na měsíc (nebo jinam), tak nejspíše zůstane.

Důležité je, že v evropském srovnání je naše půda extrémně levná. Zatímco za hektar kvalitní zemědělské půdy byste v Nizozemsku potřebovali kolem 40 000 eur, u nás stačí méně než 3000 eur. Ceny pronájmů jsou také velmi nízké. Na zemědělskou půdu je k tomu možné brát nejrůznější zemědělské dotace jak za hospodaření, tak například za rekultivaci krajiny. Dokonce existují příklady, že „rekultivace“ z „evropských peněz“ probíhala v podobě golfového hřiště a dalších nesmyslů. 

Dobrou investicí mohou představovat také pozemky vedené jako rekreační oblasti. V případě atraktivní lokality s čistou a panenskou přírodou existují atraktivní možnosti zhodnocení prostřednictvím pronájmu. Stačí k tomu jen mobilní domek, na který není potřeba žádné stavební povolení. Elektřinu můžete pro nájemníky přivádět benzínovým či naftovým agregátem a přikoupit ještě jeden solární kolektor. S povolením na studnu se většinou nikdo netrápí a má ji často vyhloubenou potají. Tento druh podnikání není nic nového. Rozmáhá na Slovensku v oblasti turisticky atraktivních Tater. Nejlepší lokality mizí velice rychle, proto je nutné si pospíšit. 

skoleni_8_6

Pokud se chcete stát zemědělským magnátem a uvažujete kam investovat peníze v řádech milionů korun, rozhodně neopomeňte země jako je Rumunsko, Bulharsko anebo Srbsko. Zemědělská půda je tam ještě výrazně levnější. Podmínky pro pěstování výnosnějších plodin jsou příznivější, nehledě na levnější pracovní sílu. Na druhé straně jsou zde zemědělské dotace malé nebo neexistují (např. Srbsko není členem EU), je však velká šance, že se tam situace bude měnit výrazně rychleji. Zemědělské půdě věří i nejbohatší Srb Miroslav Miškovič, který prodal dynamicky rozvíjející se síť maloobchodů Delta, aby značnou část svých peněz investoval právě do zemědělství. Je toho názoru, že zemědělství může být srbskou ropou

Závěr 

Ať se rozhodnete koupit si mobilní dům, stát se farmářem, uchvátí vás lesk zlata nebo nechcete mít vztek nad účty od elektřiny, neopomínejte riziko, které při každé investici existuje. Každý investiční krok zvolte pečlivě a racionálně. Buďte připraveni i na ty nejhorší scénáře, aby vás žádný z nich nepřekvapil. V případě energetických společností investujte dlouhodobě, při nákupu zlata mějte s sebou kalkulačku, u půdy si najměte raději odborníka. Pak už nestojí nic v cestě k tomu, aby jste v roce 2012 dosáhli investičních úspěchů. 

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).