Hlavní navigace

ČTÚ ponechá relativní výhodu pro nového operátora v aukci nových kmitočtů

Autor: web České pojišťovny
Milan Vaníček

ČTÚ hodlá udržet výhodnost pro nově příchozího mobilního operátora. Analytici se domnívají, že vzhledem ke stávajícím operátorům je nového hráče tou nejstěžejnější informací.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ČTÚ ve své dnešní tiskové zprávě uvedlo, že hodlá udržet výhodnost pro nově příchozího mobilního operátora. Případní zájemci (nový mobilní operátor) o pásmo 800 MHz (nejcennější pásmo) budou mít nadále k dispozici dva kmitočty. Úplné vyjádření k připomínkám nové aukce zveřejní ČTÚ v pondělí. Domníváme se, že vzhledem ke stávajícím operátorům je právě vstup případného nového hráče tou nejstěžejnější informací.

Současně je však pro stávající hráče pozitivní informací, že lze v aukci získat jen dva kmitočty z pásma 800 MHz, což z našeho pohledu omezuje výraznější cenovou válku, protože se vlastně bude jednat jen o souboj o jeden kmitočet. Podmínkou je, že se do aukce přihlásí všichni tři stávající mobilní operátoři. Jen připomínáme, že v aukci se bude dražit celkově 6 kmitočtů z pásma 800 MHz. Z toho jsou dva vyhrazeny pro nové hráče a o čtyři budou soutěžit stávající hráči na trhu.

 dan_z_prijmu

Celkově hodnotíme, že ponechání výhodnosti pro případné nové operátory je nepříznivou informací pro Telefonicu CR. Současně zmírněním negativní informace je omezení kapitálových výdajů na nové kmitočty vzhledem k podmínkám aukce (max 2 kmitočty u pásma 800 MHz). Ještě připomínáme, že podmínky aukce musí posvětit ÚHOS a vláda, což může být rovněž drobný problém v současné politické situaci v zemi. Nutnou podmínkou negativního vyznění je přihlášení nového operátora do aukce, kde je prozatím známým zájemcem PPF.  

Rovněž nelze vyloučit únik dané informace již například k závěru včerejšího obchodování (propad akcií k úrovni 265 Kč), což by naznačovalo, že současná cena či její dosavadní vývoj již danou informaci víceméně obsahuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).