Hlavní navigace

ČTÚ ponechá relativní výhodu pro nového operátora v aukci nových kmitočtů

21. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: web České pojišťovny
ČTÚ hodlá udržet výhodnost pro nově příchozího mobilního operátora. Analytici se domnívají, že vzhledem ke stávajícím operátorům je nového hráče tou nejstěžejnější informací.

ČTÚ ve své dnešní tiskové zprávě uvedlo, že hodlá udržet výhodnost pro nově příchozího mobilního operátora. Případní zájemci (nový mobilní operátor) o pásmo 800 MHz (nejcennější pásmo) budou mít nadále k dispozici dva kmitočty. Úplné vyjádření k připomínkám nové aukce zveřejní ČTÚ v pondělí. Domníváme se, že vzhledem ke stávajícím operátorům je právě vstup případného nového hráče tou nejstěžejnější informací.

Současně je však pro stávající hráče pozitivní informací, že lze v aukci získat jen dva kmitočty z pásma 800 MHz, což z našeho pohledu omezuje výraznější cenovou válku, protože se vlastně bude jednat jen o souboj o jeden kmitočet. Podmínkou je, že se do aukce přihlásí všichni tři stávající mobilní operátoři. Jen připomínáme, že v aukci se bude dražit celkově 6 kmitočtů z pásma 800 MHz. Z toho jsou dva vyhrazeny pro nové hráče a o čtyři budou soutěžit stávající hráči na trhu.

dan_z_prijmu

Celkově hodnotíme, že ponechání výhodnosti pro případné nové operátory je nepříznivou informací pro Telefonicu CR. Současně zmírněním negativní informace je omezení kapitálových výdajů na nové kmitočty vzhledem k podmínkám aukce (max 2 kmitočty u pásma 800 MHz). Ještě připomínáme, že podmínky aukce musí posvětit ÚHOS a vláda, což může být rovněž drobný problém v současné politické situaci v zemi. Nutnou podmínkou negativního vyznění je přihlášení nového operátora do aukce, kde je prozatím známým zájemcem PPF.  

Rovněž nelze vyloučit únik dané informace již například k závěru včerejšího obchodování (propad akcií k úrovni 265 Kč), což by naznačovalo, že současná cena či její dosavadní vývoj již danou informaci víceméně obsahuje.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).