Hlavní navigace

ČR versus Čína: Import po třech letech poklesl, růst exportu zpomalil

10. 2. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Loňský rok přinesl po dvou letech růstu propad dovozu z Číny do ČR. Dovoz z Číny, který ještě v roce 2015 vzrostl o 28,7 % na 467 mld. Kč, v roce 2016 klesl o 7 % na 434 mld. Kč.

Loňský rok přinesl po dvou letech růstu propad dovozu z Číny do ČR. Dovoz z Číny, který ještě v roce 2015 vzrostl o 28,7 % na 467 mld. Kč, v roce 2016 klesl o 7 % na 434 mld. Kč. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Export z ČR do Číny však i nadále roste. „Současná situace charakterizovaná poklesem dovozu z Číny do ČR kopíruje celosvětový trend, kdy Čína v posledních dvou letech méně vyváží. Pro tento rok nelze i na základě odhadů přímo z Pekingu očekávat dramatickou změnu trendu,“ říká David Pirner z poradenské společnosti Grant Thornton.

Proti změně trendu importu z Číny do ČR stojí trvalý růst exportu zboží a služeb z ČR do Číny. I když růst objemu českého exportu zpomaluje, růstový trend si drží. V roce 2014 rostl český export o 13,3 %, v roce 2015 o 7,3 % a letos již „jen“ o 2,85 %. „Stále je to pozitivní informace. Téměř 3 % růstu dělají v nominální hodnotě 47 miliard Kč a to není malá částka. Značí to, že řada českých firem v Číně našla dlouhodobý odbyt a že jejich pozice tam posiluje,“ vysvětluje David Pirner.

Ve vztahu k Číně nelze opomenout tzv. reexport, tedy jev, kdy je z ČR něco dodáno např. do sousedního Německa a odtamtud je pak zboží dále přeprodáno do Číny. Podle loňské studie Asociace malých a středních podniků (AMSP) činil za rok 2015 reexport do Číny jen přes Německo 52 miliard korun. To bylo o 16 % víc, než kolik české firmy dodaly do Číny napřímo. „Údaje o hodnotě reexportu v roce 2016 zatím nejsou známé. Ale vzhledem k tomu, že export z ČR do Německa posílil z 1 248 na 1 286 miliard korun, lze předpokládat, že rovněž reexport do Číny vzrostl,“ komentuje trend David Pirner z Grant Thornton.

skoleni_29_6

Bilance zahraničního obchodu s Čínou je dlouhodobě záporná. Růst exportu a pokles importu však saldo citelně zlepšil z minus 421 na minus 387 miliard. Celkem se tak negativní saldo bilance snížilo o 34 miliard. „Stěží lze čekat, že by ČR v dohledné době do Číny víc vyvážela, než z ní dovážela. Přibývá však stížností českých firem i koncových spotřebitelů na nestálou kvalitu dovozu z Číny. Ruku v ruce se zvyšující se životní úrovní Číňanů rostou i ceny některých produktů. Pokud budou české firmy v Číně nadále posilovat, můžeme i v příštích letech očekávat další postupné zlepšování obchodní bilance,“ odhaduje David Pirner z Grant Thornton.

V posledních letech strmě roste také počet čínských turistů v ČR, meziročně roste o desítky procent až k 285 tisícům návštěvníkům za rok 2015. Dalším segmentem, o který Číňané jeví zájem, je vzdělávání. Dle studie AMSP v Česku studuje na vysokých nebo středních školách několik stovek Číňanů. „Nárůst poptávky po ČR coby turistické nebo vzdělávací destinaci hodnotím pozitivně. Jde o přirozenou, svobodnou vůli čínských občanů, ne o centrálně řízenou aktivitu politiků nebo korporací. Znamená to, že je ČR atraktivní. Návštěvníci z Číny nám samozřejmě přivážejí do země nemalé peníze,“ vysvětluje David Pirner z Grant Thornton.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).