Hlavní navigace

ČR: Práci má nejvíce lidí od roku 1993

5. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Hranice rekordní zaměstnanosti se posunula i ve druhém čtvrtletí. Tentokrát už bylo v české ekonomice zaměstnáno přes 5,1 mil. lidí.

Míra zaměstnanosti se přiblížila 72 % a naproti tomu nezaměstnanost se propadla na 4 %. Ekonomika se tak přiblížila do těsné blízkosti plné zaměstnanosti.

Nová pracovní místa vytvářejí především služby, a sice zejména v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, dopravy a dokonce překvapivě i ve veřejné správě. Na poklesu nezaměstnanosti se nezanedbatelnou měrou podílí zpracovatelský průmysl, který stále funguje jako hlavní motor ekonomiky. Naproti tomu méně úspěšné stavebnictví strádající nedostatkem nových zakázek své zaměstnance propouští.

skoleni_29_6

Nižší než čtyřprocentní nezaměstnanost měla ČR naposledy (za druhé čtvrtletí) v roce 1996. Ve srovnání s loňským rokem nezaměstnanost poklesla o jeden procentní bod, nicméně její struktura se příliš nezměnila. I když v nabídce volných míst převažují místa pro nekvalifikované zaměstnance, nezaměstnanost lidí se základním vzděláním zůstává vysoká (téměř 21 %). Je tedy otázkou, jaká část těchto lidí je vlastně ještě vůbec zaměstnatelná. V době, kdy si čím dál více firem stěžuje na nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných lidí, postupně se zvyšujících nabízených platů a rekordního počtu zaměstnaných cizinců jde o zajímavý aspekt.

Je pravděpodobné, že pozitivní trend na trhu práce pokračuje i ve druhé polovině roku. Počítáme i s tím, že nedostatek zaměstnanců bude firmy nutit k dalšímu zvyšování mezd, ať už proto, aby získaly pracovníky nové nebo aby jim ty stávající nepřetáhla konkurence. Navíc se blíží doba dalšího zvýšení platů ve veřejném sektoru. Proto odhad růstu mezd za celou ekonomiku ve výši čtyř procent není rozhodně přehnaný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).