Hlavní navigace

ČR jako jediná mimo eurozonu byla dvakrát po sobě v recesi. Očekávají se další poklesy

3. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ČR drží smutné prvenství. Jako jediná země EU mimo eurozónu byla dvakrát po sobě v recesi. Předstihové indikátory navíc předvídají další pokles.

Dnešní zasedání ČNB velmi pravděpodobně nepřinese změnu sazeb. Zajímavá bude tiskovka a částečně také to, kolik lidí případně zahlasuje za zvýšení sazeb (dá se čekat jeden hlas). Zvýšení sazeb by v současnosti bylo při zřetelné slabosti jak české tak evropské ekonomiky dost podivné Mírný dopad zasedání na kurz koruny se nedá vyloučit, pokud by na tiskovce zaznělo něco překvapivého.

• Kromě ČNB dnes zasedá také ECB. Sazby zůstanou prakticky jistě beze změny, podobně jako u ČNB bude trh sledovat hlavně tiskovku. Zajímavé bude hodnocení ekonomiky a cokoliv co Draghi řekne k možným dalším intervencím ECB na trhu se státními dluhopisy států EMU (především španělskými). Dopad na trh by mohlo mít především přiznání, že se zhoršují vyhlídky, což by si trh mohl vyložit jako náznak, že by ECB ještě mohla uvolnit měnovou politiku.

• Nezaměstnanost v eurozóně vzrostla na rekordních 10,2%, hlavně kvůli Itálii a Španělsku. Důvody jsou hlavně dluhová krize, nejistota a obecně důvěra a škrty v rozpočtech. Ve Španělsku se nezaměstnanost v březnu dostala na 24,1%. K mírnému zhoršení však došlo i v Německu, kde nezaměstnanost namísto očekávané stagnace vzrostla z 6,7% na 6,8%. Může jít o jeden z prvních příznaků negativních dopadů slabé poptávky ve světě na německou ekonomiku.

• Náš region zaznamenal pokles PMI. Projevuje se zde dluhová krize eurozóny, největšího obchodního partnera. Export v ČR a Maďarsku tvoří kolem 80% produktu. V Polsku PMI nečekaně klesl pod hranici kontrakce na 49,2, v ČR pak na 49,7 hlavně kvůli poklesu průmyslových pohledávek. ČR je jako jediná země EU mimo eurozonu, která byla dvakrát po sobě v recesi. Předstihové indikátory předvídají další pokles a to hlavně kvůli slabé zahraniční poptávce. Slabá byla i data z eurozóny, například Itálie, kde nečekaně pokleslo PMI. Euro v reakci oslabilo na 1,317 vůči dolaru. Koruna kvůli vyšší nervozitě oslabila vůči euru na 24,92 CZK/EUR. Oslabil také zlotý. Výjimkou v regionu byl jen forint, který posílil na 282,5 k euru.

• Ratingová agentura Standard & Poor‘s zvýšila Řecku rating na základě restrukturalizace jeho dluhu, díky které se dostalo z de facto defaultu. To zmírnilo krátkodobý tlak, ale stále je zde riziko spojené s volbami a stávající recesí ekonomiky. Agentura proto ponechala neutrální výhled na stále velmi nízkém stupni CCC. Naopak Lotyšsko se díky zvýšení ratingu od stejné agentury na BBB- z BB+ dostalo na nejnižší stupeň investičního pásma. Zvýšení bylo zdůvodněno úsilím vlády o snížení rozpočtového deficitu.

skoleni_29_6

• Rumunská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny na 5,25%. Jde o první přestávku v cyklu snižování sazeb po osmi měsících. Hlavním důvodem pro stabilní sazby je nejistota pod pádu vlády 27. dubna.

• Podle údajů organizace ADP bylo v USA v dubnu vytvořeno 119 000 pracovních míst, čekalo se 170 000. Před pátečními daty jde o varování, že by tyto údaje mohly být slabší. Trh údaj pochopitelně nepotěšil. Tovární zakázky skončily zhruba v souladu s očekáváním když klesly o 1,5%. Tržní reakce pochopitelně nulová.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).