Hlavní navigace

Co víkend dal? Sněhovou bouři v USA a bulharskou bouři v ČEZ. Obojí se zatím zvládá

11. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zatímco čínské trhy jsou nyní po celý týden zavřené (oslavy Nového roku – největšího svátku v Číně), dění na finančních trzích se soustředí na USA a Evropu.

Ve Spojených státech pomalu končí výsledková sezóna a své hospodářské výsledky reportovalo už 341 společností z indexu S&P500. Svým ziskem pozitivně překvapilo 75 % firem a 67 % zase překonalo očekávané tržby.

Následky sněhové bouře na severovýchodě USA se zdají být pod kontrolou a to stejné můžeme zatím říci i o společnosti ČEZ, která o víkendu čelila bouři nevole Bulharů. Na rozdíl od Albánie je ale Bulharsko členem EU a podobné snahy o „znárodnění“ jsou zatím mimo realitu. Navíc před možnou negativní reakcí ochránila ČEZ (dnešní závěr +0,8 % na 635 CZK) i zpráva od analytiků investiční banky Goldman Sachs. Ti nepatrně zvýšili cílovou cenu české energetice na 885 CZK z 874 CZK a doporučení nechávají na „Buy/Attractive“, přičemž „kupovat“ platí pro samotné akcie ČEZ a „atraktivně“ hodnotí sektor energetik. Tři dny před výsledky Komerční banky se o její akcie začínají více zajímat kupci. Jedním z důvodů dnešního růstu o 1,4 % (závěr 3.851 CZK) může být i náznak dividendy, kterou může KB oznámit po pár letech opět nad 200 CZK (spekulace jsou i na 250 CZK).  Kom erční bance tak dnes neublížilo ani snížené doporučení od HSBC. Ta KB cíluje na 4.100 CZK (původní cílová cena 4.360 CZK) a jako důvod uvádí obavu z nižšího zisku letos a v příštím roce.

Možným světlem na konci tunelu u klesajících cen uhlí mohou být komentáře z poslední doby. Ať už představitelé americké Arch Coal nebo (dnes) polské společnosti JSW se vyjádřili, že ceny uhlí (včetně koksovatelného) by mohly růst od dalšího čtvrtletí. Navíc prý polská JSW pozorně sleduje NWR projekt Debiensko. Bakalova těžební firma tento projekt de facto zakonzervovala, protože při současných cenách by nebyl rentabilní. V každém případě zájem Poláků stál za dnešním posílením kurzu NWR na závěrečných 85 CZK (+2,4 %).

Zítra trh očekává výsledky společnosti Coca-Cola, která by zřejmě neměla vybočit ze svých obvyklých čísel. Dalším silným momentem tak bude až středeční HDP Německa a o pár hodin později celé eurozóny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).