Kdo začal po roce 1989 podnikat, tak je to Hrdina. Proč ? Neboť prorazí na podnikatelském trhu jeden ze 100ky podnikatelů. Ostatní čeká ta exekuce. A co bylo dle mne nejhorší ? Četl jsem tu kdysi příspěvek od někoho, komu hrozila exekuce majetku a byl tak rozčilený, že "litoval" toho, že se mu vůbec narodily děti, na které byla exekuce.
Vlastně jsem řekl vše : "litoval" toho, že se mu vůbec narodily děti, na které byla exekuce"
smutné :-(
Také, někomu z rodiny hrozila exekuce a je to hrozný pocit, když člověk hledá doklady k mnou zaplaceným/zakoupeným výrobkům. Hrozné, fakt jsem to zažil, dopadlo to nakonec výborně. Ale ten pocit je hrozný = strašlivý.
Proto, vždy když vzpomenu na někoho kdo začal podnikat po Sametovce - 1989
tak jsou to dle mého názoru Hrdinové
Jste si jistý? Podle mého názoru je exekuce jako exekuce. Platí, že jakmile máte jakýkoli majetek, který lze zpeněžit (nemusí jít jen o peníze) tak ho lze exekvovat vyjma zákonem stanoveného minima. Peníze na vkladní knížce ani kdekoli jinde nejsou před exekucí nijak chráněny. Jen si představte tu absurdní situaci, pokud by tomu tak skutečně bylo, to by pak bylo snadné před exekucí uniknout! Stačilo by peníze vložit na vkladní knížku a bylo by vymalováno. Podle mého názoru se jedná o jednu z typických lidových pověr typu, že nelze exekvovat dědictví, dary apod.
Záleží na žadateli o exekuci a na soudci. Klidně vám mohou zabavit jen majetek, ale třeba už ne nemovitost (nedlužíte tolik aby vás připravili o nemovitost) ani příjem, když by z vás stejně nic nedostali (třeba proto že váš příjem je nižší než nezabavitelná částka).
Vkladní knížka je movitost (majetek), nejsou to peníze. Podobně jako třeba cihla zlata, šperky,..
Procházející. Věci ve vlastnictví povinného, které nepodléhají exekuci, jsou obecně vymezeny v prvním odstavci ust. § 322 OSŘ. Z exekuce jsou vyloučeny:
věci, které dlužník nezbytně potřebuje
k uspokojování hmotných potřeb svých a své rodiny nebo k plnění svých pracovních úkolů,
věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly.
Toto obecné vymezení blíže upřesňuje druhý odstavec téhož zákonného ustanovení, kde jsou uvedeny příklady věcí, které jsou takto vyloučeny z exekuce:
běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti,
snubní prsten a jiné předměty podobné povahy,
zdravotnické potřeby a jiné věci, které dlužník potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě.
Tedy o vkladní knížce ani slovo.
Nezlobte se, ale Váš příspěvek je poněkud zmatený.
1. Předně nemovitost je také majetek, neplatí proto žádné "mohou zabavit majetek, ale ne nemovitost nebo příjem" apod. To na co narážíte je, že exekuce musí být přiměřená pokud jde o prostředky a rozsah v poměru k vymáhanému dluhu. Žádný druh majetku však není z exekuce apriori vyloučen, včetně nemovitosti nebo "vkladní knížky" kterou uvádíte výše.
2. Vkladní knížka je sice důsledně vzato movitost (sešité listy papíru), ale v exekuci nejde o její hodnotu coby movitosti (sešité listy papíru), ty mají hodnotu 0,000nic. Proto také exekuci nepodléhá vkladní knížka jako movitost (nezpeněžuje se knížečka), nýbrž peněžitá POHLEDÁVKA za finanční institucí (bankou, kampeličkou), kterou vkladní knížka pouze dokládá. Exekuce se v případě "vkladní knížky" provede přikázáním pohledávky u banky, tj. stručně laicky řečeno, banka dostane příkaz, že závazek k výplatě protstředků "na vkladní knížce", který má vůči Vám zaplatí nikoli Vám, ale oprávněnému´, kterému dlužíte.
Každopádně pak platí to co je uvedeno výše, tj. že peníze "na vkladní knížce" nejsou před exekucí nijak chráněny.
Pokud máte na účtech dostatek peněz tak bude exekuce (odvod) nařízena jen na tyto úspory. Exekuce na plat/mzdu musí být také nařízena zvlášť.
Co se týká vkladních knížek, je to púodle mne v pořádku. Jaký je rozdíl mezi drahým uměleckým dílem, drahokami, zlatem, vkladní knížkou (kterou musíte často vypovědět třeba i rok dopředu a se ztrátou),...
Dokonce vám, při exekuci majetku, může exekutor zabavit všechny vkladní knížky u kterých neprokážete, že patří někomu jinému. Tedy třeba vkladní knížky na jméno vašich dětí. Partnerovu vkladní knížku, by zřejmě zabavili protože manželé ručí společným majetekem. Jinak by to bylo u partnerů žijících spolu bez slibu manželství.
P.S. Chránit, před exekucí, peníze vkladní knížkou je vhodné jen pro ve velmi specifické a vyhrocené situace. Dlouhodobě je to k ničemu. Dluh nakonec uhradíte i s penále. Rozhodně je lepší spolupracovat, ještě lepší je podobným situacím předcházet.
To se týká jen vkladních knížek na doručitele, které u nás sice skončily k 31.12.2002, ale mohou se vybírat do konce roku 2012, u nich by se vlastnictví prokazovalo opravdu těžko. Co je myšleno tím:“ Chránit, před exekucí, peníze vkladní knížkou…“? Podle mne peníze na VK jsou jako na jiném účtu, takže proti exekuci nejsou chráněny nijak
Přiznám se, že Vašim příspěvkům nerozumím ani trochu.
Zlato, drahokamy, šperky, nemovitosti atd. jsou všechno VĚCI, které mají samy o sobě majetkovou hodnotu, tj. exekuce se v jejich případě provádí prodejem (zpeněžením) - ze získaných peněz se následně uspokojí oprávněný.
Vkladní knížka nemá sama o sobě žádnou majetkovou hodnotu, hodnotu má pohledávka za bankou. Když máte "peníze na knížce" neznamená to, že by se na té knížce peníze válely a stačilo je sebrat. Je to obdobné, jako když máte běžný účet v bance - peníze, které máte tzv. "na účtu" nejsou ve skutečnosti Vaše, máte pouze POHLEDÁVKU za bankou na vyplacení peněz (banka má vůči Vám dluh, stejně jako kdokoli jiný když Vám dluží).
Vkladní knížkou peníze před exekucí nijak neochráníte!
To je právě o tom:
- že buďto dlužník odmítá splatit dluh a tvrdí že nic kromě nemovitosti/í (které nemůže zatlouct) nemá. Nebo se zavázal nemovitostí ručit a nenavrhl jiný způsob vypořádání.
Bohužel se také technicky může stát, že majetek (movitost) nemáte, peníze které vyděláte vám soudce odebrat nemůže a věřitel nepřistoupí na splátky (třeba kvůli vaší důvěryhodnosti). Toto rozhodnutí soudu není běžné, ale
- dochází k němu například u rozhodců, kteří se s svámi nepářou. To se týká lidí kteří podepsali "rozhodčí doložku" a svěřili se do rukou rozhodce, kterého určil věřitel. Ale je to pravděpodobně případ od případu a nelze to brat šmahem.
Rozhodnutí by mělo být úměrné situaci, pokud se vás někdo snaží připravit o dům kvůli desítkám tisícům dluhů, a vy máte jiný majetek (kterého si ceníte méně, nebo bude vaše ztráta nižší) a jste schopni se oddlužit - braňte se.
Jsem taky v situaci, kdy mi exekutor obstavil účet, kam mi chodily veškeré mé příjmy. Jak invalidní důchod, tak odměna za práci. Ačkoli jsem žádal všude možně, aby mi důchod neposílaly ty slepice z ČSSZ na účet, už po tři měsíce se tak děje a já nemám žádné prostředky k žití. Žádal jsem soud o nějaké opatření, kdy by mi byly poskytnuty nezbytné prostředky k životu. Marně. Pohledávku exekutora jsem zpochybnil a krajský soud zatím nerozhodl. Tak a teď mi někdo napište, že to je v pořádku.
Předně, Honzo, z Tvých předchozích příspěvků na Měšci.cz je vidět, že nejsi nějaký blbec, hlupáček, naiva, tak se dosti divím, že to řešíš v čtenářské debatě - co myslíš asi, že Ti za moudro ostatní čtenáři poskytnou. (Rada zdarma a ještě od laiků? Co si od toho slibuješ?!) Řeš to s právníkem. (Teď mi došlo, že Ti tykám, to bych asi neměl..., tak dále vykání.) Ono je ale fuk, že Vám to posílají na účet, exekuce by Vám dopadla na ten důchod, i kdybys jej dostával poštovní poukázkou nebo třeba i, což se nedělá, kdybystet jej přijímal v hotovosti na pokladě OSSZ.
Má mi přijít větší částka peněz. Poradí mi někdo, jaký a kde založit účet, aby nedošlo k zablokování celého účtu exekutorem? Chci zaplatit, co dlužím z těchto peněz, ale mám strach, že nebudu moci vybrat ani korunu. Když si založím účet u jiné banky, dá se to? Mají všechny banky hlášeny exekuce, nebo budu mít čas něco vybrat a exekuci sám zaplatit?
Jste vůbec normální? Žádáte na internetu - na sledovaném serveru, kde se navíc objevuje identifikace, odkud jste se připojil, radu ke spáchání jednání, kterým nejspíš naplníte skutkovou podstatu trestného činu???!!! A i kdyby nešlo o trestné jednání,myslíte, že vám tu něco smysluplného poradí někdo zadarmo, nebylo by lepší vzít si dobrého právníka?