Hlavní navigace

Co udělá inflace s vaší investicí?

23. 3. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Inflace zatím neroste. Události z poslední doby ale napovídají, že si s ní brzy už budeme lámat hlavu. Co se pak stane s vaší investicí a kam včas obrátit pozornost?

Nízký růst cen, který přibrzdila finanční krize, už začíná patřit minulosti. Další zvyšování inflace přijde ruku v ruce s růstem DPH, oživováním ekonomik a nyní také ze strany nákladů kvůli zdražování ropy a následně pohonných hmot, zdražování energie kvůli hysterii kolem „jádra“ nebo kvůli rostoucím cenám průmyslových surovin.

Inflace k nám přichází z nákladové strany, a to v podobě vysokých cen energií a surovin. Ty jsou globálním problémem. Úlohou centrálních bank v takové situaci musí být hlavně zabránit přelití vysokých cen vstupů do dlouhodobě vysokých inflačních očekávání. Ty by vedly k neúměrným mzdovým požadavkům, které by pak začaly podporovat inflaci i ze strany poptávky, vysvětlil serveru Měšec.cz Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Zatím centrální banky na inflaci zvyšováním úrokových sazeb nereagovaly. Už se ale z řad jejich zástupců (České národní bankyEvropské centrální banky) ozývají hlasy, že růst sazeb může přijít velice brzy. Po zvýšení sazeb firmám podraží úvěry a nepřímo úměrně s tím klesne také jejich touha investovat. To platí i na zahraniční investory. Na druhé straně ani vysoká inflace zahraniční investory nijak neláká vzhledem k nejistým výnosům. Přečtěte si také: Larry Williams: „Zbohatl jsem na investování, naučím vás to taky“

Kromě firem ale inflace ovlivňuje i samotné spotřebitele. Je-li vysoká, imaginárně vám krade z peněženky prostředky. Jak? Znehodnocuje hodnotu peněz, tedy snižuje jejich reálnou kupní sílu. To, co jste si za 100 Kč koupili dříve, už dnes při vysoké inflaci nepořídíte. Dlužníkům naopak vysoká inflace hraje do karet, protože znehodnocuje výši jejich dluhu. Ta zůstává nominálně stále stejná, zatímco reálná hodnota dluhu s růstem inflace klesá. A co udělá rostoucí inflace s vašimi investicemi?

Kam s penězi? Inspirovat se můžete třeba v našich článcích:

Výnos investice nejistý

Inflace je z hlediska investic zrádná už jenom proto, že se dá špatně odhadnout jejich návratnost. Velkým problémem samozřejmě není zvýšení inflace ze dvou na tři procenta, inflace nad 5 % se ale již považuje v tomto ohledu za škodlivou, zdůraznil Sobíšek.

Inflace způsobuje nejistotu i v reálném sektoru ekonomiky. Investicím do reálného sektoru, například přímým zahraničním investicím, taktéž nesvědčí, pokud do predikcí firem vstupuje takto volatilní faktor. Debata o reformě důchodového systému s fenoménem inflace úzce souvisí. Nový fondový systém musí kladnými reálnými výnosy překonat problém znehodnocení vložených prostředků, řekl serveru Měšec.cz Marek Dřímal za Českou spořitelnu.

Znehodnocení výnosu jisté

Stejně jako inflace znehodnocuje kupní sílu držených peněz, znehodnocuje také peníze investované. Snižuje tak výnosnost vaší investice, která je stanovena nominálně a nezohledňuje právě míru inflace.  Pokud tedy máte hypoteticky peníze na spořicím účtu s krásným úrokem 6 % p.a. při inflaci 5 %, reálná výnosnost vaší investice se snižuje právě o míru inflace. Pokud by nastala situace, že byste spořili na účtu s 5% ročním zhodnocením při 6% míře inflace (uvažujeme index spotřebitelských cen), bude váš reálný výnos dokonce záporný.

I tak pro vás ale tento účet představuje výhodu. Peníze neztrácí na hodnotě tak rychle, jako kdybyste si je schovávali pod polštář. Pokud ale chcete při vyšší míře inflace dosahovat reálných výnosů, musíte investovat tak, abyste překonali inflaci.

Dnes se dá najít na trhu i produkt, který garantuje zhodnocení vždy procento nad inflaci. Zaručuje vám tedy vlastně pouze 1% reálný výnos, ale v době rostoucí inflace budete mít jistotu, že vaše peníze nebudou ztrácet hodnotu i přesto, že využíváte jako investici pouze vklad na účtu. Čtěte více: Vyplatí se vložit peníze na termínovaný vklad nebo na pražskou burzu?

Pokud máte rádi bezpečné investice, alternativou mohou být také státní dluhopisy. Při rostoucí inflaci nebo existenci jiných faktorů, které znervózňují trhy, investoři tlačí na zvyšování jejich výnosnosti, tím vlastně klesá jejich cena.

V dobách rostoucí inflace se zvyšuje zájem také o komodity, jejichž hodnotu inflace nesnižuje. Rostoucí poptávka pak ale tlačí na postupné zvyšování jejich ceny. Podobně jsou uchovatelem hodnoty i nemovitosti nebo nemovitostní fondy.

CHP22

Chcete-li adrenalin, zaměřte se na akcie – výnosnější a také rizikovější investice, která vám peníze zhodnotí za cenu  rizika výkyvů na trzích. Akcie poskytují před inflací přirozenou ochranu, i když zůstávají samozřejmě rizikovou investicí. Z méně rizikových instrumentů se nabízí obligace s výnosem závislým na inflaci (ty se nazývají linkers v Evropě, TIP v USA). V české koruně se takové obligace bohužel nevyskytují, řekl serveru Měšec.cz Pavel Sobíšek.

Přehled komodit naleznete ve specializované sekci trhy.mesec.cz 

Odhadnout, která aktiva porostou více než inflace, není vždy snadné. O to více, když může mít růst indexu spotřebitelských cen hned několik příčin. Jako zajištění mohou sloužit deriváty, které jsou v podstatě sázkou na budoucí vývoj cen, ekonomiky apod. Pro běžného investora jsou ale spojeny s podstatným rizikem. Česká republika má v tomto ohledu štěstí, že pozice centrální banky je nastavena jednoznačně protiinflačně a je tedy větší šance, že její politika bude v tomto ohledu odpovědná, uzavřel Marek Dřímal.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).