1. globální ekonomika není v křehkém růstu, tomu může věřit je blázen
2. situace je spíše podobná Japonsku a ne USA
3. američtí investoři nenechali bublinu splasknout, ten příběh byl trochu jinak
4. Čína má jednu výhodu, nejen že může nemovitosti lehce znárodnit, taky může lidi kdykoli do těchto nemovitostí nastěhovat a že tam lidi půjdou rádi
Znárodnit? To řeší co? USA znárodnili Fannie Mae a Freddie Mac, a po problémech jako mávnutím proutku rozhodně nebylo (pokud nepočítáme to, že do nich USA neustále pumpují další a další peníze). Irsko znárodnilo bankovní systém jako celek, o půjčku z EU pak podle mě nežádají z dlouhé chvíle.. Socialista Obama znárodňoval (zachraňoval) kde se dalo, AIG, General Motors, F&F apod. A mělo to takový úspěch, že americká ekonomika teď letí jako splašený kůň... :)
Znárodnit ve stylu, jakým se znárodňovalo v Českoslovenku. Ne ve stylu, vemu peníze daňových poplatníků, dám je bankám a nechám je současným vlastníkům.
Když Čína znárodní prázdné domy a nastěhuje do nich lidi, tak už domy prázdné nebudou. To není jako převezmeme záruky za banky, ale domy necháme prázdné (situace v USA).
"Znárodnit ne ve stylu, vemu peníze daňových poplatníků, dám je bankám a nechám je současným vlastníkům." - a to proběhlo kde a kdy konkrétně? V případech o kterých vím stát za své peníze dostal majetkový podíl a třeba v US má už v mnoha případech své peníze zpět i se ziskem pro daňové poplatníky.
A co se vyřeší tím násilným nastěhováním lidi? Nic. Problém je v tom, že je postavena spousta nemovitostí, které nejsou potřeba. To, že jsou neobsazené je příznak problému, nikoli problém samotný.
TARP není znárodnění, jaké proběhlo v Českoslovenku. U TARP se předpokládá, že bude amerického poplatníka stát 25 miliard USD. Tedy banky vrátí peníze státu, stanou se opět soukromými společnostmi, ale vrátí o 25 miliard méně. To je to, když píšu, že dám peníze bankám, ale nechám je jejich vlastníkům.
U znárodnění nebude možnost vyplatit se. Když to bude "správné" znárodnění (spousta lidí v ČR stále podporuje tuto komunistickou myšlenku), tak současní vlastníci přijdou o domy a budou rádi, když nepůjdou do vězení.
Jinak jde o to, že lidé se do těch domů nestěhují, protože na ně nemají peníze. Není to násilné stěhování, to stěhování bude dobrovolné, když lid dostane k dispozici nové domy s velmi nízkým nájmem a hotovou infrastrukturou.
No pozor, jenže nemalá část těch nemovitostí je prázdná jen proto, protože je jejich majitelé koupili jako spekulaci... Takže Váš návrh by znamenal znárodnění (odejmutí) těchto nemovitostí a jejich předání někomu jinému... Zaplacení této srandy z rezerv? Amerika to lepí dluhem, a ani QE1 a Q2 americké ekonomice moc nepomohli.. V čem bude Čína lepší? Mrkněte na toto: http://www.youtube.com/watch?v=rPILhiTJv7E
Ano, o tom od začátku píšu. Nemovitosti by se vzaly spekulantům. Např. v Českoslovenku se s konfiskací (ale říkalo se tomu znárodnění) moc nepárali a kdo byl proti šel okamžitě k PTP. Takže když Čína označí spekulanty za nepřítele státu, tak může dojít ke konfiskaci majetku. Rozhodně lepší, než dopadnout jako Japonsko.
Pokud si položím otázku jaký je profil takovéhoto spekulanta tak jakou dostanu nejčastěji odpověď?
Původem chudý zemědělec který se pílí a pracovitostí dopracoval k úspěchu a nyní vlastní několik nemovitostí, nebo je to syn, rodinný známý či jiná přízeň zasloužilého komunistického politika, který svou stranickou mocí a korupčními poměry v Číně dokázal nakrást dost peněz, aby je nyní zlegalizoval? Bude takovým členům odebírán majetek?
No jestli to nebudou třeba Hedge fondy, američtí zubaři a podobně. Vemte si příklad z historie, kdy USA zakázaly soukromé vlastnictví zlata pod pohrůžkou vysoké pokuty a vězení. Každý američan tedy dostal zákonem nařízeno, že musí své zlato prodat státu za předem definovanou cenu. Copak se něco podobného nemůže stát u nemovitostí? Jestli dojde k poklesu hospodářské prosperity, poklesu burzovního indexu a občanským nepokojům, tak se vláda může uchýlit k různým krokům.
Problém je v tom, že všelijaké soukromé ale i podvodné firmy ženou vždycky růst svého segmentu v oboru aý do úplného maxima a neohlížejí se na celkovou situaci na svém trhu. Na vině jsou také vládní politici, kteří, když vidí růst ekonomiky, tak to plně také ženou nahoru a za každou cenu a nechtějí ani nikdy vidět, že každá bublina vždycky jednou splaskne, Pak jenom koukají na drát. Ono se hezky kupuje na velký dluh, ale banky také musí vidět, že se musí nějak jistit. Společenská situace je také ve velkém tlaku, kdy nutí lidi silně kupovat draze a firmy samozřejmě vydělávají. Ale když jsou průměrné platy v průměru 22.000,-Kč hrubého, tak jenom blázen neví, že nakupovat na dluh se stále nedá. Musí se také po té tvrdě splácet a ono to po té strašně bolí. Pak je konec všeho. A banky? Ty si musí půjčit, aby nezkrachovaly, když většina napálených dlužníků přestává platit ty nakupené svoje velkodluhy. Nastoupí exekuce a bída je už za dveřmi.
Znárodnit? Děláte si legraci? A co pak? Majitelé, spekulanti, prostě jen spláčou nad výdělkem a jede se dál? Co akcionáři developerů, jejichž akce se stanou bezcenným cárem papíru? Také nic? Čína MUSÍ vytvářet hospodářský růst, aby její obyvatelé zůstali v klidu, s tím znárodňování moc nekoresponduje...
Znárodňování je celkem běžné i v Evropě. Ale nemusí se tomu říkat znárodnění, můžete tomu říkat vyvlastnění. Vláda přikáže, že můžete vlastnit jen jednu nemovitost a ostatní od vás vykoupí za předem danou cenu, třeba 5000 USD. To co se stane s vašim cárem papíru, jakým akcie jsou, je jedno, protože když dojde k prasknutí bubliny, tak stejně bude bezcenný. Vláda se tedy může rozhodnout tak, že když už to jde dolů, tak s tím něco udělá.
Jinak např. v ČR můžete přijít o svou nemovitost v rámci dobra pro vlast celkem jednoduše. Má-li se např. stavět dálnice na vašem pozemku, tak ho stát vykoupí za jím definouvanou cenu a vy s tím nic neuděláte. Musíte prodat, ochrana soukromého vlastnictví neexistuje. A to jsme v ČR, copak taková Čína?
To je nějaké potrefené politické plácání a ne ekonomická úvaha nad současností ve světě. Prostě Američani jsou ve velké ekonomické krizi tak jako my jejich satelit. Číňani velice rosti díky právě Americe a nyní budou v krizi také. Velké růsty trhu a pozdější krize jsou běžné. Proto růsty o 10% je obrovské číslo, které později musí splasknout na 0%, ale politici se při tomto natřásají a vychloubají. Politici je smečka idiotů, kteří udělají všechno co lidé požadují i když je to totální hovadina. Po té politici trocho obmění a vše běží při straém. Kdo utrpí? No přece normální lidé!!!
čína na rozdíl od usa ukázala, že dokáže ekonomiku flexibilně řídit. takže žádná bublina nepraskne (stát to s pomocí obrovských devizových rezerv uřídí). Navíc čína nezahltila světové trhy sra* kojdními subprime hypodluhopisy jako usa. Je to jen strašení hloupejch vohnoutů a amerikanomilců, co trvá už 5 let.
Ekonomika a ekonomové se snaží celý svět postihnout funkcí s jedinou proměnnou – počtem zelených či virtuální papírků. Jenže svět není jen virtuální ekonomická simulace na počítači.
Co má Čína dělat? Jako jediná (téměř) vytváří většinu světových aktiv a dostává za to bezcenné zelené papírky.
Je to vlastně paradox. USA si vytiskne na své tiskárně dolary, ty dá Číně a Čína za to dá skutečnou hodnotu. Čína tak vlastně dává výrobky a ještě kryje hodnoty dolarové měny.
Čína může převést zelené papírky na něco hodnotného jedině tím, že je utratí. Tedy jinak řečeno a přímo vysloveno: zbaví se jich. Rok od roku je víc a víc aktiv, tedy hodnoty, vyráběno v Číně.
Čína se prostě snaží zbavit bezcenných zelených papírků, které navíc sama kryje svými aktivy a svou prací, přeměněním na cokoli materiálního, hmatatelného, a mající vyšší hodnotu, než je cena tiskové barvy v tiskárnách peněz, nebo cena hard disku v bance, kde se dají vyrábět peníze vycucáním z prstu.
Čína tedy přeměňuje peníze na skutečnou hodnotu. Něco si postaví u sebe, skoupí ve světě vše cenné co se dá. Mimo jiné skupují i řecký dluh. A když kupují firmu, Čína klidně 3× přeplatí požadovanou sumu. Dobře ví, že zelené papírky nejsou hodnota.
Je to hezká pohádka. Papírky představují hodnotu, samozřejmě pokaždé jinou (jinak by za ně nikdy nic nekoupili).
Problém Číny je v tom, že nadměrně okrádá své občany. Kdyby nedržela nízkou hodnotu své měny, bylo by zboží ze zahraničí pro občany dostupnější, zboží z Číny by bylo dražší a toky peněz z a do Číny by se vyrovnaly. To se ovšem díky politice Číny neděje a tak peníze odřené ze svých lidí si ponechává stát. Následně je utrácí bez rozmyslu za často předražené nesmysly... Ale je dobré, že je utrácí.
Částečně Váš názor asi vyjadřuje realitu, ale rád bych upozornil na to, že peníze neutrácí jen čínská vláda, ale zejména čínští soukromí investoři (za prvé aby je nezdanili, za druhé aby uchovali hodnotu, ideálně zvýšili). Zda by změna kurzu juanu nějak pomohla nevím, ale každopádně jeho úplné uvolnění by na světových trzích způsobilo výrazné rozkolísání (s amplitudou jen těžko odhadnutelnou a periodou v řádu měsíců). Je též docela dobře možné, že právě tento krok by vedl k bleskovému splasknutí spousty bublin. Netvrdím že by to nebylo dobře, ale následky by krátkodobě mohly být hrozivé.
Vy musíte mít teda ale komplex, když se tak člověk podívá na Vaše příspěvky tady na Měšci, tak samé házení špíny.... Vygooglujte si "china real estate bubble", vyjede Vám přes 44 milionů záznamů... Podívejte se na servery jako idnes, ihned, lidovky, aktualne, finance, penize a mnoho dalších, píšou víceméně o tom samém, to od sebe navzájem opisují? Za sebe můžu říct, že bych nic lepšího nevytvořil, pokud Vy ano, těším se, až si přečtu Váš názor...
On to napsal úplně nějak špatně, utekla mu úplně nějak hlavní myšlenka.
Navíc když někdo napíše, že peníze chodí na karty, tak je to divné, protože jak píšeš peníze na žádné karty nechodí ale karty se splácejí až po konci období, američané nemají jak u nás debetky ale na 99% kreditky.
A napsat, že peníze chodí na účty je už blbost na ntou, protože průměrný američan vživotě nepoužil ani nedostal převod a vesele si hraje s šekami, přes které dostává výplatu a zároveň platí i plyn, elektřinu atd...
Ten chlap si k americe ani nečuchl...
"V dnešních dnech je nejkřiklavějším důkazem tohoto pokřivení trh s nemovitostmi, na kterém se nyní nachází více než 64 milionů neobydlených bytů."
Ó hrůzy nezrozeného! Tak v Číně mají 64 milonů neobydlených bytů. Vzhledem k počtu obyvatel je to stejné, jako by v ČR bylo kolem 500.000 neobydlených bytů.
To by bylo strašlivé.... Co bycho jen dělali? Ještě že nemáme tu strašlivou centrálně řízenou ekonomiku.
To máme štěstí, že má tu tržní, a máme tak pouze 540,100 neobydlených bytů.
Také máme obrovské štěstí, že nemáme málo využité dálnice a rychlostní železnice. Oč je nám lépe na našich přecpancých tržních silnicích.
Jakže se jmenoval autor tohoto mimořádně ideologicky vyspělého článku? Vít Jasánek?
Predpokladejme, ze to pro cinu problem je (i kdyz verit se tomu moc neda). Predpokladejme, ze "bublina" praskne a cinska ekonomika bude mit nejaky problem (trebas i velky) ale NO A CO? Umim si predstavit ze kupne silna rodina v USA prijde na buben - bude mene nakupovat, to se prenese jako problem do celeho sveta. Ale co se stane kdyz chudy cinsky delnik, potazmo cinsky spekulant prijde na buben? Nejak mi nedochazi ta GLOBALNI katastrofa. Copak ten delnik prestane pracovat, nebo spekulant nebude kupovat nase jogurty? Ja bych v tom videl spis prinos pro zbytek sveta. Cina sice vyrabi ale vetsinou za nase penize, protoze vyroba tam stoji o neco mene ale neni to tak, ze by to jinde neslo vyrobit.
Že by pak Čína přestala dovážet německé stavební stroje? Že by pak lidé, kteří příjdou na mizinu přestali kupovat německá auta, americké iPhony? Že by případné sociální nepokoje znamenaly fatální nedostatek vzácných zemin, jichž je ted Čína jediný vývozce? Nebo co třeba to, že když bude muset Čína hasit oheň na vlastní půdě, už nebude kupovat řecké, maďarské či španělské dluhopisy? Co pak?
Cina ma prehratou ekonomiku uz hezkou radu let, kazdy kdo mel penize je investoval do cennych papiru a ony rostli, nes ma vetsina lidi hodne penez v akciich a ony rostou, rostou rychle a rostou do nebes .... uz pred X lety vyrostli tak vysoko, ze tu hodnotu proste nemaji.
Na druhou stranu, ekonomika je spolek hysterickych bab, davove a hystericky se chovaji, jak nekdo rekne, ekonomika funguje podle nejakych pravidel jen proto, ze nekdo vyslovil teorii, kterou se vsichni ridi, az nekdo objevi jak na tom vydelat a zacne se tak chovat rekneme 30% trhu, tak se zhrouti a je treba vymyslet jinou teorii, novou a zese se podle ni budou vsichni ridit.
Je treba si uvedomit, co ma skutecnou hodnotu, to je puda, nerostne bohatstvi a rekneme ze i vyrobky, co ale nema hodnotu jsou veci, jen nejsou statky, jenz nejsou konecne, ale teoreticky nekonecne ... co to je, treba licence na hudbu, emisni povolenky a jine vymysly, kterych muzu mit imaginarne nekonecno, tedy vytvorim dilo, stat mi da monopol (OSA, patenty etc.) a ja to jedno dilo prodam milionkrat ... nikde jsem nic dalsiho nevyrobil, nikoho ani nezamestnal, nevznikla zadna dalsi hodnota ... a to vse plati lide, jenz ty hodnoty vytvareji.
Tedy jen osviceny clovek chce mit strojni fabriku, nebot v USA chce byt kazdy pravnik, doktor, obchodnik, umelec ... nic nevytvaret, jen prodavat a nabizet drahe sluzby ... ale zapomneli, ze tohle vsechno ma byt jen support pro vyrobky a skutecny prumysl, jenze tahle banda si vynutila statem regulovane zisky a tak skupina pro support prerostla skupinu ktere jej ma nabizet a tak zacal lobbing a tim vznikli paraziti vazeni, hezky je to videt na patentovem pravu v USA, pravnicich, kteri se na vas vyroji sotva vylezete z nemocnice a jinych bezpaternich lidi, treba spekulanti. kteri dnes imaginarne nakupuji a prodavaji komodity, diky jim cena roste, nebot oni chteji svuj zisk, zisk bez prace, jen z toho titulu, ze proste maji kupu penez a tak vse skoupi (treba ROPU) a pak diky tomu ze ji vlastni, navysi cenu, nebot tim umele vytvorili poptavku. Kdyz budu mit hodne penez, skoupim veskerou elektroniku co vyrobi CINA, elektronika nebude, protoze ji budu mit ja, budu mit na to smlouvy a monopol od statu (ala OPEK) ... a pak kdyz ji nekdo bude chtit, prodam za svoji cenu.
Nemovitosti jsou to same, v CR jsou pidi mesta, kde veskere domy skoupili za levno spekulanti, dnes jsou drazsi nez v Praze, protoze se umele vytvorila cena, na to se nabalili obce okolo, nebot se lide zacali stehovat pryc, jsem rad, ze jsem to stihl v cas, kdy jeste prodavali lide, dnes uz to i v obcich okolo skupuji spekulanti a navysuji cenu ...