Hlavní navigace

Co se nového na trzích událo?

18. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Co se nového na trzích událo? Odpoví vám analytici společnosti Colosseum.

Růstový trend sóji pokračuje – rezistence na dohled

Cena sóji se v posledním čtvrtletí vyrazila prudce vzhůru. Na počátku roku se pohybovala na úrovni kolem 1225 centů. Na konci března se vyšplhala až k hodnotám kolem 1370 centů. V polovině dubna je cena na 1350 centech.

Sóju podpořily v prvním kvartálu zprávy o suchu v Jižní Americe, které má negativní vliv na úrodu. Abare odhaduje růst produkce v sezóně 2012–13 o 5 procent na 264 milionů tun. Poslední zpráva USDA počítá s celosvětovou produkcí sóji v sezóně 2011–2012 na úrovni 240,15 milionu tun, což je o 9,1 procenta méně oproti předchozí sezóně. Celosvětová poptávka by se měla pohybovat na úrovni 253,2 milionu tun, což je oproti předchozí sezóně nárůst o 0,8 procenta. Konečné zásoby by se měly pohybovat na úrovni 55,52 milionu tun (o 19,7% níže oproti předchozímu roku).

Pohled na graf celosvětové produkce, spotřeby a konečných zásob ku spotřebě odhalí, že spotřeba by měla překonat produkci. Poměr zásob ku spotřebě by se měl pohybovat na úrovni kolem 22%. V minulém roce se poměr pohyboval na úrovni kolem 27%. Padesátiletý průměr se v případě ukazatele pohybuje na úrovni 16,5%. Je tedy zjevné, že zásoby komodity jsou stále dostatečné. Z pohledu posledních 10 let se aktuálně pohybujeme na průměrné úrovni.

Na konci března byl zveřejněný pravidelný report prospective plantings, který přináší první odhady plochy, kterou hodlají zemědělci v USA osít jednotlivými plodinami. V případě sóji by se osetá plocha měla snížit o 1% na 73,9 milionu akrů.

Zásoby sóji aktuálně nejsou na nijak kriticky nízkých úrovních. Osetá plocha v USA se však s největší pravděpodobností sníží. V prvním čtvrtletí se sója nacházela v růstovém trendu a byla jednou z nejsilnějších zemědělských komodit. V následujících měsících může růst ceny pokračovat. Sója by mohla v nejbližších dnech otestovat silnou rezistenci na úrovni 1417 centů za bušl.

Zpomalující poptávka poslala bavlnu na jih

Cena futures kontraktů na bavlnu včera propadla nejníže od konce loňského prosince v důsledku ochabující poptávky po U.S. bavlně. Navíc přišly pozitivní zprávy z Texaxu, jelikož předpověď počasí vyznívá pro tamní produkci bavlny příznivě. V týdnu končícím 5. dubnem byl, kvůli zrušení části objednávek, vývoz bavlny z USA nižší o 39 863 žoků. Šlo již o druhý pokles vývozu v řadě. Na vině je především Čína, která je největším spotřebitelem bavlny na světě. V současné době totiž zaznamenává jisté zpomalení ekonomického růstu a spolu s tím i poptávky po některých komoditách, včetně bavlny. Červencová bavlna včera na ICE Futures U.S. oslabila o 2,8% na 87,25 centů za váhovou libru.

Cukr na 10-ti měsíčním minimu

Cukr obchodovaný v New Yorku během včerejšího dne oslabil až na 10-ti měsíční minimum v očekávání vyšší produkce ze strany Brazílie. Tato jihoamerická země je největším světovým producentem cukru. Tamní úroda bude, dle poslední předpovědi, vyšší o 5,4% a dostane se tak na celkových 602,2 milionu tun. To vše v marketingovém roce, který začal 1. března. Centrálně – jižní region Brazílie, který je zodpovědný za 90% produkce této země, vyprodukuje pravděpodobně až o 5,8% více cukru než v loňském roce. Červencové futures kontrakty na cukr na burze ICE Futures U.S. kvůli tomu včera zakončily na ceně 22,31 centů za váhovou libru. O 2,2% níže oproti předchozí obchodní seanci.

Čína může být v roce 2014 největším importérem kukuřice na světě

US Grains Council odhaduje, že by Čína mohla již v roce 2014 vystřídat Japonsko na pozici největšího importéra kukuřice na světě. Příčinou je zvyšující se spotřeba komodity v oblasti výkrmu hospodářských zvířat. Dovozy kukuřice do Číny se podle odhadu USDA v sezóně 2011–2012 zečtyřnásobí na 4 miliony tun. V předchozím roce dovezla druhá největší ekonomika světa 0,9 milionu tun. Země bojuje se zvyšujícími se cenami potravin a mohla by povolit vyšší importy. Japonsko by mělo v sezóně 2011–2012 dovézt 16,1 milionu tun kukuřice. 

Indie poprvé od roku 2009 snížila úrokové sazby

Indie v průběhu dnešního dne překvapila finanční trhy, když výrazněji snížila úrokové sazby. Jedná se o první pokles od roku 2009. Cílem je podpořit hospodářský růst v zemi. Sazby byly sníženy z 8,5 procenta na 8 procent. Analytici počítali s poklesem o 0,25 procenta. Přetrvávající inflace nicméně v budoucnu s největší pravděpodobností zabrání dalšímu výraznému poklesu sazeb. HDP by se měl do března 2013 zvýšit o 7,3%. Předchozí odhad centrální banky počítal se 7% růstem. Inflace by se měla pohybovat na konci fiskálního roku na úrovni 6,5%. 

FIN21

Pšenice opět ztrácela

Druhou seanci po sobě šla dolů cena pšenice obchodované na Chicago Board of Trade, když tomuto vývoji napomáhají dešťové srážky, které v závěru minulého týdne zasáhly oblast Velkých plání na americkém středozápadě. Až patnáct centimetrů deště spadlo v pěstitelských oblastech Kansasu, Oklahomy, Illinois a Ohia. Nejaktivněji obchodovaný červencový kontrakt pšenice včera oslabil o 10 centů (1,4%) a uzavřel na 621,25 centech za bušl. Za dvě seance cena klesla o 3,6 procenta. V porovnání se začátkem roku je pak cena nižší o 4,8 procenta.

Predaje áut v Európe sú najnižšie za 14 rokov

Európska asociácia výrobcov automobilov dnes uviedla, že v marci sa registrácie nových osobných vozidiel v EU27 znížili medziročne o 7 percent na 1 453 407 kusov. To je najnižší marcový údaj od roku 1998. V prvom štvrťrok nastal medziročný pokles o 7,7 percenta. Medzi automobilkami zaznamenali v marci najväčší prepad predajov Fiat (-26 %), Renault (-21 %) a Peugeot (-19 %). Naopak výrazne viac áut oproti minulému roku predali KIA (+18 %) a Hyundai (+13 %).

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Colosseum, a. s....
Pro společnost Colosseum, a.s. provádí pravidelné finanční a komoditní analýzy se zaměřením na měnové a dluhopisové deriváty. Podílí se na tvorbě automatických obchodních systémů.

Autor je analytikem společnosti Colosseum, a. s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).